Colleen Hooverová: Ovládla TikTok, potom i žebříčky bestsellerů

28.11.2022 | Knižní zajímavosti
Colleen Hooverová: Ovládla TikTok, potom i žebříčky bestsellerů

Ještě nikdy se žádnému spisovateli nepodařilo, aby měl na prestižním žebříčku bestsellerů New York Times víc než pět knih současně. Colleen Hooverová jich tam má momentálně šest. Česky právě vychází její očekávaná novinka Kosti v srdci, tak se pojďme podívat, proč je tahle spisovatelka tak úspěšná!

Když v roce 2019 navštívila Prahu, fronta se z Paláce knih na Václavském náměstí táhla až k soše svatého Václava. Prodala už víc knih než John Grisham a James Patterson dohromady. A podle New York Times dokonce v letošním roce překonala i knihu všech knih – Bibli! Jak se to téhle dvaačtyřicetileté mámě tří kluků z Texasu povedlo?

„Říkali mi, že se mám držet jednoho žánru, abych se proslavila. A já si řekla, proč bych se nemohla proslavit jako autorka všech žánrů? Proč bych se nemohla proslavit jako Colleen Hooverová?” řekla spisovatelka v rozhovoru pro New York Times.

Její knihy se skutečně žánrově rozpínají od společenských románů (To nejlepší v nás) přes psychothrillery (Pravda, nebo lež) až po young adult (novinka Kosti v srdci). Ale čtenářkám (drtivou většinu fanoušků Colleen Hooverové tvoří ženy) to nevadí. Jakmile knihu napsala „CoHo”, automaticky ji kupují.

Autorce se podařilo oslovit i skupinu, po které prahnou všichni spisovatelé – i lidé, kteří příliš nečtou, kvůli knize Colleen Hooverové udělají výjimku.

Prvním důvodem úspěchu je volba témat. Colleen Hooverová se nebojí psát o těžkých věcech jako domácí násilí (kniha Námi to končí), neplodnost (To nejlepší v nás) nebo znásilnění (Bez naděje). A píše o nich otevřeně, ale zároveň citlivě. Má dar psát skutečně hluboce lidské postavy, se kterými čtenář všechno prožívá tak, jako by se to dělo jemu.

„Přála bych si, aby za mnou Colleen přišla a vrazila by mi facku. Bolelo by to míň než tahle kniha,” nechala se například slyšet jedna ze čtenářek na TikToku.

A tím se dostáváme k druhému důvodu, proč Colleen Hooverová vládne žebříčkům bestsellerů. TikTok. Ačkoliv je snadné tuhle sociální síť rozšířenou mezi nejmladší generací odsoudit jako místo, kde se tančí hloupé tanečky, ve skutečnosti tam vznikla knihomolská komunita, která má sílu měnit trendy. Knihomolové na TikToku (kterému přezdívají BookTok) doporučují knihy, které se jich emocionálně dotkly nebo v nich zanechaly výrazný dojem. A právě tady se knihy Colleen Hooverové díky nadšeným čtenářům začaly šířit jako lavina.

Fanoušci Colleen Hooverové totiž nejsou obyčejní fanoušci. Knihy „CoHo” jsou pro ně jako náboženství, které neváhají šířit dál. Na YouTube točí smyšlené trailery na filmy, na Instagramu vytvářejí koláže s oblíbenými citáty z knih a na internetových fórech zapáleně píší vlastní pokračování autorčiných knih.

Novinka Kosti v srdci, která česky právě vychází, například na serveru Goodreads nasbírala průměrné hodnocení 4,3 hvězdiček od 230 000 čtenářů a v komentářích se můžete dočíst, že „tahle kniha mi rozdrtila srdce na milion střípků a pak ho zase slepila dohromady“.

Tento příběh dívky, která těsně po maturitě přijde o to nejcennější, co v životě má, a ocitne se kvůli tomu na ulici, převrací naruby všechna klišé o letních románcích. Je to drsné, je to něžné, je to sexy, a přitom tam autorka zvládne rozebrat několik nesmírně palčivých společenských témat.

Pokud jste od Colleen Hooverové ještě nic nečetli, určitě to napravte. Klidně můžete začít novinkou Kosti v srdci. Stejně je velice pravděpodobné, že jakmile propadnete kouzlu této spisovatelky, okamžitě vyrazíte do knihkupectví shánět i všechny další její knihy.

Text: Žofie Sedláčková
Foto: se svolením Euromedia Group 

Nepřehlédněte

"Píšu v noční košili a v županu a občas u toho mám zapnutou televizi." Halina Pawlowká v nové knize Rande s humorem sobě vlastním popisuje, co vše se může přihodit na schůzce dvou lidí

10.12.2023 | Rozhovory

Grafický román – multifunkční dárek (nejen) pro nečtenáře. Už dávno neplatí, že v komiksech najdete jen superhrdiny

09.12.2023 | Tipy na knihy

„Tátova hudba a duše byly s tímhle časoprostorem neoddělitelně spjaté,“ říká o skladateli Karlu Svobodovi jeho syn Petr. Právě vyšla jeho výpravná biografie o otci

08.12.2023 | Rozhovory

Oppenheimer – Americký Prométheus: Právě z této knihy čerpal Christopher Nolan při psaní scénáře ke svému filmovému hitu o americkém fyzikovi

07.12.2023 | Recenze

Robert Bryndza: "V Česku si připadám jako rocková hvězda." Autor thrillerů, ze kterých se pravidelně stávají bestsellery, ve volném čase nejraději čte historické romány a sci-fi

06.12.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.