Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze
Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

RECENZE: Nevlídné počasí za okny je jako dělané pro pořádnou krimi s temnými tóny, ale stejně tak není na škodu doplnit si dávku štěstí a optimismu. Dobrých konců totiž nikdy není dost.
 

Koncem října se na regály v českých knihkupectvích dostala kniha Donny Ashcroftové Vánoce na skotském hradě. A že půjde o pořádný doják, je jasné už z anotace. Krásná dívka Belle jede na kole ve sněhové vánici a srazí starou dámu z nedalekého hradu Edinu. V tu chvíli samozřejmě netuší, jak moc jedna druhé ovlivní život.  Belle společně s dalším členem místní komunity pomůže Edině domů a tím se spustí jeden veliký vánoční zázrak, kde o přátelství, lásku a dobré skutky není nouze.

A to je prostě občas potřeba. Krásně zprostředkovaná zimní zasněžená příroda kolem vesničky s všeříkajícím názvem Christmas Village, třída milých malých dětiček a toulavý oslík Bob hledající společnost. Nečekejte kličky, záludné zápletky, ani antihrdiny, co se budou pokoušet narušit vánoční kouzlo. Ohřejte si kakao a oddejte se čtení, které hladí po duši.

Miluji knihy, kde mě autor trápí a šokuje do poslední kapitoly. Silná témata, která mě nutí ještě dlouho po přečtení přemýšlet. Ale pravdou je, že občas není vůbec na škodu sáhnout po knize, co se čte tak lehce jako pohádka před spaním. Vánoce na skotském hradě jsou veskrze pozitivním příběhem plným naděje a lidské dobroty, která se v běžném životě někdy těžko hledá.

Autorka je pro české čtenáře tak trochu nováčkem, i když už má na svém kontě dalších jedenáct pozitivně naladěných titulů, které si na Goodreads drží minimálně čtyři hvězdičky. Je vidět, že trefila hřebíček na hlavičku. Píše lehce, mile a se špetkou vtipu, která dokáže postavy roztančit na stránkách, stejně jako vykouzlit úsměv na tváři čtenářů.

Donna Ashcroftová pro mě asi bude poslem letošních Vánoc. A právě snad proto, že je často kolem nás tolik negativní energie, jsou takové příběhy potřeba. Přání se mají plnit. Ta velká, i ta úplně nejmenší. A nejen o svátcích.Text: Tereza Nováková
Foto: se svolením nakladatelství Cosmopolis

Nepřehlédněte

Z téhle knížky vám bude větší horko než ze sluníčka: Zakázané uvolnění je svůdným rozptýlením, které si užijete nejen o letní dovolené

25.07.2024 | Tipy na knihy

Podmanivé Divé ženy jako klenot vaší knihovny. Debutový román australské rodačky Emilie Hart ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení

23.07.2024 | Tipy na knihy

Legendy a latéčka namlsaly čtenáře na feel-good fantasy, prequel Knihkupectví a kostní prach pokračuje ve vytyčené cestě. Co dělala sympatická orkyně Viv, než si založila kavárnu?

22.07.2024 | Recenze

Barbaři z ledové planety: Ze zajetí do víru vášně na planetě ledu. Tato knih přivodí ruměnec na tváři i zběhlým čtenářům erotických románů

19.07.2024 | Recenze

Naučte se cizí jazyk poslechem: Díky audioknihám se můžete pomalu zlepšovat po celý rok a na dovolené se pak v klidu domluvíte sami

18.07.2024 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.