Božská rovnice je povedenou audioknihou, která nadchne každého volnočasového fyzika, v podání Miroslava Táborského je také velmi srozumitelná

20.01.2023 | Recenze
Božská rovnice je povedenou audioknihou, která nadchne každého volnočasového fyzika, v podání Miroslava Táborského je také velmi srozumitelná

Teoretická fyzika a astrofyzika, to nejsou témata určená hrstce zasvěcených. Jsou to oblasti lidského zkoumání, které nabízejí fascinující pohled nejen na vesmír nebo subatomární částice, ale i běžný každodenní svět kolem nás. Zvláště pokud o nich hovoří odborníci jako Michio Kaku, který už desítky let dokáže své čtenáře i posluchače okouzlit, a pokud se četby jeho knihy ujme herec s dostatečným nadšením pro věc.

Ve svém předešlém díle Budoucnost lidstva se Kaku věnoval nejen tomu, jak se v průběhu posledních zhruba sedmdesáti let vyvíjel takzvaný vesmírný program, ale především budoucnosti planety Země, sluneční soustavy a tomu, jaké možnosti a vyhlídky má lidstvo v otázce vesmírného cestování a osídlování jiných kosmických těles. Jeho nejnovější kniha Božská rovnice se tematicky vrací o kousek zpět a představuje ten druh lidského bádání, který dal vzniknout mimo jiné právě myšlenkám na „člověka ve vesmíru“.

Miroslav Táborský, který pro vydavatelství OneHotBook načetl už předchozí audioknihu Michia Kaku, se pod vedením Hynka Pekárka ujal i Božské rovnice. Za zmínku zde stojí, že Táborský, byť to dnes možná málokdo tuší, vystudoval mimo jiné i fyziku na pedagogické fakultě, a má tak k tématu díla velice blízko. To se koneckonců odráží i v jeho interpretaci. Táborský posluchače strhne svým až klukovským nadšením pro věc a je schopen je okouzlit právě tak, jako je Michio Kaku s to okouzlit své čtenáře.

Přestože se v knize objevují fyzikální vzorce a je místy náročnější na představivost a porozumění, je v podání Miroslava Táborského velmi srozumitelná, a to i díky přiměřeně svižnému tempu. Božská rovnice je velmi povedenou audioknihou, schopnou nadchnout každého volnočasového fyzika, který si chce uspořádat vědomosti o jednotné teorii pole a mnohých dalších, které s ní souvisejí. Jistě ji lze ale doporučit i těm, kteří se s tímto druhem bádání teprve chtějí seznámit.

Text: Lukáš Vavrečka
Foto: se svolením OneHotBook 

Nepřehlédněte

Julie Caplin svým vyprávěním probouzí nezkrotnou touhu cestovat, ale také ochutnávat pokrmy, o kterých píše

30.01.2023 | Recenze

Bianca Bellová získala několik prestižních literárních cen, román Ostrov v audioknižní podobě zvárnili Taťjana Medvecká a Jan Vlasák

29.01.2023 | Recenze

Jeffery Deaver stvořil nyní již legendárního detektivka Lincolna Rhyma, jeho filmovou podobu ztvárnil Denzel Washington

28.01.2023 | Seriál detektivové

Martin Servaz je oblíbený kriminalista Bernarda Miniera, nový případ odstartuje nahý mladík s maskou jelena na hlavě

27.01.2023 | Recenze

O Životické tragédii se ve školách neučí, vyprávění pamětníků podmanivě zaznamenala Karin Lednická, autorka Šikmého kostela

26.01.2023 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.