Vítejte na největším knižním veletrhu na světě. Tohle je Frankfurt!

24.10.2022 | Ostatní
Vítejte na největším knižním veletrhu na světě. Tohle je Frankfurt!

Už v roce 1462, pár let poté, co Johannes Guttenberg vynalezl knihtisk, se v německém Frankfurtu konal první knižní veletrh. Tiskaři zde obchodovali s vytištěnými knihami i tiskařskými stroji. Tradice se rozrostla a dnes je to největší (a nejstarší) knižní veletrh na světě. A my do Frankfurtu letos vyrazili!

Na začátek nutno podotknout, že letos se kvůli doznívající pandemii koronaviru nezúčastnilo tolik nakladatelů a spisovatelů jako například v rekordním roce 2018. Nicméně jak na vystavovatelích, tak na návštěvnících bylo vidět, že mají radost z toho, že se zase můžou vidět osobně.

PRO NĚKOHO RÁJ, PRO JINÉHO PEKLO
Frankfurtský knižní veletrh – neboli Buchmesse – je skutečně ráj pro všechny knihomoly. Můžete se procházet mezi stovkami stánků nakladatelských gigantů jako Harper Collins i malých rodinných nakladatelství vydávajících kuchařky.

Na své si zde přijdou fanoušci mainstreamových žánrů jako romantika nebo thrillery, ale i ti, jejichž literární chutě jsou poněkud nevšední. Je libo knihu o výrobě domácího piva? Pletení? Nebo dětskou knihu o sexu? Tady je všechno pod jednou střechou. Stánek křesťanského nakladatelství hned vedle stánku nakladatelství zaměřujícího se na LGBTQ+ literaturu.

Co se ale může zdát jako knižní ráj, je pro někoho peklo. Zejména pro nakladatelské redaktory a agenty je Frankfurt vrchol pracovního roku. Tady se konají pracovní schůzky, náročná vyjednávání o licencích a uzavírají se smlouvy.

Každých pár metrů proto potkáte uřícenou ženu v brýlích, jak jedním okem kouká na hodinky, druhým na plánek veletrhu. Nebo muže v saku, jenž s rukama plnýma papírů a knih utíká na další schůzku, která začala už před pěti minutami.

S KLOBÁSOU NA BESEDU
Až vás začnou bolet nohy (a to dřív nebo později začnou, protože během jednoho dne je skutečně nemožné vidět všechno), můžete si u jednoho ze stánků na nádvoří koupit klobásu a poslechnout si besedu o young adult literatuře nebo třeba o překladech.

Jediný problém? Program je tak nabitý, že se jednotlivé besedy často překrývají a nebohý návštěvník musí učinit těžké rozhodnutí, na kterou z nich se vypraví. Vrcholem letošního veletrhu byla nepochybně beseda s francouzskou spisovatelkou Leilou Slimani o tom, nakolik rodinná historie ovlivňuje náš každodenní život.

ČESKÁ LOĎ VE ŠPANĚLSKÉM MOŘI
Čestným hostem letošního frankfurtského veletrhu bylo Španělsko. A španělský král Filip VI. dokonce veletrh osobně navštívil a ve svém proslovu vyzdvihl důležitost překladatelů jako jednoho z pilířů celého knižního průmyslu.

„Překladatelům vděčíme za to, že literatura nezná hranice,” řekl, ovšem při pohledu na množství stánků španělských nakladatelů a regionů se zdálo, že hranice nezná zejména Španělsko. Svůj stánek tady měla Barcelona i Andalúzie, Baskicko zase připravilo ochutnávku specialit, protože k dobré knize se hodí dobré jídlo a pití.

Svůj stánek na frankfurtském veletrhu mělo i Česko. Dominoval mu velký nápis AHOJ a designem připomínal loď. Nutno říct, že prezentaci českých titulů pro zahraniční zájemce měli Češi připravenou skvěle. V knihovničkách se vyjímaly překlady Aleny Mornštajnové, Kateřiny Tučkové i Jaroslava Rudiše. Návštěvníka spíš zamrzelo, že u nás nevychází více knih s potenciálem oslovit světové čtenáře. Jako by čeští spisovatelé a nakladatelé měli pořád ambice oslovit jenom čtenáře v Česku.

JEDEN TIKTOK VLÁDNE VŠEM
Téměř symbolicky v samém srdci veletrhu, uprostřed nádvoří, stál stánek TikToku. Tahle čínská sociální síť sice stále vzbuzuje vlnu kontroverzí (podíl v ní vlastní čínská vláda), nicméně její vliv na knižní trh nelze ignorovat. Skrze tiktoková videa se na ní šíří doporučení na knihy, které se pak skutečně dostanou na žebříčky bestsellerů.

Nakladatelé, které drtí vysoké ceny papíru a snižující se kupní síla čtenářů, ale právě k TikToku vzhlížejí jako k šanci nakopnout zase prodeje knih. Ovlivnit trendy a využít tuhle sociální síť k tomu, aby překonali nelehké období.

VELKÉ OBTÍŽE I PŘÍLEŽITOSTI
Knižní svět momentálně neprožívá dobré časy. Po pandemii covidu, která zavřela kamenná knihkupectví, přišla ruská invaze na Ukrajinu, která zase přinesla zdražení energií. Lidé si hodně rozmýšlejí, za co své peníze utratí.

Ale v každé krizi se objevují příležitosti. Stačí pár dobrých nápadů a ochotu zkusit to jinak. A právě tahle opatrně optimistická nálada letos ve Frankfurtu visela ve vzduchu. Koneckonců, knihy jsou v samé podstatě založeny na touze zažít něco nového, dozvědět se víc – tak proč si to teď nevyzkoušet na vlastní kůži…

Text a foto: Vavřinec Fiala

Nepřehlédněte

Podmanivé Divé ženy jako klenot vaší knihovny. Debutový román australské rodačky Emilie Hart ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení

23.07.2024 | Tipy na knihy

Legendy a latéčka namlsaly čtenáře na feel-good fantasy, prequel Knihkupectví a kostní prach pokračuje ve vytyčené cestě. Co dělala sympatická orkyně Viv, než si založila kavárnu?

22.07.2024 | Recenze

Barbaři z ledové planety: Ze zajetí do víru vášně na planetě ledu. Tato knih přivodí ruměnec na tváři i zběhlým čtenářům erotických románů

19.07.2024 | Recenze

Naučte se cizí jazyk poslechem: Díky audioknihám se můžete pomalu zlepšovat po celý rok a na dovolené se pak v klidu domluvíte sami

18.07.2024 | Ostatní

Nejpodivnější muzea, o kterých jste kdy slyšeli: V knize Bizarní Česko najdete desítky tipů na neobvyklé prázdninové výlety pro celou rodinu

16.07.2024 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.