Jarní Velký knižní čtvrtek nabídne novinku Michaela Žantovského i autentické příběhy a osobní svědectví reportérů ČT z války na Ukrajině

18.03.2023 | Knižní zajímavosti
Jarní Velký knižní čtvrtek nabídne novinku Michaela Žantovského i autentické příběhy a osobní svědectví reportérů ČT z války na Ukrajině

Srdce knihomolů se jistě tetelí blahem, jelikož je tu jarní Velký knižní čtvrtek, který čtenářům nabízí 10 pečlivě vybraných novinek domácích i zahraničních autorů. Připravte se na atraktivní tituly napříč žánry, které přinesou zábavu i ponaučení. Již tradičně je součástí Velkého knižního čtvrtku také tematický doprovodný program.

Jarní Velký knižní čtvrtek připadne na 23. 3. 2023 a těšit se můžete například na romány Nicka Hornbyho, Petry Hůlové nebo Michaela Žantovského. V nabídce 10 vybraných titulů pak převládají knihy českých autorů.

Petra Hůlová, jedna z našich nejpřekládanějších a žánrově nejvšestrannějších prozaiček, svým novým románem Nejvyšší karta evokuje četné otázky. Jde o skandální odhalení, nebo mystifikaci? Provokaci, nebo skutečnost? Autobiografii, nebo fikci? Hlavní hrdinkou je totiž spisovatelka Sylvie Novak, která se na prahu padesátky ohlíží za svou úspěšnou kariérou angažované autorky a reflektuje svůj komplikovaný osobní život.

Další úspěšný tuzemský autor a diplomat Michael Žantovský ve své vzpomínkové knize S prominutím řečeno. Můj život mezi slavnými a mocnými s okouzlující nadsázkou a vtipem líčí „nesmazatelné zážitky“ s významnými osobnostmi světového dění: od Václava Havla přes britskou královnu Alžbětu II., Rolling Stones až po 14. tibetského dalajlámu. Díky tomu čtenář prožije znovu, i když trochu jinak, převratné dějinné události konce 20. století.

Putinova válka – Ukrajinská kronika zpravodajů ČT je plná autentických příběhů a osobních svědectví z války na Ukrajině, největšího evropského konfliktu od druhé světové války. Vyprávění válečných reportérů Davida Borka, Václava Černohorského, Martina Jonáše, Michala Kubala, Davida Miřejovského, Andrease Papadopulose, Pavla Poláka, Karla Rožánka, Jakuba Szántó a Jana Šilhana doplňují dramatické fotografie kameramanů ČT.

Mimořádně zajímavou reflexi aktuálního dění přináší také kniha Proč Alláh stvořil kalašnikov s podtitulem Reportérem z válek, mešit i bazarů. Pavel Novotný zvaný Pawluscha léta cestuje jako novinář na Blízký východ i do Asie. Tentokrát čtenáře zavede do Egypta, pákistánského Péšávaru, Afghánistánu i Izraele. Proč Alláh stvořil kalašnikov? Kdy se smějí Tálibánci, kam se vrací Ježíš a jak se stalo, že věřící židé s pěstěnými pejzy rozjeli byznys s americkým sexuálním symbolem, Kim Kardashianovou?

Mexikopedická jízda ostřejší než chilli pokračuje! Eva Kubátová, která od roku 2013 do letošního ledna žila v historickém srdci Mexico City, napsala Mexikopedii 2 – Abecedář mexické kultury. Ve 27 kapitolách zamířila do nejpodivnějšího městečka Mexika San Juan Chamula, kde mayští šamani diktují, jak se modlit v katolickém kostele, do horské oblasti Huasteca Potosina, v jejímž nitru se ukrývá surrealistická betonová zahrada, a na další pozoruhodná místa.

Román Petry Klabouchové nazvaný U severní zdi je inspirován osudy politických vězeňkyň z padesátých let minulého století. Tajemný Muž s dírou v srdci si nese životem nezhojené jizvy na těle i na duši. Dávný zločin, který ho v dětství připravil o rodinu, nebyl nikdy potrestán. Všichni už zapomněli nebo se o to snaží. Až na něj. A čím víc se blíží jeho vlastní konec, tím naléhavěji vystupují na světlo příběhy dětských obětí komunistického režimu.

Světovou literaturu v nabídce jarního Velkého knižního čtvrtku reprezentuje Funny Girl – zábavný román britského bestselleristy Nicka Hornbyho o mládí a zralém věku, o slávě, společenských vrstvách a zákulisí showbyznysu. Ústřední postavou je krásná talentovaná Barbara Parkerová. Inspirovaná svým idolem, americkou herečkou Lucille Ballovou, se v šedesátých letech vydá do Londýna, kde se stane hvězdou v titulní roli seriálu Barbara (a Jim).

Význačná francouzská prozaička Maylis de Kerangalová v novince Život za život virtuózně uchopuje bohatý rejstřík témat – od lidských emocí přes mravní dilemata až po nové možnosti lékařství. Po ranním výletu na pláž má skupina mladých surfařů nehodu v dodávce, která se pro jednoho z nich stává smrtelnou. Jeho rodina je postavena před těžkou volbu: pokud svolí k transplantaci orgánů, může skon jejich syna zachránit jiné životy. Kniha se dočkala úspěšné filmové adaptace.

Slovenský spisovatel Roman Kulich se českým čtenářům poprvé představil v roce 2020 originálním thrillerem z kysuckých vrchů Bílá paní. I jeho nejnovější román Devět křížů zaujme vzrušujícím mixem napětí, záhad a strachu.

Oceňovaná německá autorka Susanne Goga zasadila děj retro krimi Leo Berlin, Případ pro komisaře Leo Wechslera do Berlína roku 1922. Poválečná inflace nabírá na obrátkách, Německo je politicky rozvrácené a lidé po prohrané válce nemohou najít klid. Detektiv inspektor Leo Wechsler má za úkol vyřešit vraždu zázračného léčitele.  Vyšetřování však stojí na mrtvém bodě, a navíc dochází k další vraždě.

 

Text: Petra Severová, Štěpánka Levá
Foto: Štěpánka Levá, se svolením Kosmas.cz a 2media.cz 

 

Nepřehlédněte

Romantika čtyřikrát jinak: Tyto romány vám zajistí noc plnou lásky a vášně. Vybírejte mezi pokračováním série o miliardářích, příběhem plným intrik a romantasy

21.06.2024 | Tipy na knihy

Robert Kett: typický detektiv solitér, který se vrhá do všeho po hlavě. Série z pera Alexe Smitha je jako obří detektivní cukrárna, ve které nechybí sérioví vrazi, úplatní policisté ani drogy

20.06.2024 | Seriál detektivové

Tři sekery – horor, thriller, psychologické drama i detektivka v jednom. Kateřina Surmanová dokáže vykreslit atmosféru tak, až máte pocit, že jste součástí celého příběhu

19.06.2024 | Recenze

Živá planeta Davida Attenborougha ukazuje, jak jsme propojeni s přírodou. Nadčasový text z roku 1984 doplněný o nejnovější vědecké poznatky a nádherné fotografie

18.06.2024 | Tipy na knihy

„V doku románu je fikce přípustná pouze v případě, že narazíte na nějaké bílé místo.“ Markéta Dočekalová v knize Kde domov můj? přibližuje neznámý život autora české hymny

17.06.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.