„Držet v ruce knihu pro mě znamená spoustu věcí, třeba jakési propojení se světem člověka, který je napsal." Zeptali jsme se Bely Schenkové na její vztah ke knihám

26.06.2024 | Rozhovory
„Držet v ruce knihu pro mě znamená spoustu věcí, třeba jakési propojení se světem člověka, který je napsal." Zeptali jsme se Bely Schenkové na její vztah ke knihám

Bela Schenková vystudovala obor alternativní divadlo na DAMU a 20 let prožila na cestách s divadlem ANPU, s Divadlem bratří Formanů a Volière Dromesco. V současné době režíruje v Českém rozhlase, maluje a chodí po lesích a loukách se svými čtyřmi adoptovanými psy. A také pomáhá organizaci Svoboda zvířat zachraňovat psy a kočky z romských osad. Jaká je čtenářka?
 

Jakou knihu právě čtete?

Čtu Juditu od Sándora Máraie. Dlouho mi ležela v knihovně a přitom jsem se na ni už tolikrát chystala. Zvlášť, co jsem před lety přečetla novelu Svíce dohořívají (příběh setkání dvou starých přátel, kteří naposledy rozmlouvají o podstatě života, lásce, přátelství a zradě) a díky tomu mám Sándora Máraie zařazeného mezi svoje přední oblíbence. A pak jsem dostala knihu Generace N, která mapuje sbírku současného výtvarného umění Patrika Šimona. Pořád v ní listuji, je úžasná!


Je pro vás lepší papírové vydání nebo čtečka?

Přiznám se, že jsem nikdy nedržela čtečku v ruce. Jsem milovník a zastánce knih. Držet nějakou z nich v ruce pro mě znamená spoustu věcí, třeba jakési propojení se světem člověka, který je napsal. A vůbec knihy a knihovny přinášejí silný prožitek. Stejně jako třeba obrazy, ty se taky lépe vnímají na výstavách než na obrazovce počítače. Víc se dostanete autorovi pod kůži.


S jakou literární postavou byste šla na víno?

Tahle otázka mě baví, protože mě nutí prohrabat se v hlavě postavami, které jsou mi blízké. Vzpomínám si například na Samka, neuvěřitelně silnou postavu z povídky Samko pták od Julia Zeyera. Tak s ním bych šla. A přibrala bych k němu ukřižovaného Ježíše z té samé povídky. To by bylo něco! Asi bych našla odpověď na spoustu otázek… Jinak jsem nedávno četla Pasažéra Cormaca McCarthyho a hlavní postava jménem Bobby Western by byl také dost zajímavý společník.


U které knihy jste se smála nahlas?

Netuším, jestli jsem se smála nahlas, ale vím, že jsem se upřímně usmívala a těšil mě nadhled Angely Carter v knize Krvavá komnata. Tato geniální anglická spisovatelka napsala velmi vtipné magické povídky s erotickým nábojem, které jsou jakousi parafrází klasických pohádek.


Oblíbený citát z knihy?

Musím říct, že nemám oblíbený citát, ale tahle věta z knihy Roberta Fulghuma Poprask v sýrové uličce mi připadá krásná: „Potřebuje, aby mu bláto v hlavě kleslo ke dnu a z pramene ducha zase volně prýštila čirá voda.“ Týká se samozřejmě nás všech. Měli bychom se zbavit sobectví, lhostejnosti a laxnosti vůči zlu a nepravostem. A všichni přiložit ruku k dílu. Vidět bolest, smutek a trápení kolem sebe. Pomáhat si navzájem. A teď mě napadá: na 5. června chystáme charitativní večer v pražském divadle La Fabrika na podporu psů a koček z romských osad. Bude párty, ale i aukce výtvarných děl těch nejlepších českých výtvarníků. Vše najdete na stránkách www.lafabrika.cz, tak nás přijďte podpořit.


Jakou knihu byste si vzala na pustý ostrov?

Asi nějakou encyklopedii umění. Tlustou se spoustou textu a obrázků.


Kde knihy nejčastěji kupujete?

Řekla bych, že nejvíc přes internet.


Co děláte s knihami, které už nechcete?

To je jednoduché – odvážím je do antikvariátu.


Proč je podle vás dobré číst?

Knihy nás vzdělávají, dávají nám možnost přesouvat se z místa na místo, žít v jiném čase a prostoru. Formují nás, zvedají nás ze židlí a nutí přemýšlet.


Jakého spisovatele byste si vybrala, aby napsal váš životní příběh?

To jméno už tady padlo – Cormac McCarthy.
Text: Martina Vlčková
Foto: Lenka Hatašová

Nepřehlédněte

Z téhle knížky vám bude větší horko než ze sluníčka: Zakázané uvolnění je svůdným rozptýlením, které si užijete nejen o letní dovolené

25.07.2024 | Tipy na knihy

Podmanivé Divé ženy jako klenot vaší knihovny. Debutový román australské rodačky Emilie Hart ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení

23.07.2024 | Tipy na knihy

Legendy a latéčka namlsaly čtenáře na feel-good fantasy, prequel Knihkupectví a kostní prach pokračuje ve vytyčené cestě. Co dělala sympatická orkyně Viv, než si založila kavárnu?

22.07.2024 | Recenze

Barbaři z ledové planety: Ze zajetí do víru vášně na planetě ledu. Tato knih přivodí ruměnec na tváři i zběhlým čtenářům erotických románů

19.07.2024 | Recenze

Naučte se cizí jazyk poslechem: Díky audioknihám se můžete pomalu zlepšovat po celý rok a na dovolené se pak v klidu domluvíte sami

18.07.2024 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.