Olga Zbranek Biernátová: Mám takový popkulturní účet

09.09.2021 | Influenceři
Olga Zbranek Biernátová: Mám takový popkulturní účet

Ola pracuje jako Social Media Manager v Albatros Media a na svém Instagramu se s chutí dělí o hromadu knižních tipů, ale také o svou vlastní tvorbu. (text: Olga Zbranek Biernátová, foto: se souhlasem Olgy Zbranek Biernátové)

Jak byste charakterizoval/a obsah vašeho instagramového profilu?
Na první pohled jsou to knihy, funko pop a LEGO. Na druhý pohled tam toho je ale mnohem víc: cestování, busking, umění (a zejména to nasírací), hodně Netflixu, psaní a drobné střípky z každodenního života. Když o tom tak přemýšlím, myslím, že mám popkulturní účet. Knihy ale rozhodně vedou. Nemám sice tu bookstagramovou část tvorby zaměřenou moc na novinky, protože většina knih, které čtu, u nás buď vyjde za dlouho, nebo nevyjde vůbec. Snažím se sem tam dávat i něco aktuálního, ale víc je toho o čtení v angličtině nebo o tom, co u nás bude v young adult žánru vycházet až za pár měsíců. Od té doby, co sama píšu knihy, tak je pro mě Instagram i místo, kde hodně komunikuju se svými čtenáři, v tom jsou sociální sítě skvělé.

Jaký žánr osobně preferujete?
Hlavně young adult a dost pochybuju, že z toho někdy vyrostu. Od dob Stmívání je to můj hlavní žánr, a i když jsem se za ty roky čtenářsky dost posunula (Edward Cullen mě dnes už neoslní), vyrostla se mnou naštěstí i část YA literatury. Je to i součást mojí práce, starám se o online část projektu Humbook, navíc v Albatros Media vedu social media tým, a právě young adult mívá na sítích dominantní část kampaně. Potřebuju toho mít hodně načteno, sledovat trendy a výhodou je, že mě to navíc i baví a potkává se to s mým čtenářským vkusem. Jinak ale sem tam odbíhám i k jiným žánrům, k fantastice, dystopiím obecně, romantice pro ženy (nejvíc odpočívám u regency romance) a poslední dobou přicházím víc a víc na chuť komiksům a manze, obojí teď začínám číst hodně i digitálně v aplikacích jako je Webtoon.

Nejoblíbenější kniha?
Harry Potter, navždycky! To je zásadní kniha mého života a nikdy nebudu mít žádnou oblíbenější. Tahle láska trvá už přes 20 let. Dobře ale, že se ptáte jenom na jednu, nejhorší jsou ti, co se ptají třeba na tři, to už bych říct nedokázala. Kromě toho Pottera mám totiž ten žebříček skoro každý rok úplně jiný. Hodně žiju knihami, které aktuálně čtu a k máločemu se vracím. Na to není čas, vychází tolik skvělých knih, které musím stihnout přečíst.

Největší knižní překvapení této doby?
Z těch, co právě vychází, nebo už vyšly u nás, bych vybrala Opačno, dlouho jsem nečetla knihu s tak skvěle vystavěným světem a magií, Neviditelný život Addie LaRue byl obrovské překvapení, protože nejsem velký fanoušek V. E. Schwab, tohle ale bylo skvostné, nádherný jazyk, krásné myšlenky, ten příběh byl absolutní strop. Musím taky vyzdvihnout Harleen od Stjepana Šejiće, formou i obsahem špičkový komiks. Pokud někdo čtete anglicky, nainstalujte si Webtoon a zadarmo si přečtěte YA fantasy thriller Purple Hyacinth, dokonalost. Překvapením jiného ranku je pro mě ale teď k-pop v young adult. To je něco, čemu vůbec nerozumím, ale fascinuje mě to a snažím se to aktuálně nějak pochopit a proniknout do toho.

Kolik přečtete ročně knih?
Už pár let plním čtenářskou výzvu na Goodreads, takže to vím celkem přesně: přečtu mezi 150 a 200 knihami. Vím i podrobné statistiky, ty nechcete vědět? Ne? Tak nevadí. Já jen, že mě neskutečně baví sledovat všechny ty grafy a průměrná hodnocení, přečtené stránky. Já jsem v tomto velmi organizovaná, všechno musím mít evidované, značím si citáty, snažím se sem tam psát i nějaké poznámky. Bez toho bych v tom množství na polovinu knih úplně zapomněla.

Olu najdete na IG jako @nofreeusernames.

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.