Peter Freuchen: dvoumetrový viking, který se zastával slabších. Poznejte život domorodých Inuitů v románu Ivalu

08.01.2024 | Tipy na knihy
Peter Freuchen: dvoumetrový viking, který se zastával slabších. Poznejte život domorodých Inuitů v románu Ivalu

Když vešel do místnosti, okamžitě se stal středem pozornosti. Nejen díky své úctyhodné výšce (měřil 201 cm), ale i díky osobnímu šarmu a neuvěřitelným historkám. Dánský dobrodruh Peter Freuchen se přátelil s filmovými hvězdami a vzal si modelku, ale největší láskou jeho života bylo mrazivé Grónsko. Česky nyní poprvé vychází jeho román Ivalu, ve kterém líčí život domorodých Inuitů.
 

Ta fotka na sociálních sítích koluje dodnes. Vlevo stojí rozcuchaný vousatý obr s plnovousem a vpravo elegantně sedí jeho uhlazená manželka v kostýmku a vypadá vedle něj jako drobná panenka.

Příběh muže na fotografii je dnes už téměř zapomenutý. Ačkoliv se Peter Freuchen ve své době vydával na dobrodružné výpravy s legendárním grónským polárním badatelem a antropologem Knudem Rasmussenem, a dokonce byl na osobním seznamu nepřátel Adolfa Hitlera, dnes po něm zbyl hlavně ten kuriózní obrázek.

Nakladatelství Portál se ovšem rozhodlo příběh tohoto slavného polárníka oprášit, a poprvé tak česky vychází jeho román Ivalu, literární zpracování jeho zážitků mezi Inuity. Nejenže mezi nimi Freuchen několik let žil, takže vstřebal jejich zvyky a vyprávění, ale coby spisovatel věrně zachytil jak jejich chování, tak přemýšlení. Ivalu je totiž vyprávěn z pohledu Inuitů, takže čtenář má jedinečnou možnost nahlédnout na naši civilizaci „nezkaženýma“ očima zvenčí.

Do inuitské kultury Peter Freuchen pronikl i díky tomu, že si za ženu vzal „Eskymačku“ z místního kmene. Jak prozrazuje podtitul románu „Láska v polárních krajích“, Ivalu vypráví o vztahu mezi Inuitkou a bílým mužem. Zajímavé je, že ačkoliv bílý muž v románu považuje inuitskou kulturu za primitivní, řada příhod ukáže, že moderní vynálezy někdy nestačí na osvědčené způsoby předávané z generace na generaci.

Freuchenova inuitská manželka v roce 1921 zemřela na španělskou chřipku a dobrodruh se rozhodl na čas vrátit do Dánska. Stal se šéfredaktorem časopisu a přivydělával si psaním příběhů z Grónska a přednáškami o polárních výpravách. Filmová společnost Metro Goldwyn Mayer od něj koupila práva na zfilmování jeho knihy a výsledný film Eskimo získal v roce 1933 Oscara.

Peter Freuchen se přátelil s hollywoodskými hvězdami i královskou rodinou, ale v srdci vždy stál na straně slabších. Dodnes se vypráví, jak kdykoliv slyšel jedovaté poznámky na adresu židů, zvedl se do celé své dvoumetrové výšky, prohlásil, že je žid, a vybídl dotyčného, ať to zopakuje. Adolf Hitler dokonce Freuchena zařadil na seznam osob k likvidaci a osobně nařídil jeho zatčení, nicméně polárníkovi se podařilo na poslední chvíli uprchnout.

V New Yorku se pak oženil s modelkou a ilustrátorkou Dagmar Cohn a ačkoliv mohl zbytek života strávit sepisováním svých dobrodružství a zážitků, nedalo mu to a pravidelně se vydával na další výpravy. Jedna z nich mu byla osudnou – v roce 1957 na Aljašce dostal infarkt a ve věku 71 let zemřel. Jeho popel nechali stylově rozprášit nad Grónskem. Kde taky jinde...


Jeho román Ivalu je sice vystavěn na skutečných pozorováních, ale čte se jako dobrodružný román v pravém slova smyslu. Čtenáři, kteří vyrůstali na Otakaru Batličkovi, fandili Vinnetouovi nebo tajili dech u příběhů Roalda Amundsena nebo Rudyarda Kiplinga, by tenhle nenápadný poklad rozhodně neměli minout.

 

Text: Vavřinec Fiala
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Z téhle knížky vám bude větší horko než ze sluníčka: Zakázané uvolnění je svůdným rozptýlením, které si užijete nejen o letní dovolené

25.07.2024 | Tipy na knihy

Podmanivé Divé ženy jako klenot vaší knihovny. Debutový román australské rodačky Emilie Hart ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení

23.07.2024 | Tipy na knihy

Legendy a latéčka namlsaly čtenáře na feel-good fantasy, prequel Knihkupectví a kostní prach pokračuje ve vytyčené cestě. Co dělala sympatická orkyně Viv, než si založila kavárnu?

22.07.2024 | Recenze

Barbaři z ledové planety: Ze zajetí do víru vášně na planetě ledu. Tato knih přivodí ruměnec na tváři i zběhlým čtenářům erotických románů

19.07.2024 | Recenze

Naučte se cizí jazyk poslechem: Díky audioknihám se můžete pomalu zlepšovat po celý rok a na dovolené se pak v klidu domluvíte sami

18.07.2024 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.