Oldřich Suchý: Ze zásady čtu jen knihy, které mě zajímají

12.07.2021 | Influenceři
Oldřich Suchý: Ze zásady čtu jen knihy, které mě zajímají

Nechte se ovlivnit a hledejte další knižní tipy u influencerů, které vám představujeme. Oldřich pracuje jako vedoucí knihkupectví Kosmas Perlová v Praze. (text: Oldřich Suchý, foto: se souhlasem Oldřicha Suchého)

Jak byste charakterizoval obsah svého instagramového profilu?
Moje krédo je ukazovat knihy, které jsem přečetl a líbily se mi – ty potom mají vlastní příspěvek s krátkým animovaným videem. Zároveň ale vystupuji jako virtuální knihkupec, a tak svým milovaným divákům ukazuji nové knihy, které jsme právě naskladnili. (Velmi rád dávám na svém profilu prostor své báječné kolegyni a kamarádce, kterou na Instagramu najdete jako @terkapopik.) Neukazuji všechny knihy, ale jen takové, které jsou blízké mé chuti. Velmi rád představuji tituly bez masivní reklamní podpory.

Jaký žánr osobně preferujete?
Jsem čtenář téměř všeho. Určitě ale nejvíc čtu beletrii – jak klasickou, tak moderní. Čtu s chutí napříč žánry. Primárně si vybírám knihy, které mne zaujmou v anotaci nějakým bodem, který si chci v knize přečíst. Bývají to napínavé zápletky, slibované literární hody, překvapivá rozuzlení atd. Zajímá mne opravdu hodně knih, rozhodně daleko víc, než jsem schopen přečíst. Ale nic mi nemůže zabránit v jejich hromadění na budoucí časy.

Nejoblíbenější kniha?
Rozhodně se nejedná o jeden titul. Ale vždy doporučuji k přečtení veliký román Kámen a flétna, který mi připadá nedoceněný. Mezi mé lásky patří ale také Saturnin, Děti z Bullerbynu, Zlodějka, Dracula, Žena v bílém a mnohé další srdcové tituly. Kdybych měl jmenovat jeden, puklo by mi srdce nad těmi, které jsem nejmenoval. V tom seznamu by figurovalo jistě mnoho knih pro děti, protože tvrdím, že dětské knihy by měli číst i dospělí čtenáři. Jejich autoři jsou mnohdy velmi odvážní při volbě témat. A samostatnou kapitolu by pak tvořily ještě audioknihy a jiné poslechové verze knižních předloh. Tam mám také mnoho favoritů.

Největší knižní překvapení této doby?
Rozhodně je to nenápadná kniha Ptačí domek, která mi před několika týdny vyrazila dech svou atmosférou a jemným textem. Pokud by se mi na knihu podařilo v dobrém upozornit a trochu ji zviditelnit, cítil bych pocit hrdosti. Je to křehký biografický román o skutečné britské houslistce, která si vybrala směr svého života, jaký by jí mnozí vymlouvali. Tento román jsem charakterizoval jako křehký a tichý příběh, který, pokud máte tu správnou povahu, vámi zacloumá.

Kolik přečtete ročně knih?
Stejnou otázku mi před lety položil jeden kamarád a já to začal skutečně evidovat. Tak se ukázalo, že průměrně to je sto třicet knih, ale v loňském roce tento počet ještě narostl díky rozhlasovému vysílání (každé pondělí vystupuji na Dvojce Českého rozhlasu v pořadu Dalibora Gondíka) a díky mému čtenářskému klubu Klasikomilové, který jsem na Instagramu založil. Ze zásady čtu jen knihy, které mě zajímají. Na ty zbylé nemám čas.

Oldřicha najdete na IG jako @zanicenyknihkupec.

Nepřehlédněte

Krieglovi jsem se věnoval průběžně posledních dvacet let. Kniha má 608 stran a její rukopis byl ještě rozsáhlejší, říká Martin Groman

30.03.2023 | Rozhovory

Autobiografický příběh byl kvůli norskému dialektu těžký na překlad. Náročné práce se ujala skandinavistka Jarka Vrbová

29.03.2023 | Knižní zajímavosti

Vždy mám rozečtenou více než jednu knihu. Na jejich vůni a šustění stránek nedám dopustit, říká Martina Preissová

28.03.2023 | Rozhovory

Romantická komedie, která zbořila sociální sítě, konečně v češtině. Příběh Ali Hazelwood chytne za srdce i ty největší tvrďáky

27.03.2023 | Recenze

Jedině čtenáři mají ve svých rukách osudy knihkupectví ve svém městě, říká Erika Frýbortová, vedoucí sítě kamenných prodejen Kosmas

26.03.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.