Zvýšit DPH na knihy by byl velmi nerozumný krok, který navíc nijak nepomůže státním financím, říká předseda SČKN Martin Vopěnka

12.01.2023 | Knižní zajímavosti
Zvýšit DPH na knihy by byl velmi nerozumný krok, který navíc nijak nepomůže státním financím, říká předseda SČKN Martin Vopěnka

Ceny za tištěné knihy se v posledních měsících neustále zvyšují a nyní hrozí také zvýšení DPH, to by znamenalo další zdražení. Přitom EU nedávno umožnila všem členským zemím zavést až nulovou sazbu DPH na knihy. Svaz českých knihkupců a nakladatelů na tuto situaci obratem reaguje. „Český knižní trh čelí v posledních letech mnoha zkouškám. A zatím obstál, i když situace se zhoršuje. Zvýšení DPH však může být tou poslední ranou,” říká Martin Vopěnka, předseda SČKN.

Jak jistě víte, tištěné knihy jsou v ČR od roku 1993 zařazeny mezi zboží, na něž se uplatňuje nižší sazba DPH. 
V letech 2021 a 2022 byla na tištěné knihy v ČR uplatňována sazba DPH ve výši 10 %. Od velké legislativní změny v roce 2019, prosazené SČKN, jsou do téže 10% sazby zařazeny i e-knihy a audioknihy, které do uvedené doby byly oproti knihám tištěným znevýhodněny zařazením do základní 21% sazby. 

Níže naleznete vyjádření SČKN a také otevřený dopis Ing. Martina Vopěnky, předsedy SČKN

Prohlášení SČKN k záměru navýšit DPH na knihy

Svaz českých knihkupců a nakladatelů je zneklidněn záměrem navýšit nejnižší sazbu DPH a tím zvýšit DPH i na knihy. ČR by se tím vydala opačným směrem, než jakým se ubírá Evropa. EU nedávno umožnila všem členským zemím zavést až nulovou sazbu DPH na knihy a v posledních letech DPH na knihy v Evropě dlouhodobě klesá – naposledy snížilo sazbu Bulharsko. S nově plánovanou sazbou DPH by se tak český knižní trh ocitl pod nejvyšším zdaněním v celé EU (s výjimkou Dánska, které ale vybranou DPH investuje v plné výši do nákupů knihoven a podpůrných programů).

Následné snížení dostupnosti knih by se promítlo do nižší čtenářské gramotnosti u dětí, do horší dostupnosti naučných a odborných knih a do nižší nabídky knižních titulů obecně. To by mělo za následek i snížení konkurenceschopnosti naší ekonomiky. Celkově by nás tento krok degradoval na zemi, která si neváží vzdělanosti a kultury.

Věříme však, že se jednalo jen o nešťastnou úvahu, a vláda od svého záměru pod tíhou argumentů ustoupí. Jsme připraveni být jí v této diskusi korektním partnerem a odborným garantem.

Jménem SČKN Ing. Martin Vopěnka, předseda

 

Otevřený dopis Ing. Martina Vopěnky

Vážení,
není to tak dávno, co jsme předsedovi vlády ČR psali žádost o zařazení knih do nulové sazby DPH, jak to nově umožnily regule Evropské unie.

To, že EU k tomuto kroku přistoupila, nebyla náhoda. V Bruselu si uvědomili svízelnou situaci účastníků knižního trhu po epidemii covidu a na prahu další krize. Uvědomili si význam knižní kultury pro vzdělanost a konkurenceschopnost Evropy.

Tím víc nás zneklidnily a až šokovaly zprávy, podle kterých vláda uvažuje o zvýšení sazby DPH na knihy v rámci zvýšení nejnižší sazby DPH obecně.

Opravdu se chceme vydat opačným směrem, než jakým kráčí celá civilizovaná Evropa? Pokud by k uvažovanému kroku opravdu došlo, bude DPH na knihy v ČR bezkonkurenčně nejvyšší v Evropě (s výjimkou Dánska, které však celý objem DPH vrací do rozvoje knižního trhu jinou cestou). Už i Bulharsko snížilo DPH na knihy na úroveň 10 %.

To, že je všude v Evropě DPH na knihy takto nízké, jistě není náhoda. Má se obecně za to, že rozvoj čtenářství u dětí a mládeže, stejně jako udržení pestrého knižního trhu, má pro společnost takový význam, že je třeba jej podpořit i silnými ekonomickými nástroji.

Zvýšení nejnižší sazby a snížení prostřední sazby by zřejmě ani nic nepřineslo státního rozpočtu. Bylo by však rezignací na prosazování kulturně-vzdělanostního hodnotového systému.

Český knižní trh čelí v posledních letech mnoha zkouškám. A zatím obstál, i když situace se zhoršuje. Zvýšení DPH však může být tou poslední ranou. Nejen knižnímu trhu, ale také rozvoji dětského čtenářství a čtenářské gramotnosti. V neposlední řadě i dostupnosti odborné literatury pro naše odborníky, pedagogy a studenty. Pojďme se raději společně věnovat pozitivním tématům. Zvýšit DPH na knihy by byl velmi nerozumný krok, který navíc nijak nepomůže státním financím.

Ing. Martin Vopěnka, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů, nakladatel a spisovatel

Text: Štěpánka Levá, Ing. Martin Vopěnka, se svolením SČKN
Foto: Karel Cudlín

 

 

Nepřehlédněte

Julie Caplin svým vyprávěním probouzí nezkrotnou touhu cestovat, ale také ochutnávat pokrmy, o kterých píše

30.01.2023 | Recenze

Bianca Bellová získala několik prestižních literárních cen, román Ostrov v audioknižní podobě zvárnili Taťjana Medvecká a Jan Vlasák

29.01.2023 | Recenze

Jeffery Deaver stvořil nyní již legendárního detektivka Lincolna Rhyma, jeho filmovou podobu ztvárnil Denzel Washington

28.01.2023 | Seriál detektivové

Martin Servaz je oblíbený kriminalista Bernarda Miniera, nový případ odstartuje nahý mladík s maskou jelena na hlavě

27.01.2023 | Recenze

O Životické tragédii se ve školách neučí, vyprávění pamětníků podmanivě zaznamenala Karin Lednická, autorka Šikmého kostela

26.01.2023 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.