Kniha Zkvašeno je nejlepším průvodcem, kterého si do světa fermentovaných potravin můžete přát

18.07.2023 | Recenze
Kniha Zkvašeno je nejlepším průvodcem, kterého si do světa fermentovaných potravin můžete přát

Recenze Markéty Havlové: Vláďu Sojku a Zuzanu Ouhrabkovou jsem poprvé potkala na workshopu u příležitosti českého vydání fermentační bible Sandora Katze. Tehdy jsem byla jen nadšeným jedlíkem kvašených potravin, ale jejich entuziasmus i obsah skleničky, kterou jsem si z workshopu odnesla domů, mě tak nadchl, že od té doby fermentuji kdeco. Knihu Zkvašeno napsali právě oni dva, takže mi bylo jasné, že bude skvělá, ještě dřív, než jsem ji vůbec otevřela.

Kniha je rozdělena na dvě hlavní části, které odděluje intermezzo v podobě tří článků. Najdete v nich několik zajímavých myšlenek a úvah o kvašení, ale také dostatek argumentů pro všechny nevěřící Tomáše, kteří opovrhují vašimi bublajícími pochoutkami.

Na začátku knihy najdete úvod, který je určen zejména pro nováčky a autoři nám v něm předkládají nejrůznější důvody, proč se fermentování vůbec věnovat, a také rady, jak k vlastnímu procesu a zkvašeným potravinám přistupovat. Poté následuje část plná teorie, kde se dozvíme základy o bakteriích, ale také třeba to, jak si vytvořit vlastní „inkubátor.“ Kvasní mazáci budou možná mít tendenci tyto stránky přeskočit, ale podle mě nezaškodí si některé věci občas zopakovat. Zejména nejrůznější potíže a problémy, které bývají častými dotazy v nejrůznějších on-line diskuzích, jsou tu skvěle popsány a doplněny o ilustrační obrázky jednotlivých neduhů.

Teď to hlavní, proč tu jsme! Největší část knihy (jak už napovídá podtitul Kuchařka na doma) zabírají návody, postupy a recepty. Troufnu si říct, že s touto knihou už nebudete při kvašení čehokoliv potřebovat Google ani jiné rádce. Je vidět, že autoři se vyznají, protože nám předkládají receptury na všechny myslitelné základy, seřazené podle použitých surovin. Ať už chcete nakládat kimchi, „chovat“ si vlastní jogurtovou kulturu nebo se odvážně pustíte do výroby miso pasty – najdete v knize vše, co potřebujete vědět. Nechybí ani recepty na plnohodnotná jídla, ve kterých všechny fermenty využijete a posunete je tak na novou úroveň. Na více než 200 stranách této části kuchařky najdou inspiraci ti, kdo s kvašením začínají, i zkušení fermentátoři.
 


 

Příjemným bonusem oproti překladovým knihám je fakt, že Zkvašeno vznikalo v českých podmínkách, takže použité suroviny jsou u nás buď běžně dostupné, nebo nám autoři ochotně poradí, kde je sehnat. Nemůže se tedy stát, že hlavní složkou některého receptu je třeba plod kaktusu, který budete v Česku marně hledat i v botanické zahradě. Naopak nechybí recept na oblíbené kysané zelí.

Mé nadšení z knihy Zkvašeno můžete přikládat tomu, že jsem fanoušek fermentování. Nebylo tomu tak ale vždy, to právě autoři této knihy mě před pár lety svým přístupem, nadšením a jednoduchými radami z jejich blogu přivedli na tuto cestu. Pokud se tedy stále ošklíbáte nad kombuchou a krčíte nos nad kimchi, zkuste popřemýšlet také o zdravotním přínosu konzumace zkvašených potravin, budete velice překvapeni, jak mnoho lidskému tělu prospívají.   Otevřete mysl a nechte se vést Vláďou a Zuzanou. Lepší průvodce si do světa „zkažených“ potravin nemůžete přát.

 

Text: Markéta Havlová
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.