Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy
Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

Když v roce 1979 kniha známého britského přírodovědce Davida Attenborougha vyšla poprvé, překvapila kvalitou fotografií i přístupným textem, díky kterému do tajů přírody pronikli nejen odborníci. Nyní se legendární Život na Zemi dočkal nového vydání – a ačkoliv od té doby věda pokročila, v roce 2023 vám ta kniha vezme dech stejně jako před půl stoletím…
 

„Je to největší příběh, jaký kdy byl vyprávěn: příběh vývoje života na Zemi,“ píše v úvodu své knihy David Attenborough. A skutečně – na 350 stránkách se mu podařilo shrnout tři miliardy let historie naší planety. Od prvotních buněk a DNA přes první lesy, organismy ve vodě, velký přesun na souš až po lovce a sběrače, kteří mají promyšlený systém komunikace.

Kvalita původního Attenboroughova textu z roku 1979 odolala zubu času, takže autor knihu pouze doplnil o nejnovější vědecké poznatky. Největší změny přišly po vizuální stránce. Třebaže černá obálka se zelenou žábou zůstala nezměněná (jde o fotku, kterou vyfotil sám David Attenborough), uvnitř najdete nádherné fotografie přírodních divů ze všech kontinentů, které v 70. letech nebyly technicky možné. Od majestátních kaňonů severní Ameriky po pestrobarevné korálové útesy v hlubinách. Od obrázků roztomilých opeřenců po fotografie divokých šelem, ze kterých jde respekt i na stránkách knihy.
 

Život na Zemi je kniha, která vám vezme dech i zasvěceným, ale neuvěřitelně čtivým textem. Například když Attenborough líčí chování gorilích tlup, čtenář si chtě nechtě uvědomí, kolik zvířecího v nás zůstalo. A když muž, kterému v rodné Británii říkají „národní poklad“ líčí, jak viděl safírové oceány, ze kterých kdysi vzešel život, znečištěné odpadky a plastem, husí kůži se ubrání málokdo.

Tak se s největším žijícím odborníkem na přírodu vydejte na nezapomenutelnou cestu za poznáním – od prvotní jiskry života až po modrý zázrak, kterému říkáme planeta Země. Život na Zemi česky poprvé vyšel už v roce 1986, nicméně po dlouhých letech, kdy knihu nebylo možné sehnat, je to tip na krásný dárek pro znalce i novou generaci milovníků přírody.

Výtisk této knihy by měli dostat politici i lidé, kteří mají moc rozhodovat o tom, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím. David Attenborough napsal povinnou četbu pro celé lidstvo.

 

Žijící legenda přírodních věd

Sir David Frederick Attenborough se narodil v Londýně a už odmala ho fascinovala příroda. Sbíral zkameněliny, rád se toulal přírodou a během druhé světové války mu židovská dívka, kterou jeho rodiče adoptovali, aby ji zachránili před nacisty, věnovala jantar s prehistorickým hmyzem. I to byl jeden z důvodů, proč na univerzitě v Cambridge vystudoval zoologii a geologii.

Po studiích nastoupil do BBC, kde tvořil dětské pořady o přírodě. Na manažerských pozicích stoupal stále výš, a dokonce dostal nabídku, aby se stal ředitelem BBC, ale Attenborough to odmítl a raději se vrátil ke tvorbě pořadů o přírodě, což ho naplňovalo nejvíc.

V roce 1979 BBC uvedla jeho třináctidílný dokument Život na Zemi, který veřejnost ohromil kvalitou video materiálů i mluveného obsahu, a který navždy změnil představu o tom, jak má přírodopisný dokument vypadat. Na základě podkladů nasbíraných při práci na dokumentu vznikla stejnojmenná kniha, která se nyní dočkala nového českého vydání.

V posledních letech se David Attenborough věnuje ekologickým tématům a varuje před nenávratnými změnami, kterými člověk přírodu ničí.

 

Text: Vavřinec Fiala
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.