Karen Swan a její literární dovolené. Procestujete svět, aniž byste se museli zvednout z gauče

03.06.2023 | Ostatní
Karen Swan a její literární dovolené. Procestujete svět, aniž byste se museli zvednout z gauče

Staré přísloví praví, že s knihou procestujete svět, aniž byste se museli zvednout z gauče. O knihách britské spisovatelky Karen Swan to platí obzvlášť. Málokdo umí popsat nádherná místa, přírodu i města jako ona. Její kniha Poslední léto právě vychází česky a přenese vás do Skotska za cenu, za níž letenky rozhodně neseženete!

Popisy exotických lokalit jsou její specialita.

Karen Swan už napsala příběhy z majestátního Himálaje, věčného Říma, romantické Paříže i divokého Norska. V rodné Británii si z ní proto už dělají dobromyslnou legraci a říkají, že autorka založila nový žánr „literární dovolené“.

Pro Karen Swan je zkrátka správná lokalita to nejdůležitější. „Kdykoliv cestuji a navštívím nějaké zajímavé místo, snažím se nejen nasát atmosféru, ale taky si představuju, jaké je tady žít,“ vysvětlila autorka v jednom rozhovoru. „Nechci pocity turisty, chci vědět, jak to vnímají místní.“     

Při práci na románu Poslední léto, který právě vyšel česky, se tak snažila vcítit do obyvatel skalnatého souostroví St. Kilda ve Skotsku. Vyzkoušela si lézt po mořských útesech a sbírat vejce tamních ptáků. Poznávala tamější rostliny a studovala pověry a zvyky původních obyvatel, díky nimž kniha dostává jedinečnou atmosféru.

Láska na skalnatém pobřeží

Poslední léto nás totiž zanese do Skotska roku 1930, kde je v některých odlehlých oblastech život pořád stejně drsný jako před staletími. Na souostroví St. Kilda v té době zbývá posledních pár starousedlíků, ostatní už přesídlili na pevninu.

Mladá Effie Gilliesová odchází jen nerada – divokost skalnatých ostrovů má ráda. Vzhledem ke svým obsáhlým znalostem mořských ptáků si brzy najde práci u jednoho starého hraběte a opět se tak setkává s jeho mladým synem. Stará láska znovu zajiskří, ovšem Effie i mladý lord si čím dál tím víc uvědomují, jak rozdílné jsou jejich světy. A pak se najde mrtvé tělo a zdá se, že Effie s tím má něco společného…

Bridgertonovi pro náročné

V zahraničí se Poslední léto stalo nesmírnou senzací, o čemž svědčí i fakt, že se autorka chystá napsat další čtyři příběhy. I v nich na čtenáře bude číhat tajemství, láska a příroda tak nádherná, že dostanete chuť hned sbalit kufry a vyrazit na skalnaté pobřeží.

Skotské prostředí evokuje oblíbenou sérii Cizinka, intriky v elegantních šlechtických kruzích připomínají Panství Downton a odvážná hlavní hrdinka, která se o sebe dokáže postarat, zase potěší fanoušky oblíbených Bridgertonů. Nečekejte ale další jednoduchou variaci na Popelku, tohle je chytrý příběh, který se odehrává na pozadí skutečných historických událostí.

Nejlepší historický román loňska

A ať už to je tím perfektně vylíčeným létem na skotských ostrovech, nebo tím, že Karen Swan původně dělala novinářku, takže má dar čtenáře zachytit hned od začátku, Poslední léto se nedá odložit.

Kniha vyšla už v mnoha jazycích po celém světě a čtenáři i kritici ji označují za jeden z nejlepších, ne-li úplně nejlepší historický román, který loni vyšel. Jako důvod nejčastěji zmiňují množství historických detailů, které autorka do svého příběhu vetkala, ale také i popisy prostředí, které jsou autorčinou specialitou.

Jediná nevýhoda? Postavy i ostrov St. Kilda vám přirostou k srdci natolik, že hned po dočtení budete nutně potřebovat další díl. Nezbývá doufat, že se ho česky dočkáme brzy!

 

Karen Swan (* 1948) je úspěšná britská autorka románů pro ženy, které jsou překládány do mnoha světových jazyků. Původně pracovala jako redaktorka módních časopisů, ale posléze se stala spisovatelkou na plný úvazek. Je vdaná, má tři děti a žije s rodinou ve Východním Sussexu. Její pětidílná skotská série je inspirována dramatickým přesídlením původních obyvatel souostroví St. Kilda na skotskou pevninu v létě roku 1930.

 

Text: Žofie Sedláčková
Foto: Alicia Clarke

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.