Češi nejraději čtou knihy domácích autorů: Mezi deseti nejprodávanějšími knihami roku 2023 figuruje pět českých novinek a hned dva tituly od Roberta Bryndzy

01.02.2024 | Knižní zajímavosti
Češi nejraději čtou knihy domácích autorů: Mezi deseti nejprodávanějšími knihami roku 2023 figuruje pět českých novinek a hned dva tituly od Roberta Bryndzy

Máte přečtené všechny knižní hity loňského roku? V našem článku zjistíte, co se nejvíc četlo (a kupovalo) v loňském roce podle žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů.
 

Gazely si docválaly pro první místo

Nejúspěšnější knihou roku 2023 se staly Gazely od Patrika Hartla. I když tato kniha vyšla až v polovině října, stihla za necelé tři měsíce předstihnout v prodejích všechny tituly, které kralovaly žebříčku dlouhé měsíce. Gazely jsou odpovědí na román Prvok, Šampón, Tečka a Karel – jen hlavní hrdinové tentokrát nejsou čtyři kamarádi, ale tři kamarádky. Životní turbulence okořeněné vtipnými momenty a silné přátelské pouto však zůstávají. Pro čtenáře, kteří mají rádi humor, jsou knihy spisovatele s nezaměnitelným smíchem sázkou na jistotu.

 

Souboj ženských autorek

O prvenství mezi nejprodávanějšími knihami dlouhé měsíce sváděly boj dva zcela odlišné tituly – Les v domě Aleny Mornštajnové a Kde jsi, když nejsi Radky Třeštíkové. Zvítězil Les v domě, šestý román spisovatelky, která se do popředí české literatury dostala teprve před pár lety knihou Hana a od té doby patří mezi nejprodávanější a nejoblíbenější domácí autorky a autory současnosti. Les v domě je komorním thrillerem, ale také zásadním společenským románem, který otevírá téma toxických rodinných vztahů.

Kontroverzní kniha Kde jsi, když nejsi tento „boj“ nakonec prohrála, autorka ale určitě nemusí plakat v koutě. I přes neustálou kritiku její osoby z řad bulvárních novinářů i odpůrců daly čtenářky jasně najevo, že se jim její knihy líbí a že je budou kupovat, i kdyby se o jejich oblíbené spisovatelce psalo cokoliv. A to je ve finále to nejdůležitější.

  

 

Filmový pes vládne i v knihkupectví

Česko je národ pejskařů, není proto divu, že před pár lety slavil Filip Rožek takový úspěch s knihou a filmem o psovi, který naučil lidi žít. Autor vyšel vstříc četným prosbám fanoušků a napsal pokračování příběhu, který dojal celé Česko. Gump: Jsme dvojka začíná přesně tam, kde předchozí kniha končí a stejně navazuje i na úspěšné prodeje. Gump se stal v podstatě národním hrdinou a čeští čtenáři jednoduše psím očím neodolají.

 

Miláček českých čtenářů

Mezi deseti nejprodávanějšími knihami loňského roku najdeme hned dva tituly od Roberta Bryndzy. Sympatický Brit už dlouhé roky žije na Slovensku a pravidelně navštěvuje také Českou republiku. Pravidelné setkávání s českými fanoušky posiluje jeho popularitu a každá kniha se tak hned stane bestsellerem. Ať už jde o pokračování úspěšné kriminální série s vyšetřovatelkou Kate Marshallovou Ďáblova cesta nebo standalone thriller Tíživé ticho – čtenáři zkrátka chtějí „nového Bryndzu“ a je jim vesměs jedno, o čem to bude.

  

 

Třináctá kniha ze série od Joa Nesbøho

Dalším jménem, které se mezi nejprodávanější tituly dostává pravidelně, je Jo Nesbø. V loňském roce vyšel v nakladatelství Kniha Zlín už třináctý případ Harryho Holea s názvem Zatmění a zdá se, že fanoušků skandinávských kriminálních románů je u nás stále dost, protože jejich zájem i tuto knihu vyhoupl mezi špičku. Jo Nesbø je navíc mistr svého oboru a v každé nové knize dokáže něčím překvapit.

 

Obálka, která nezapadne

Že je podoba knihy důležitá, ukazuje Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterrica. Kontroverzní obálku si čtenáři se slabším žaludkem museli zakrývat, ale ani to je od čtení neodradilo. Vanička s masem (pravděpodobně lidským!) vévodila svého času všem knihkupectvím i sociálním sítím a vyplatilo se – jistě i s velkým přispěním šokujícího designu se tento dystopický thriller o kanibalismu dostal mezi deset nejprodávanějších knih.

 

Lásky a pády hollywoodské hvězdy

Velkým překvapením se stala kniha Sedm manželů Evelyn Hugo od Taylor Jenkins Reid. Tato americká autorka není žádným nováčkem – pravidelně se umísťuje ve světovém žebříčku Goodreads Choice Awards a do širšího povědomí českých čtenářů se dostala s tituly Daisy Jones & The Six a Malibu v plamenech. Skutečný boom ale způsobil až její román o stárnoucí hollywoodské hvězdě Evelyn, která mladé novinářce vypráví o svém životě plném úspěchů i pádů, pozlátku showbusinessu a hlavně láskách ve všech jejích podobách. Už v únoru vychází v nakladatelství Kontrast nová kniha Taylor Jenkins Reid s názvem Carrie Soto se vrací, takže se můžeme nejspíš těšit na další hit.

 

Alternativní historie

Spisovatele Františka Kotletu není třeba představovat. Letos ale poprvé vydal Leoš Kyša, který se za tímto pseudonymem skrývá, knihu pod svým skutečným jménem. Sudetenland nás zavede do Československa po sametové revoluci. To je ale jiné, než jak si ho pamatujeme. Jak by vypadala realita v devadesátých letech, kdyby neproběhl kompletní odsun sudetských Němců? Zdá se, že odpověď na tuto otázku čtenáře zajímá, protože v prodejích této knihy v roce 2023 Leoš Kyša zvítězil nad Františkem Kotletou.


 

 

Žebříček nejprodávanějších knih TOP 10 SČKN za rok 2023 (Beletrie)

  1. Patrik Hartl: Gazely, Bourdon
  2. Alena Mornštajnová: Les v domě, Host
  3. Radka Třeštíková: Kde jsi, když nejsi, Motto
  4. Filip Rožek: Gump: Jsme dvojka, Kontrast
  5. Robert Bryndza: Tíživé ticho, Cosmopolis
  6. Jo Nesbø: Zatmění, Kniha Zlín
  7. Robert Bryndza: Ďáblova cesta, Cosmopolis
  8. Agustina Bazterrica: Znamenitá mrtvola, Fobos
  9. Taylor Jenkins Reid: Sedm manželů Evelyn Hugo, Kontrast
  10. Leoš Kyša: Sudetenland, Vendeta

(zdroj: Svaz českých knihkupců a nakladatelů; www.sckn.cz)

 

Text: Markéta Havlová
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.