Jedině čtenáři mají ve svých rukách osudy knihkupectví ve svém městě, říká Erika Frýbortová, vedoucí sítě kamenných prodejen Kosmas

26.03.2023 | Rozhovory
Jedině čtenáři mají ve svých rukách osudy knihkupectví ve svém městě, říká Erika Frýbortová, vedoucí sítě kamenných prodejen Kosmas

„Zákazníci v knihkupectvích jsou jako améby v dobrém slova smyslu – neustále mění své potřeby a zájmy, ale to je na práci s lidmi zajímavé, vzrušující, i když někdy také trochu únavné. Mění se poptávka v žánrech i tématech knih, zvětšují se také očekávání na kvalitu služeb. Zákazníci logicky za své peníze očekávají špičkový servis z naší strany; pokud potřebují, chtějí kvalitní radu“, říká Erika Frýbortová v rozhovoru o zkušenostech z kamenných prodejen sítě distribuční firmy Kosmas.

Jak hodnotíte uplynulý rok v kamenných knihkupectvích?
Rok 2022 byl samozřejmě velkým šokem pro celou společnost, a tedy i pro knihkupce. Po velmi obtížných letech, kdy jsme měli neustále uzavřené prodejny v důsledku lockdownů, jsme se snažili nadechnout a začínali jsme věřit, že se nám podaří prodejny stabilizovat a postupně i rozvíjet. Bohužel přiletěla další „černá labuť“ tentokrát v podobě agrese Ruska vůči Ukrajině, jejímž důsledkem jsou velmi vysoké ceny energií a nejvyšší inflace od roku 1993 a snížená koupěschopnost obyvatel. Uplynulý rok není rokem, na který bychom v knihkupectvích rádi vzpomínali, ale podařilo se nám ho přežít a jsme přesvědčeni, že se podaří situaci na trhu stabilizovat a my knihkupci se budeme moci naplno věnovat své práci bez větších existenčních starostí.

Je pravda, že se zdvihá zájem o novinky českých autorů a autorek?
Ano, v posledních letech se velmi výrazně zvedl zájem o knihy českých autorek a autorů, a to napříč žánry. A je zajímavé, že se mnohem výrazněji prosazují hlavně ženy, stačí připomenout jména jako Kateřina Tučková, Alena Mornštajnová, Karin Lednická, Michaela Klevisová, Pavla Horáková a další a další. Sama jsem si v posledních měsících přečetla Životice od Karin Lednické, Bílou Vodu od Kateřiny Tučkové, Nikdo není sám od Petry Soukupové – a to je jenom zlomek toho, na co jsem si v rychlosti vzpomněla. Chystám se na Vodníka od Terezy Bartošové a kamarádka mi doporučila knihu Tohle lidi hodně berou od Pavla Tomeše. Jednoduše – česká literatura se rozrostla do takové šíře, že už nám regály na prodejnách praskají ve švech a my jejich prodejní plochu stále rozšiřujeme.
Ještě před pár lety se prvotiny českých autorů setkávaly spíše s nezájmem ze strany zákazníků, ale naštěstí se situace pozitivně mění a vzniká stále širší skupina fanoušků české literatury, kteří i prvotiny „vezmou do ruky“. Já sama jsem milovnicí klasické anglické detektivky a z mnohých českých detektivek, které jsou této škole velmi blízké, jsem opravdu hodně nadšená. 

Došlo k proměně návyků a požadavků zákazníků v prodejnách?
Zákazníci logicky za své peníze očekávají špičkový servis z naší strany. Pokud potřebují, chtějí kvalitní radu, předpokládají rychlou reakci ze strany obchodníka na případné doplnění nabídky, online rezervace zboží na prodejnách už považují za samozřejmost. A logicky chtějí také „něco navíc“, tzn. že se musí pracovat i na rozvoji různých věrnostních programů.

23. března propukne již třiadvacáté pokračování Velkého knižního čtvrtku, výběr kvalitních titulů napříč žánry se stal již tradicí na jaře i na podzim. Jak se na něj chystáte v síti knihkupectví Kosmas?
Naše knihkupectví Kosmas se do akce Velký knižní čtvrtek velmi aktivně zapojují. Připravujeme vždy samostatné prezentace všech velkočtvrtečních titulů nejenom v interiéru prodejny, ale aranžujeme i tematické výlohy a naši knihkupci a knihkupkyně knihy zařazené do VKČ čtou, aby mohli na základě svého čtenářského zážitku zákazníkům kvalitně a s čistým svědomím poskytnout poradenství.

Na kterou z letošních deseti novinek Velkého knižního čtvrtku se těšíte vy osobně?
Jak jsem již řekla dříve, mám ráda detektivky, takže určitě si přečtu U severní zdi od Petry Klabouchové, od níž jsem četla i předchozí knihu Prameny Vltavy, a těším se i na Devět křížů od Romana Kulicha, což asi nebude čistokrevný detektivní příběh, ale spíše mystický, podobně jako jeho skvělá předcházející Bílá paní. Ale i další velkočtvrteční tituly jsou zajímavé, takže pravděpodobně neskončím jenom u těchto dvou uvedených.

Co právě čtete nebo budete číst?
Teď v zimě, kdy je brzy tma a venku je často pošmourno, si čtení opravdu užívám naplno, a tak mám za sebou skoro čtenářské orgie. V rychlosti si vzpomenu na výborné knížky Ada od Veroniky Jonášové a Rozpůlený dům od Alice Horáčkové, pak jsem si přečetla Malý dům od japonské autorky Kjóko Nakadžimové a nikdy si nenechám ujít novou detektivku z Bretaně, které píše Jean-Luc Bannalec – naposledy vyšla Bretaňská idyla. V podstatě mám neustále nějakou knihu rozečtenou a každý týden přečtu minimálně jednu, tak je toho hodně… Zrovna teď dočítám Hluboké soutěsky od Arnaldura Indriðasona. 

Zastupujete knihkupce ve Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Co nového pro ně připravujete v příštím období?
Práce v SČKN je taková moje srdeční záležitost. Snažím se přicházet s novými nápady a v minulosti jsem se například podílela od začátku na vývoji svazové knižní poukázky. Tento projekt dameknihu.cz jsme spustili v roce 2021 a i v současné době na něm úzce spolupracuji se sekretariátem svazu. Momentálně máme pár dalších nápadů, ale bohužel narážíme na nedostatek financí, protože veškeré dění, které se na půdě SČKN odehrává, je hrazeno jenom z členských příspěvků, nemáme žádné další peníze z grantů či dotací, tak si asi umíte představit, že je jakákoli akce hodně limitovaná. Nicméně velmi pozitivní je to, že i přes tyto problémy neustále monitorujeme a právně zpracováváme legislativní změny, které se knižního trhu týkají. Naposledy jsme nechali zpracovat poměrně podrobný právní výklad změn v Zákoně na ochranu spotřebitele, který je členům SČKN k dispozici a velmi pečlivě sledujeme současné snahy o zvýšení DPH. Intenzivně jednáme s politickými stranami a snažíme se jim vysvětlovat a předkládat fakta o tom, že by zvýšení DPH mohlo být oním pověstným posledním hřebíčkem do rakve.

Co byste přála knihkupcům pro letošní rok?
Co jiného než hodně sil, protože budeme muset překonat mnoho překážek. A hlavně hodně optimismu, protože jedině s ním to všechno zvládneme.

Co byste vzkázala čtenářům Knihkupce? 
V Knihkupci najdete skvělou inspiraci pro čtení, ale nezapomeňte, že jedině vy, čtenáři, máte ve svých rukách osudy knihkupectví ve svém městě. Najděte si svého knihkupce, podporujte ho svými nákupy. V knihkupectvích najdete nejenom skvělý výběr knih, ale hlavně radu od lidí, kteří knihy milují. Bez vás to nedáme!

 

Erika Frýbortová (* 1967)
Vedoucí sítě čtyřiceti kamenných prodejen Kosmas, kde pracuje již dvanáct let. Knihkupce zastupuje v představenstvu Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Ve volných chvílích ráda čte především anglické klasické detektivky, ale také rodinné ságy a historické romány. Protože stráví velkou část svého času na cestách, hodně poslouchá audioknihy a podcasty. Věnuje se vnoučatům a vůbec celé rodině, na které si s oblibou testuje nové recepty (ne vždy k jejich spokojenosti).

Text: Renata Kršková
Foto: Tereza Fišerová

Nepřehlédněte

Vykouzlete si letní náladu knihou! Moje velké řecké léto a Toskánské dědictví: Dvě knižní novinky, které vás přenesou na sluncem zalitý jih Evropy

17.05.2024 | Tipy na knihy

Tim Weaver: „Mám obrovské štěstí, že se psaní můžu věnovat na plný úvazek.“ V květnu vychází už třináctý díl detektivní série o Davidu Rakerovi

16.05.2024 | Rozhovory

Šikmý kostel: Literární zpráva o kraji, kde to bylo všechno trochu jinak. Knižní fenomén rozebírá ve svém eseji publicista a pedagog Martin Groman

15.05.2024 | Ostatní

Žhavá láska mezi krasobruslařkou a kapitánem hokejového týmu: Kniha Na ledě by neměla uniknout žádné fanynce romantického bestselleru Hypotézy lásky

14.05.2024 | Recenze

„Česko mi přirostlo k srdci,“ říká Julie Caplinová. Oblíbená spisovatelka v rozhovoru prozradila, že právě odevzdala rukopis příběhu, který se odehrává v Praze

13.05.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.