Kateřina Brožová: „Úklid si musíte rozkouskovat na malé úkoly, které budete dělat pravidelně.“ Nejsledovanější česká úklidová influencerka napsala příručku Úklid pro klid

12.04.2024 | Rozhovory
Kateřina Brožová: „Úklid si musíte rozkouskovat na malé úkoly, které budete dělat pravidelně.“ Nejsledovanější česká úklidová influencerka napsala příručku Úklid pro klid

Brigádničila v prádelně, provozovala e-shop s oblečením, byla prodejkyní aut i brand manažerkou kosmetické značky. Dnes je z Kateřiny Brožové nejsledovanější česká úklidová influencerka, která pomocí jednoduchých triků naučí udržovat pořádek úplně každého. Stačí se podívat na její sociální sítě nebo do inspirativní knihy s názvem Úklid pro klid, která právě vychází v nakladatelství Grada.
 

Vaše knížka začíná pozdravem: „Ahoj, já jsem Katka, vyléčená bordelářka! Opravdu tomu tak bylo?

Ano a upřímně se k tomu přiznávám. Od dětství jsem byla chaotický člověk. K puntičkáři jsem měla na míle daleko a udržet kolem sebe pořádek pro mě byla fakt velká výzva. Když jsem žila sama, dalo se to ještě celkem zvládnout, protože jsem o tom svém chaosu věděla jen já sama. Dokonce i když jsem začala žít se svým partnerem, tak to nějak fungovalo, protože on je dokonale organizovaný a pořádný a já se s ním snažila udržet krok. Jenže pak přišly děti, a najednou bylo všechno vzhůru nohama. Prádlo se kupilo v hromadách, všechno bylo zašpiněné mrknutím oka, po domě se válely hračky a lahvičky… A já byla totálně bezradná a nic nestíhala.


Jak jste to tenkrát řešila?

Když už jsem náhodou našla volnou půlhodinku – všechen čas jsem totiž věnovala péči o děti, popadnul mě uklízecí záchvat. Skákala jsme od jedné činnosti k druhé, ale stejně nic pořádně neudělala. Večer jsem šla do postele vyřízená a nešťastná. A ráno to začalo nanovo… Moc jsem si přála, aby nás doma obklopovala čistota a pořádek, ale nevěděla, jak se k tomu dopracovat. A tak jsem začala přemýšlet, jak na tu svou chaotickou povahu vyzrát. A přišla jsem na to, že mi chybí jakýkoli systém. Že některé věci dělám jen napůl a na jiné zapomenu úplně. Shodou okolností se mi do ruky dostala jedna zajímavá knížka, která paradoxně o úklidu vůbec nebyla. Psalo se v ní o tom, jak vést firmu a nezbláznit se z toho. A protože jsem byla na mateřské, aplikovala jsem to na domácnost a vytvořila si svůj To-Do List.


To je nějaký uklízecí „boďák?

Dá se to tak říct. Jde o to, že si úklid musíte rozkouskovat na malé úkoly, které zaberou jen pár minut a vy je budete dělat pravidelně v průběhu dne. Když vám zůstane chvilka navíc, mrknete na papír a vyberete si, co dalšího je zrovna potřeba udělat.


To zní velmi jednoduše…

A taky to jednoduché je! Jsem toho živým důkazem. Díky určitému systému jsem se do úklidu přestala vrhat bezhlavě, ale každý den jsem udělala jen tolik, abych se necítila zahlcená. Šla jsem krok po kroku a konečně se prokousala k uklizenému domovu. A co víc, já jsem ho uklizený dokázala i udržet. Musím říct, že ten pocit vysvobození bych přála každému. Do té doby jsem netušila, jak moc velký vliv má na psychiku prostředí, kterým se obklopujeme. Pokud žijeme v chaosu, tak máme chaos i uvnitř sebe. Přicházíme o mentální energii a nastupuje frustrace. Když to ale úspěšně změníte, dostanete se do pohody a získáte navíc i jednu důležitou věc – pocit sebedůvěry, protože najednou víte, že se sami na sebe můžete spolehnout. Pořádek udržujete systematicky a naprosto bezbolestně.Knihu Úklid pro klid vydalo nakladatelství Grada.


Je skvělé, že jste si tenhle svůj objev nenechala pro sebe – ještě před vydáním knihy jste založila instagramový profil, který dnes sleduje skoro 400 tisíc lidí. Čekala jste takový úspěch?

Kdepak, instagramový účet @uklidproklid jsem si před pěti lety založila proto, že odjakživa ráda tvořím. Jsem ráda kreativní. A tak jsem si řekla, že to bude taková platforma, kde se vyblbnu, a ještě tím třeba pomůžu ostatním. No a tím se to spustilo – objevili se první sledující, kteří k mému velkému překvapení začali i komunikovat. Ptali se mě třeba, jak odstranit plíseň nebo různé fleky na oblečení. Posílali fotky. Z mého profilu se tak stalo útočiště pro všechny, kteří chtějí svou domácnost udržet uklizenou a pohodovou. Vtipné je, že zatímco ostatní mají vyladěné krásné profily, u mě najdete fotky záchodových prkének a mís, kusy odpadlého vodního kamene nebo nejrůznější skvrny.


Už v začátcích jste uklízela pomocí sody, bílého octa, kyseliny citronové a peroxidu vodíku, které doporučujete?

Ano, inspirovala mě k tomu moje maminka, která na úklid používala ocet. A já to od ní odkoukala. Ke zdravému životnímu stylu mě to táhlo vždycky a z klasických čističů z drogerie jsem nadšená nebyla. Navíc mi přišlo, že nefungují. Ocet, soda, kyselina a peroxid naopak dokážou zázraky a ještě jsou šetrné k přírodě.


Dáte mi nějaký konkrétní příklad? Co třeba funguje na již zmiňovaný vodní kámen?

To je evergreen a opravdu nejčastější a často letitý problém. Přitom je velmi lehce řešitelný. Potřebovat budete jen bílý ocet, který mimochodem neobsahuje na rozdíl od klasického cukr ani barviva, a navíc má vyšší procento kyseliny octové, takže je účinnější. Stačí ho na postižené místo přidat společně se dvěma lžícemi kyseliny citronové a za pár hodin je to vyřešené. Kámen zmizí jako pára nad hrncem. A vy se můžete věnovat rodině nebo sama sobě. Ušetříte čas, nervy i peníze.


Máte nějaký fígl pro typickou jarní činnost – mytí oken?

Doporučuju co nejširší stěrku, já dokonce používám tu podlahovou. To se pak dá utřít jedno okno naráz. Na umývání je nejlepší horká voda s bílým octem. Ano, zase s octem. Je to pořád dokolečka, ale v tom je ta krása.


Vaše knížka, která začátkem dubna vychází v nakladatelství Grada, je plná dalších skvělých tipů. Jak dlouho vznikala?

Jen pár měsíců. Když mě dámy oslovily, zašly jsme na oběd a pak už to všechno frčelo. Musím říct, že z výsledku jsem nadšená. Je to moje první kniha a ten pocit, když ji držím v ruce, je k nezaplacení. Mix euforie a radosti. A také určitého zadostiučinění – do svého úklidového dnes už podnikání investuju spoustu času a energie. Mimo jiné prodávám produkty vlastní značky, což opět vyžaduje systém a řád. Přiznám se, že původně se mi do toho moc nechtělo – dřív jsem měla e-shop s oblečením a věděla jsem, jak moc je to náročné, ale nakonec mě přesvědčil ten neuvěřitelný zájem a pozitivní ohlasy.


Co vašemu úspěchu říká rodina?

Děti, kterým je devět a pět, jsou šťastné, že mají spokojenou maminku. Vedu sice firmu, ale svůj čas si organizuji po svém. To znamená, že se jim věnuju opravdu hodně a pracovními záležitostmi se zabývám, když jsou ve školce a škole. Nebo když večer usnou. Pokud něco hoří, řeším to samozřejmě za pochodu. Ale pak jsem schopná si vypnout telefon a pro okolní svět být neviditelná. To se pak seberu a jdu s naším psem na procházku do přírody, což je úžasný relax.


A co váš pořádkumilovný partner? Asi je nadšený, že jste v tomhle směru konečně na stejné vlně?

To ano. A občas vzpomínáme na začátky našeho soužití – na jeho posedlost detaily a můj nepřekonatelný flegmatismus. Jak jsme jeden druhému nastavovali zrcadlo… Musím říct, že ve svém muži mám obrovskou podporu. Od začátku podnikání mi intenzivně pomáhal. Po nocích jsme spolu třeba v garáži balili první zásilky a on přitom vymyslel „automatizovanou linku“. Ta spočívala v tom, že se balicí fólie nasadila na tyč od koštěte, která se připevnila ke stolu. Odvíjení pak šlo jako po másle. Jeho zlepšováky byste v naší domácnosti našli i dneska. Pořád vymýšlí, co a jak lépe uskladnit a zorganizovat.


Jak jsme řekly na začátku, v uklizeném prostředí je člověk šťastnější. Patří do vaší domácí pohody i knihy?

Určitě. Musím se ale přiznat, že nečtu beletrii. Mými favority jsou motivační knihy, protože jsem cílevědomý člověk, který se snaží pracovat na tom, aby se neustále zlepšoval a posouval. A k tomu mám ráda ezoteriku, takže si občas přečtu i něco duchovního. Ale  vše v rozumné míře, jinak stojím nohama pevně na zemi. Mezi moje oblíbené autory patří třeba Petr Ludwig, který napsal bestseller Konec prokastinace.Kateřina Brožová je nejsledovanější česká úklidová influencerka, která své podnikání založila na krátkých zábavných videích a čtyřech základních ingrediencích. Pracuje už od patnácti let a vystudovala Vysokou školu ekonomickou. Začátkem dubna jí v nakladatelství Grada vychází kniha pojmenovaná podle jejího úspěšného instagramového profilu Úklid pro klid. 

Text: Martina Vlčková
Foto: se svolením Kateřiny Brožové

Nepřehlédněte

Vykouzlete si letní náladu knihou! Moje velké řecké léto a Toskánské dědictví: Dvě knižní novinky, které vás přenesou na sluncem zalitý jih Evropy

17.05.2024 | Tipy na knihy

Tim Weaver: „Mám obrovské štěstí, že se psaní můžu věnovat na plný úvazek.“ V květnu vychází už třináctý díl detektivní série o Davidu Rakerovi

16.05.2024 | Rozhovory

Šikmý kostel: Literární zpráva o kraji, kde to bylo všechno trochu jinak. Knižní fenomén rozebírá ve svém eseji publicista a pedagog Martin Groman

15.05.2024 | Ostatní

Žhavá láska mezi krasobruslařkou a kapitánem hokejového týmu: Kniha Na ledě by neměla uniknout žádné fanynce romantického bestselleru Hypotézy lásky

14.05.2024 | Recenze

„Česko mi přirostlo k srdci,“ říká Julie Caplinová. Oblíbená spisovatelka v rozhovoru prozradila, že právě odevzdala rukopis příběhu, který se odehrává v Praze

13.05.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.