Jenny Colganová: Na letošní Svět knihy dorazí ze skotského hradu s výhledem na moře. Spisovatelka s neobvyklým bydlištěm si získává srdce českých čtenářek

10.05.2024 | Tipy na knihy
Jenny Colganová: Na letošní Svět knihy dorazí ze skotského hradu s výhledem na moře. Spisovatelka s neobvyklým bydlištěm si získává srdce českých čtenářek

S manželem a dětmi bydlí na skotském hradě s výhledem na moře, má chundelatého psa a své romány píše po kavárnách. Život spisovatelky Jenny Colganové připomíná happy end některého z jejích hřejivých románů. Autorka v květnu dorazí na pražský veletrh Svět knihy a pokud si budete chtít nechat podepsat všechno, co napsala, připravte si svaly – česky už totiž Jenny Colganové vyšlo třináct knih a právě na veletrh se chystá její novinka!
 

Když jí bylo devět, rodiče jí k Vánocům koupili psací stroj a kurz psaní všemi deseti. Dnes jednapadesátiletá Jenny Colganová tvrdí, že to byl nejlepší dárek, který kdy dostala. Možná i díky tomu totiž zvládá psát 2500 slov denně a na rozdíl od jiných spisovatelů nedohání termíny na poslední chvíli.

Vždycky obdivovala ty, kdo umí ostatní rozesmát. V 90. letech si dokonce pohrávala s myšlenkou, že se stane stand-up komičkou, ovšem pak si přečetla Deník Bridget Jonesové a řekla si, že kouzlit lidem úsměv na tváři skrze knihy je vlastně mnohem lepší. Její debutový román Amanda se vdává se stal hitem a Jenny Colganová si v žánru romantických komedií brzy získala jméno.

„Bylo mi něco přes dvacet a hledala jsem kluka, takže jsem si ty zápletky ani nemusela vymýšlet, prostě jsem psala o svém životě,“ vzpomíná dnes jedna z nejúspěšnějších skotských spisovatelek.

Ještě většího úspěchu se ovšem dočkala až o více než patnáct let později s knihami Rosiin sladký krámek snů, Báječný krámek s čokoládou nebo Ostrov s vůní čerstvého chleba. Tou dobou televizním obrazovkám začaly dominovat pořady typu Peče celá země a lidé znovu objevili kouzlo vlastnoručně upečeného chleba, přičemž právě pečení a sladkosti v knihách Jenny Colganové dotvářejí nenapodobitelnou atmosféru.

Navzdory úspěchu u čtenářů i milionům prodaných výtisků se však autorka někdy v literárních kruzích setkává s posměšky. „Romantické komedie jsou skoro úplně ignorovány jenom proto, že to je žánr, který píšou a čtou ženy,“ nechala se slyšet v rozhovoru pro skotský Herald.Novinka Jenny Colganové vyšla 6. května v nakladatelství Argo.
 

Knihy Jenny Colganové se skutečně vymykají stereotypům. Ukazují tu vzácnou slunnou tvář Skotska – doslova i obrazně. Paličaté ženy, které si jdou za svým, vousáče, u nichž není nutné mít dokonalé svaly, babičky co rozdávají moudra na potkání. České čtenářky se můžou v květnu těšit na autorčinu nejnovější oddechovku Letní nebe, v níž spolu svérázná pilotka a samotářský vědec uvíznou na jednom skotském ostrůvku.

Možná to je tím, že autorka řadu let žila mimo Skotsko, a tak si ve své hlavě vytvořila jakousi zidealizovanou verzi své rodné země. Snad za to může těžké období jejího života, kdy jí onemocněla matka a útěk do edinburských uliček provoněných vánočním cukrovím nebo na prosluněné břehy skotských jezer pomáhal na všechny starosti alespoň na chvíli zapomenout.

Útulné kavárny, pekárny a knihkupectví, které v knihách Jenny Colganové hrají ústřední roli, pro ni jsou důležité i ve skutečném životě. Právě tady totiž píše nejraději. Cinkání hrníčků, smích a útržky hovorů jí slouží jako podkres pro soustředění – a někdy přímo jako inspirace. Jak autorka totiž sama moc dobře ví, skutečné lidské příběhy jsou často šílenější než kterákoliv knižní zápletka.

Ačkoliv sama pochází z chudých poměrů, díky úspěchu svých knih se s rodinou mohla nastěhovat do skotského hradu s výhledem na moře, kde děti mohou na zahradě dovádět s chundelatým psem, a odkud to má s manželem jen kousek na romantickou procházku po pláži. A pak že šťastné konce existují jenom v knihách!
Text: Žofie Sedláčková
Foto: Kajsa Charlotta Goransson, se svolením nakladatelství Argo 
Zdroj: nakladatelství Argo

Nepřehlédněte

Romantika čtyřikrát jinak: Tyto romány vám zajistí noc plnou lásky a vášně. Vybírejte mezi pokračováním série o miliardářích, příběhem plným intrik a romantasy

21.06.2024 | Tipy na knihy

Robert Kett: typický detektiv solitér, který se vrhá do všeho po hlavě. Série z pera Alexe Smitha je jako obří detektivní cukrárna, ve které nechybí sérioví vrazi, úplatní policisté ani drogy

20.06.2024 | Seriál detektivové

Tři sekery – horor, thriller, psychologické drama i detektivka v jednom. Kateřina Surmanová dokáže vykreslit atmosféru tak, až máte pocit, že jste součástí celého příběhu

19.06.2024 | Recenze

Živá planeta Davida Attenborougha ukazuje, jak jsme propojeni s přírodou. Nadčasový text z roku 1984 doplněný o nejnovější vědecké poznatky a nádherné fotografie

18.06.2024 | Tipy na knihy

„V doku románu je fikce přípustná pouze v případě, že narazíte na nějaké bílé místo.“ Markéta Dočekalová v knize Kde domov můj? přibližuje neznámý život autora české hymny

17.06.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.