Jsou tištěné knihy ohroženy? Výsledky Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že audioknihy zatím nenahrazují klasické čtení, spíš ho doplňují

11.02.2024 | Knižní zajímavosti
Jsou tištěné knihy ohroženy? Výsledky Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že audioknihy zatím nenahrazují klasické čtení, spíš ho doplňují

Audioknihy znamenají relax i produktivitu, „čtení“ bez namáhání očí i efektivní využití času. V 10. ročníku Velkého audioknižního průzkumu jsme zjišťovali, při jakých činnostech i nečinnostech si posluchači audioknihy vychutnávají i co jim pomáhá při výběru toho správného titulu.
 

Po dni stráveném u počítače nebo na nohách je představa sednout si na gauč, zavřít oči a ponořit se do audiopříběhu opravdu lákavá. Ač ne každý považuje poslouchání audioknih za rovnocennou formu čtení, mezi čtenáři si nepochybně získává stále větší oblibu.

 

Audioknihy zpříjemňují nepříjemné činnosti

Jelikož audioknihy, na rozdíl od tištěných knih a e-knih, poskytují volné ruce, zajímalo nás, kdy je lidé nejčastěji poslouchají.

Více než 25 % respondentů uvedlo, že audioknihu poslouchá při odpočinku či usínání, což jsou situace, ve kterých je běžné si do rukou vzít i klasickou knihu. Z výzkumu ale vyplynulo, že mnoho lidí poslouchá audioknihy i při jiných činnostech – především při takových, které mohou být zdlouhavé nebo dokonce samy o sobě nepříjemné.

Téměř 20 % lidí poslouchá při domácích pracích jako je uklízení či vaření. Dobrý příběh dokáže vytrhnout z každodenního kolotoče povinností a nudné činnosti jdou najednou od ruky bez toho, aniž by si to člověk vůbec uvědomoval. Díky audioknize se tak na uklízení člověk může těšit, ne ho jen přežít!

Dalších 23 % posluchačů si audioknihy vychutnává při cestování autem nebo MHD. Namísto bezmyšlenkovitého koukání ven oknem či na displej telefonu tak můžou využít volné chvíle na hodnotnou zábavu nebo seberozvoj. Audioknihy navíc zabaví i menší děti, pro které by delší cesty mohly být namáhavé. 


 

Díky poslouchání toho lidé přečtou víc

Nejvynalézavější knihomolové si čtením vyplní každou možnou skulinku dne, od sezení v tramvaji až po pobyt na toaletě. Běžní smrtelníci si však na čtení knih musí vědomě vyhradit čas a prostor – jinak se lehko stane, že po celém dni jim zůstává energie maximálně na pár stran před spaním.

Audioknihy přináší revoluční formu čtení, která je mnohem méně ohraničená časem a prostorem. Až téměř 58 % lidí v našem průzkumu uvedlo, že díky audioknihám se jim celkově daří číst víc.

Necelých 28 % respondentů si v roce 2023 poslechlo 7 až 12 audioknih. Když jsme se jich ptali, kolik titulů jim dělalo společnost celkově (tedy audioknihy společně s tištěnými knihami i e-knihami), nejvíce lidí se vešlo do rozpětí 13 až 24 (necelých 16 %).

Z průzkumu vyplývá, že audioknihy nenahrazují klasické čtení, spíš ho doplňují, a díky nim se lidem daří trávit více času s příběhy.

 

Hon za produktivitou, nebo pomalé vychutnávání?

Poslouchání audioknih rozhodně může přispívat k efektivnímu využívání času. Audioformát je čím dál populárnější všude ve světě i proto, že šetří čas. Lidé si často například novinový článek raději poslechnou, než přečtou, a ve velké oblibě jsou i podcasty.  

Možnost využívat čas ještě efektivněji nabízí i zrychlování audioknih v aplikaci na poslouchání. Překvapivé proto je, že tuto možnost využívá pouze necelých 9 % dotazovaných. Zdá se, že audiomolové dávají přednost zážitku před efektivitou a audioknihy si nejraději vychutnávají v původním znění. K celkovému dojmu z audioknihy totiž značně přispívá práce interpreta, stejně jako hudební předěly a celkové zvukové zpracování.

 

Dominik Dán je pro mnohé zárukou kvality

V průzkumu nás zajímalo také to, podle čeho se audiomol rozhodne, která audiokniha poputuje do jeho košíku. Ukázalo se, že nejdůležitějším parametrem při výběru audioknihy (pro skoro 18 % respondentů) je autor knižní předlohy. Ze zkušeností víme, že jsou autoři, které zákazníci považují za záruku kvality a každou jejich novou audioknihu si automaticky přidávají do knihovny.

Nejprodávanějším autorem minulého roku byl Dominik Dán, v první desítce nejpopulárnějších titulů na našem webu se objevily dokonce tři jeho audioknihy. Mezi oblíbené autory patří také Vlastimil Vondruška, Robert Bryndza, Jo Nesbø, Agatha Christie nebo Juraj Červenák. 


 

Všichni tito autoři mají společnou jednu věc – píšou detektivky. Tento žánr uvedlo jako jeden ze svých oblíbených téměř 16 % dotazovaných.

Druhým nejprodávanějším žánrem je fantasy, které posluchačům nabízí příjemný únik z reality. Skvělých titulů fantasy přibývá čím dál více a posluchači si tak mohou vychutnat další a další nové světy, postavy plné života, magické bytosti i milované napětí.

I když žánr osobního rozvoje uvedlo v průzkumu jako jeden ze svých oblíbených jen necelých 5 % respondentů, podle statistik byl v roce 2023 třetím nejúspěšnějším v prodejnosti. Nejvíc se prodávaly rozvojové audioknihy Psychologie peněz, Život bez úzkosti, Cirkadiánní kód a Atomové návyky.

 

Audiomolové fandí domácím autorům

Při pohledu na žebříček nejprodávanějších titulů se nedá nevšimnout, že vysoké procento tvoří audioknihy českých a slovenských autorů.

Kromě detektivek Dominika Dána se v minulém roce nejvíce prodával Les v domě Aleny Mornštajnové, Vraní oko Michaely Klevisové či Vesnice Kristýny Trpkové, která je považována za jeden z největších současných talentů české detektivky. Výborně si vedla také audiokniha Rýchlokurz geniality Ľudovíta Ódora. I v tomto případě však převládají autoři detektivek a thrillerů.

 

Na čí názor dají lidé při výběru?

Hned po autorovi předlohy považují zákazníci za nejdůležitější parametry při rozhodování o koupi anotaci (16,7 %) a recenze (16,1 %). Součástí anotace je kromě popisu audioknihy často i doporučení vlivné osobnosti nebo média. Proto jsme se také ptali, jestli pro ně má takové doporučení váhu.

Pro 46 % respondentů není tak důležité doporučení populární osoby, nicméně recenze ostatních uživatelů, kteří audioknihu ohodnotili, jsou nápomocné vždy, nebo někdy pro celkově 90 % zákazníků.

Lidé také rádi audioknihy hodnotí (64 % respondentů) a jejich záměrem je právě pomoc dalším zákazníkům při rozhodování. Denně se na našem webu objeví průměrně až stovka nových recenzí.


 

Zákazníci rádi využívají předplatné

Ještě před pár lety lidé nebyli zvyklí pravidelně platit za digitální obsah. Společnost se ale postupně mění a dnes se najde už jen málo domácností, které nevyužívají žádnou zábavnou platformu s měsíčním předplatným.

Ukazují to i výsledky Velkého audioknižního průzkumu. Až 63 % dotazovaných preferuje výhodné měsíční předplatné před jednorázovým nákupem. Bez starostí navíc tak mají přístup k zábavě kdykoli a kdekoli. Stačí si vybrat a poslouchat.

 

Kompletní výsledky Velkého audioknižního průzkumu najdete na http://audiolibrix.cz/vysledky2023.

 

Audiolibrix je jedním z největších digitálních distributorů audioknih, který provozuje stejnojmenný e-shop s možností výhodného předplatného a komplexním věrnostním programem. Momentálně má v nabídce přes 11 000 audioknih a neustále přibývají další. Velký audioknižní průzkum realizuje už od roku 2014.

 

 

Text: Kristina Balalová
Foto: Image by pvproductions on Freepik

Nepřehlédněte

Z téhle knížky vám bude větší horko než ze sluníčka: Zakázané uvolnění je svůdným rozptýlením, které si užijete nejen o letní dovolené

25.07.2024 | Tipy na knihy

Podmanivé Divé ženy jako klenot vaší knihovny. Debutový román australské rodačky Emilie Hart ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení

23.07.2024 | Tipy na knihy

Legendy a latéčka namlsaly čtenáře na feel-good fantasy, prequel Knihkupectví a kostní prach pokračuje ve vytyčené cestě. Co dělala sympatická orkyně Viv, než si založila kavárnu?

22.07.2024 | Recenze

Barbaři z ledové planety: Ze zajetí do víru vášně na planetě ledu. Tato knih přivodí ruměnec na tváři i zběhlým čtenářům erotických románů

19.07.2024 | Recenze

Naučte se cizí jazyk poslechem: Díky audioknihám se můžete pomalu zlepšovat po celý rok a na dovolené se pak v klidu domluvíte sami

18.07.2024 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.