Nejlepší dětské knihy, které by neměly chybět pod stromečkem! Když darujete to správné čtení, můžete probudit lásku ke knihám a stvořit budoucího knihomola

21.12.2023 | Tipy na knihy
Nejlepší dětské knihy, které by neměly chybět pod stromečkem! Když darujete to správné čtení, můžete probudit lásku ke knihám a stvořit budoucího knihomola

Láska ke knihám se rodí už v dětství. Každý knihomol si zaručeně pamatuje první knihu, která ho uchvátila a díky které chtěl číst další a další příběhy. Nějaký ten budoucí velký čtenář se jistě zrodí i letos o Vánocích. Stačí, když si pod stromečkem rozbalí knihu, která zabrnká na tu správnou strunu. A třeba je ta pravá volba ukrytá právě mezi tipy na dětské knihy z tohoto článku.
 

Čerti nejsou
Svěrák Zdeněk, Čapek Jindřich


Zdeněk Svěrák, jeden z nejuznávanějších českých spisovatelů a dramatiků, se vrací s novou, kouzelnou pohádkou Čerti nejsou. Její příběh malé i velké čtenáře zavede do okolí hradu Hakenburk, kde musí Anička bojovat o svou lásku se samotným čertem. Pohádku doprovází magické ilustrace Jindry Čapka, které dětem pomáhají lépe si příběh představit.

Vyšlo v nakladatelství Bambook.

 

Poslední gambit
Jennifer Lynn Barnes


Už za pár týdnů zdědí Avery Grambsová miliardy. Stačí jen přežít. Situace je však nebezpečnější než když dřív. Jediné, co Avery pomáhá ze všeho se nezbláznit, jsou bratři Hawthornové. Zná jejich tajemství a oni znají ta její. Jenže neznámý návštěvník Hawthornovic sídla by mohl všechno změnit. Je potřeba rozluštit ještě poslední hádanku...

Vyšlo v nakladatelství Yoli.

 

Do puntíku
Karin Bílík Vápeníčková


Lidé na Puntíku by rádi všechno do puntíku znali. Proto se pořád na něco ptají. KDE BYDLÍ ČAS? JAK CHUTNÁ VZPOMÍNKA? JE TICHO SLYŠET? MŮŽE BÝT BŮH MEDVÍDEK KOALA? Toto je kniha pro malé i velké Benjamíny, pro děti i dospělé, kteří se rádi ptají na cokoliv je napadne a nespokojí se s žádným nevím, možná, natož na to není odpověď!

Vyšlo v nakladatelství Rosier.

 

Tuutikki Tolonen
Agnes a tajemný dům


Agnes s maminkou zdědí po prababičce starou vilu, kde se dějí tajemné věci. Kdo tam všechno bydlel? Právě po tom Agnes s kamarádem Piškotem pátrají! Čeká je – a malé čtenáře s nimi – napínavá cesta do historie jednoho domu a jedné rodiny.
Kniha je určena dětem od 8 do 12 let.

Vyšlo v nakladatelství Portál.

 

Vanessa Green Allen
Moje pocity


Kniha plná hádanek, kvízů a aktivit ti ukáže, jak dostat své emoce pod kontrolu. Pomůže ti třeba to, že o sobě začneš přemýšlet v dobrém, že se nebudeš bát o svých pocitech mluvit… Naučíš se, jak zacházet se všemi druhy pocitů, i s těmi těžkými, jako jsou smutek, úzkost nebo strach.

Vyšlo v nakladatelství Portál.

 

Na co nemůžeš sáhnout
Martin Vopěnka, Jakub Cenkl
 

Pokoušeli jste se někdy dětem vysvětlit, co je to láska, radost, pomoc, rok nebo demokracie? S touto knihou vás už žádná zvídavá otázka malého rozumbrady nezaskočí – ať už se bude vaše ratolest zajímat o pocity, povolání, či přírodní, nebo společenské jevy. O nádherně barevné a veselé ilustrace se postaral oceňovaný výtvarník Jakub Cenkl.

Vyšlo v nakladatelství Pikola.

 

Klárka a noční zahrada
Marie Štumpfová


Klárka nemůže spát, pozoruje zahradu, je tam tma. A spousta podivných zvířat, stínů a zvuků. Klárka se bojí. Ale jen do té doby, dokud nepřiletí můra a neprovede ji letní nocí a tajuplnou zahradou. Kniha o tom, že na vlastní strach je nejlepší si sáhnout je pro děti od 4 let.

Vyšlo v nakladatelství Portál.

 

Divoké básničky
Alena Müllerová


Rozpustilé verše doprovázené vynalézavými ilustracemi jsou nejen o bytostech z pohádek, zvířátkách a lidech, ale také o věcech, které děti obklopují. Strašidla, skřítci, pidižvíci i další havěť se chovají poněkud nevypočitatelně, a stejně jako vzteklí sloni, drzé ropuchy, nespavé slepice a jiná zvířata často projevují i různé člověčí nectnosti.

Vyšlo v nakladatelství Bambook.


 

Text: se svolením nakladatelství Bambook, Yoli, Portál a Rosier.
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.