Co kdyby? Americký fyzik a kreslíř komiksů seriózně odpovídá na absurdní otázky. Při čtení si budete přát, aby takhle vypadaly všechny učebnice fyziky

27.10.2023 | Tipy na knihy
Co kdyby? Americký fyzik a kreslíř komiksů seriózně odpovídá na absurdní otázky. Při čtení si budete přát, aby takhle vypadaly všechny učebnice fyziky

Jak dlouho by trvalo vypustit všechnu vodu z oceánů? Kolik lidí byste potřebovali, abyste zvládli postavit Řím za jeden den? Co kdyby planetu Uran tvořil prvek uran? Americký fyzik a kreslíř komiksů v jedné osobě Randall Munroe v knize Co kdyby? seriózně odpovídá na absurdní otázky. Kniha se stala hitem, a právě v těchto dnech vychází druhý díl!
 

Randall Munroe je tak trochu renesanční člověk. Kreslí, píše, má za sebou práci pro NASA, a navíc získal doktorát z fyziky. Už jako malý kluk kradl tatínkovi noviny, aby si v nich četl komiksové stripy s Calvinem a Hobbesem, a usoudil, že kreslit vtipné obrázky musí být ta nejlepší práce pod sluncem.

Vystudoval sice fyziku, ale touhy kreslit se nikdy nevzdal. Během hodin si do sešitů čmáral vědecké vtípky a ty pak později začal skenovat do počítače a sdílet se svými spolužáky. Když si Randall Munroe uvědomil, že díky nástupu internetu může jeho komiksy číst mnohem víc lidí, než kdy četlo Calvina a Hobbese, zaregistroval si doménu a začal kreslit sarkastické skeče o tom, co ho bavilo nejvíc: matematika, fyzika a chemie.

Konečně našel způsob, jak mohl své vědecké vtípky a narážky sdílet nejen se svými kolegy z vědecké branže a geeky, ale i s obyčejnými smrtelníky. A díky tomu, že se v nich srozumitelnou a vtipnou formou věnoval aktuálním tématům jako sociální sítě, Wikipedie nebo počítačové hry, čtenost jeho komiksů rychle rostla.

A co víc – čtenáři se ho coby vystudovaného fyzika začali ptát. A to Randalla Munroea přivedlo na nápad napsat knihu, kde by ty nejabsurdnější dotazy na vědecká témata seriózně odpověděl – a přitom je doprovodil svými kresbami. A takhle vznikla kniha Co kdyby?

Vyšla v roce 2014 (česky vyšla ve stejném roce a momentálně se chystá druhé vydání!) a čtenáři v ní v kratičkých, lehce napsaných kapitolách našli odpovědi na pestrou směsici otázek: Co by se stalo, kdybych se pokusil odpálit baseballový míček rychlostí světla? Co by se stalo, kdybych sestavil periodickou soustavu prvků z cihel, přičemž každá cihla by byla z toho konkrétního prvku? Co kdyby všichni lidé na Zemi v jednu chvíli vyskočili?

Ačkoliv jde vesměs o bláznivé otázky sloužící spíš k pobavení, autor k nim přistupuje střízlivě a pokouší se pomocí ilustrací i pár (poměrně základních) vzorečků všechno vysvětlit. Při čtení nepřestáváte zírat, jak vás otázka o fénu s neomezeným zdrojem energie zavede k matematice, fyzice i chemii, a to v nečekaném kontextu. Nejen že vás to nenudí, dokonce vám to i v lecčems rozšíří obzory!

Možná i právě proto se kniha stala obrovským hitem. Autor nyní přichází s další várkou obskurních dotazů, díky kterým budete moct dělat chytré.

 

V knize Co kdyby? 2 najdete odpovědi na důležité otázky, které si někdy klademe všichni: Co by se stalo, kdybychom se pokusili udržet na vrtuli helikoptéry? A když spolu pozorují západ slunce dlouhán a skrček, bude si západ slunce jeden z nich moct vychutnat o poznání déle? (Možná vás to překvapí, ale skutečně ano!). A kdybychom všichni vzali svoje ledničky a mrazáky ven, dokázali bychom zabránit globálnímu oteplování?

Člověka až mrzí, že takhle zábavné nebyly učebnice fyziky. Možná by přírodní vědy neměly tak špatnou pověst...

 


Text: Vavřinec Fiala
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.