Oldřich Suchý: Ze zásady čtu jen knihy, které mě zajímají

12.07.2021 | Influenceři
Oldřich Suchý: Ze zásady čtu jen knihy, které mě zajímají

Nechte se ovlivnit a hledejte další knižní tipy u influencerů, které vám představujeme. Oldřich pracuje jako vedoucí knihkupectví Kosmas Perlová v Praze. (text: Oldřich Suchý, foto: se souhlasem Oldřicha Suchého)

Jak byste charakterizoval obsah svého instagramového profilu?
Moje krédo je ukazovat knihy, které jsem přečetl a líbily se mi – ty potom mají vlastní příspěvek s krátkým animovaným videem. Zároveň ale vystupuji jako virtuální knihkupec, a tak svým milovaným divákům ukazuji nové knihy, které jsme právě naskladnili. (Velmi rád dávám na svém profilu prostor své báječné kolegyni a kamarádce, kterou na Instagramu najdete jako @terkapopik.) Neukazuji všechny knihy, ale jen takové, které jsou blízké mé chuti. Velmi rád představuji tituly bez masivní reklamní podpory.

Jaký žánr osobně preferujete?
Jsem čtenář téměř všeho. Určitě ale nejvíc čtu beletrii – jak klasickou, tak moderní. Čtu s chutí napříč žánry. Primárně si vybírám knihy, které mne zaujmou v anotaci nějakým bodem, který si chci v knize přečíst. Bývají to napínavé zápletky, slibované literární hody, překvapivá rozuzlení atd. Zajímá mne opravdu hodně knih, rozhodně daleko víc, než jsem schopen přečíst. Ale nic mi nemůže zabránit v jejich hromadění na budoucí časy.

Nejoblíbenější kniha?
Rozhodně se nejedná o jeden titul. Ale vždy doporučuji k přečtení veliký román Kámen a flétna, který mi připadá nedoceněný. Mezi mé lásky patří ale také Saturnin, Děti z Bullerbynu, Zlodějka, Dracula, Žena v bílém a mnohé další srdcové tituly. Kdybych měl jmenovat jeden, puklo by mi srdce nad těmi, které jsem nejmenoval. V tom seznamu by figurovalo jistě mnoho knih pro děti, protože tvrdím, že dětské knihy by měli číst i dospělí čtenáři. Jejich autoři jsou mnohdy velmi odvážní při volbě témat. A samostatnou kapitolu by pak tvořily ještě audioknihy a jiné poslechové verze knižních předloh. Tam mám také mnoho favoritů.

Největší knižní překvapení této doby?
Rozhodně je to nenápadná kniha Ptačí domek, která mi před několika týdny vyrazila dech svou atmosférou a jemným textem. Pokud by se mi na knihu podařilo v dobrém upozornit a trochu ji zviditelnit, cítil bych pocit hrdosti. Je to křehký biografický román o skutečné britské houslistce, která si vybrala směr svého života, jaký by jí mnozí vymlouvali. Tento román jsem charakterizoval jako křehký a tichý příběh, který, pokud máte tu správnou povahu, vámi zacloumá.

Kolik přečtete ročně knih?
Stejnou otázku mi před lety položil jeden kamarád a já to začal skutečně evidovat. Tak se ukázalo, že průměrně to je sto třicet knih, ale v loňském roce tento počet ještě narostl díky rozhlasovému vysílání (každé pondělí vystupuji na Dvojce Českého rozhlasu v pořadu Dalibora Gondíka) a díky mému čtenářskému klubu Klasikomilové, který jsem na Instagramu založil. Ze zásady čtu jen knihy, které mě zajímají. Na ty zbylé nemám čas.

Oldřicha najdete na IG jako @zanicenyknihkupec.

Nepřehlédněte

Vařečkou proti válce: Hrdinky historického románu Na kuchyňské frontě předvádějí vrcholné kuchařské umění z potravin na přídělový systém

26.09.2023 | Recenze

Kvalitní literatura pro dlouhé podzimní večery: Novinka Ráj od nositele Nobelovy ceny za literaturu a další tituly, které se jistě zařadí mezi nejlepší knihy vašeho života

25.09.2023 | Tipy na knihy

U těchto příběhů se vám napětím rozbuší srdce: Tři tipy na temné knihy, jako stvořené pro podzimní čtení

24.09.2023 | Tipy na knihy

Josef Káďa Kadeřábek doporučuje svou novou knihu fanouškům seriálu Volha: "Na panáka myslivecké na ledu se dalo trochu skotské whisky jenom nahoru, takzvaně na plavanou. A host nic nepoznal."

23.09.2023 | Rozhovory

Královna českého hororu – Kateřina Surmanová: Autorka bestselleru Šepot z lesa přichází s děsivou novinkou, která se odehrává na jižní Moravě

22.09.2023 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.