Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní
Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

Ostrava – Ceny pro nejprodávanější tituly vydané v roce 2023 byly v rámci 25. ročníku akce Český bestseller uděleny hned v deseti kategoriích. Zapojili se také samotní čtenáři, které nejvíce oslovil mrazivý román Aleny Mornštajnové Les v domě. Vyhlášení vítězů se uskutečnilo 1. března 2024 v ostravském Domě knihy Knihcentrum.cz. Slavnostní události se kromě vítězů hlavní a čtenářské kategorie zúčastnili i další ocenění v čele s Josefem Maršálkem a Petrem Kolečkem, ale také David Matásek nebo Jakub Prachař.
 

Do nominací dnes už tradiční akce Český bestseller byly zahrnuty knihy vydané v roce 2023 a prodávané v síti kamenných knihkupectví i e-shopu Knihcentrum.cz. Jednalo se tak přibližně o 8 000 titulů. Rozděleny byly do deseti kategorií pokrývajících tematické okruhy knižní produkce.
 

Česká beletrie si získává stále větší oblibu

Hlavní cena je, jak název napovídá, určena české tvorbě, konkrétně beletrii pro dospělé. Ocenění Český bestseller 2023, a k němu náležící sošku z ateliéru akade­mického sochaře Olbrama Zoubka, si odnesl Patrik Hartl za román Gazely. Konkurence je přitom stále větší, protože jak za organizátora říká jednatelka společnosti Knihcentrum.cz Šárka Besedová, zájem čtenářů o beletrii českých autorů v posledních letech roste. V dané kategorii se tak v roce 2023 sešlo více než tisíc titulů.Ocenění Český bestseller 2023 si odnesl Patrik Hartl za román Gazely.

Pro vítěze dalších kategorií byla, podobně jako u přechozích ročníků akce, připravena skleněná plaketa. V kategorii Překladová beletrie pro dospělé ji získal krimi román Tíživé ticho, jehož autorem je britský spisovatel a scénárista Robert Bryndza. Z kuchařek vydaných v roce 2023 se v síti Knihcentrum.cz nejlépe prodávaly Buchty po ránu, za jejichž vznikem stojí Josef Maršálek a Tereza Bebarová. Cenu za odbornou a populárně naučnou literaturu pro dospělé obdržela Modrá krev od Aleny Činčerové a Barbory Jarošové Kinské. V segmentu literatury pro děti a mládež byl největší zájem o další díl úspěšné série Jeffa Kinneyho – Deník malého poseroutky Škola na odstřel. Sportovním publikacím dominovala jediná autorizovaná kniha vzpomínek a rozhovorů fotbalové legendy Antonína Panenky. Vyšla pod názvem Panenka a jejími autory jsou Václav Tichý a Zdeněk Pavlis. Prvenství v kategorii Biografie patří titulu Marek Dvořák – Mezi nebem a pacientem. Postřehy lékaře letecké záchranky zaznamenal Martin Moravec. Cenu za nejprodávanější titul erotické literatury získala kniha Karmín od Sharon Page.Nejprodávanější kuchařkou roku 2023 se stala kniha Buchty po ránu od Josefa Maršálka a Terezy Bebarové.

Udělena byla i Cena čtenářů a Speciální ocenění

Součástí Českého bestselleru je rovněž Cena čtenářů. V ní mohla veřejnost až do 26. února 2024 hlasovat pro svůj nejoblíbenější titul. Vybírali přitom z užších nominací, tedy ze tří titulů v každé z kategorií. Zvítězil román Les v domě od Aleny Mornštajnové.Cenu čtenářů získala Alena Mornštajnová za svůj loňský bestseller Les v domě.

Při slavnostním vyhlašování knižních cen bylo předáno také Speciální ocenění, které připadlo manželům Janě a Romanovi Vaňkovým za více než milion prodaných výtisků.


Jana Vaňková a Roman Vaněk přebírají cenu za více než milion prodaných výtisků.

 

Úspěch slaví také audioknihy

Šestým rokem jsou v rámci Českého bestselleru oceňovány i nejúspěšnější audioknihy prodávané na platformě Audioteka.cz, která v Česku patří k největším. Otevřeny pro ně byly dvě kategorie. Nejprodávanější audioknihou uvedenou na náš trh v roce 2023 se stalo Zatmění, jehož autorem je Jo Nesbø. Dílo načetl David Matásek. Nejposlouchanější audioknihou v rámci Audioteka Klubu se za rok 2023 stal Tirák, autorský audioseriál Petra Kolečka, kde v hlavních rolích excelují Jakub Prachař a Jana Stryková.Nejposlouchanější audioknihou v rámci Audioteka Klubu se za rok 2023 stal Tirák, autorský audioseriál Petra Kolečka.

 

Přehled dalších oceněných nejprodávanějších knih za rok 2023:

  • Překladová beletrie pro dospělé – Robert Bryndza: Tíživé ticho
  • Kuchařky – Josef Maršálek, Tereza Bebarová: Buchty po ránu
  • Odborná a populárně naučná literatura pro dospělé – Alena Činčerová, Barbora Jarošová Kinská: Modrá krev
  • Literatura pro děti a mládež – Jeff Kinney: Deník malého poseroutky Škola na odstřel
  • Sportovní publikace – Václav Tichý, Zdeněk Pavlis: Panenka
  • Nejprodávanější audioknihy – Jo Nesbø: Zatmění, načteno Davidem Matáskem
  • Nejposlouchanější audioknihy v Audioteka Klubu – Petr Kolečko: Tirák, načteno Jakubem Prachařem, Janou Strykovou a řadou dalších interpretů
  • Biografie – Martin Moravec: Marek Dvořák – Mezi nebem a pacientem
  • Erotická literatura – Sharon Page: KarmínPrvní březnový den se v ostravském Domě knihy Knihcentrum.cz uskutečnilo slavnostní předávání cen Český bestseller za rok 2023.


 

Text: se svolením KNIHCENTRUM.cz
Foto: Jiří Vaněk

Nepřehlédněte

Edita Vojtková: „Jsem do Bolívie zamilovaná. Každý den v kterémkoliv ročním období tu vychází slunce. Díky tomu jsou lidi veselí.“

18.04.2024 | Rozhovory

Na letošní Svět knihy dorazí dvě královny feel-good romantiky: Julie Caplinová své české fanoušky navštěvuje každý rok, pro Jenny Colganovou je to poprvé

17.04.2024 | Knižní zajímavosti

Fenomén Darcy Coates: Autorka duchařských bestsellerů se představuje v pro ni neokoukané disciplíně. V knize Smrt v domě Gillespieů najdete čtyři hororové povídky

16.04.2024 | Tipy na knihy

Karin Lednická: „Nejsem autorka, která svá témata opouští, když udělá tečku za poslední větou." Do knihkupectví právě přichází závěrečný díl trilogie Šikmý kostel

15.04.2024 | Rozhovory

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.