Olga Zbranek Biernátová: Mám takový popkulturní účet

09.09.2021 | Influenceři
Olga Zbranek Biernátová: Mám takový popkulturní účet

Ola pracuje jako Social Media Manager v Albatros Media a na svém Instagramu se s chutí dělí o hromadu knižních tipů, ale také o svou vlastní tvorbu. (text: Olga Zbranek Biernátová, foto: se souhlasem Olgy Zbranek Biernátové)

Jak byste charakterizoval/a obsah vašeho instagramového profilu?
Na první pohled jsou to knihy, funko pop a LEGO. Na druhý pohled tam toho je ale mnohem víc: cestování, busking, umění (a zejména to nasírací), hodně Netflixu, psaní a drobné střípky z každodenního života. Když o tom tak přemýšlím, myslím, že mám popkulturní účet. Knihy ale rozhodně vedou. Nemám sice tu bookstagramovou část tvorby zaměřenou moc na novinky, protože většina knih, které čtu, u nás buď vyjde za dlouho, nebo nevyjde vůbec. Snažím se sem tam dávat i něco aktuálního, ale víc je toho o čtení v angličtině nebo o tom, co u nás bude v young adult žánru vycházet až za pár měsíců. Od té doby, co sama píšu knihy, tak je pro mě Instagram i místo, kde hodně komunikuju se svými čtenáři, v tom jsou sociální sítě skvělé.

Jaký žánr osobně preferujete?
Hlavně young adult a dost pochybuju, že z toho někdy vyrostu. Od dob Stmívání je to můj hlavní žánr, a i když jsem se za ty roky čtenářsky dost posunula (Edward Cullen mě dnes už neoslní), vyrostla se mnou naštěstí i část YA literatury. Je to i součást mojí práce, starám se o online část projektu Humbook, navíc v Albatros Media vedu social media tým, a právě young adult mívá na sítích dominantní část kampaně. Potřebuju toho mít hodně načteno, sledovat trendy a výhodou je, že mě to navíc i baví a potkává se to s mým čtenářským vkusem. Jinak ale sem tam odbíhám i k jiným žánrům, k fantastice, dystopiím obecně, romantice pro ženy (nejvíc odpočívám u regency romance) a poslední dobou přicházím víc a víc na chuť komiksům a manze, obojí teď začínám číst hodně i digitálně v aplikacích jako je Webtoon.

Nejoblíbenější kniha?
Harry Potter, navždycky! To je zásadní kniha mého života a nikdy nebudu mít žádnou oblíbenější. Tahle láska trvá už přes 20 let. Dobře ale, že se ptáte jenom na jednu, nejhorší jsou ti, co se ptají třeba na tři, to už bych říct nedokázala. Kromě toho Pottera mám totiž ten žebříček skoro každý rok úplně jiný. Hodně žiju knihami, které aktuálně čtu a k máločemu se vracím. Na to není čas, vychází tolik skvělých knih, které musím stihnout přečíst.

Největší knižní překvapení této doby?
Z těch, co právě vychází, nebo už vyšly u nás, bych vybrala Opačno, dlouho jsem nečetla knihu s tak skvěle vystavěným světem a magií, Neviditelný život Addie LaRue byl obrovské překvapení, protože nejsem velký fanoušek V. E. Schwab, tohle ale bylo skvostné, nádherný jazyk, krásné myšlenky, ten příběh byl absolutní strop. Musím taky vyzdvihnout Harleen od Stjepana Šejiće, formou i obsahem špičkový komiks. Pokud někdo čtete anglicky, nainstalujte si Webtoon a zadarmo si přečtěte YA fantasy thriller Purple Hyacinth, dokonalost. Překvapením jiného ranku je pro mě ale teď k-pop v young adult. To je něco, čemu vůbec nerozumím, ale fascinuje mě to a snažím se to aktuálně nějak pochopit a proniknout do toho.

Kolik přečtete ročně knih?
Už pár let plním čtenářskou výzvu na Goodreads, takže to vím celkem přesně: přečtu mezi 150 a 200 knihami. Vím i podrobné statistiky, ty nechcete vědět? Ne? Tak nevadí. Já jen, že mě neskutečně baví sledovat všechny ty grafy a průměrná hodnocení, přečtené stránky. Já jsem v tomto velmi organizovaná, všechno musím mít evidované, značím si citáty, snažím se sem tam psát i nějaké poznámky. Bez toho bych v tom množství na polovinu knih úplně zapomněla.

Olu najdete na IG jako @nofreeusernames.

Nepřehlédněte

Edita Vojtková: „Jsem do Bolívie zamilovaná. Každý den v kterémkoliv ročním období tu vychází slunce. Díky tomu jsou lidi veselí.“

18.04.2024 | Rozhovory

Na letošní Svět knihy dorazí dvě královny feel-good romantiky: Julie Caplinová své české fanoušky navštěvuje každý rok, pro Jenny Colganovou je to poprvé

17.04.2024 | Knižní zajímavosti

Fenomén Darcy Coates: Autorka duchařských bestsellerů se představuje v pro ni neokoukané disciplíně. V knize Smrt v domě Gillespieů najdete čtyři hororové povídky

16.04.2024 | Tipy na knihy

Karin Lednická: „Nejsem autorka, která svá témata opouští, když udělá tečku za poslední větou." Do knihkupectví právě přichází závěrečný díl trilogie Šikmý kostel

15.04.2024 | Rozhovory

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.