U knihy Účastníci zájezdu Michala Viewegha jsem se smál nahlas, říká herec Jan Budař. Knihy jsou pro něj artefakt

29.12.2022 | Rozhovory
U knihy Účastníci zájezdu Michala Viewegha jsem se smál nahlas, říká herec Jan Budař. Knihy jsou pro něj artefakt

Na kontě má čtyři České lvy, stejný počet knížek, desítky autorských písniček a jeden celovečerní film, který napsal (včetně hudby), režíroval, produkoval a ještě si v něm zahrál hlavní roli – rozmazleného Ludvíka, který na prahu čtyřicítky odmítá opustit rodný zámek. Jaký je čtenář?

10 otázek pro Jana Budaře

1. Jakou knihu právě čtete?
Čtu knihu s názvem od Radmily Telvákové. Teprve vyjde a je skvělá.

2. Je pro vás lepší papírové vydání, nebo čtečka?
Rozhodně papír! Ten voní, šustí a hezky tlačí na břiše, když člověk s knihou usne. Kniha je pro mě artefakt, který patří legendám a z legend k nám přichází, knihy jsou jako mosty přes oceány času.

3. S jakou literární postavou byste šel na pivo?
Kromě Prince Mamánka, s nímž chodím vcelku běžně, bych rád zašel na pivo třeba s Sherlockem Holmesem, Malým princem (i když ten by si dal asi limonádu s ananasem), s Gandalfem nebo s Galadriel.

4. U které knihy jste se smál nahlas?
U Účastníků zájezdu Michala Viewegha.

5. Oblíbený citát z knihy?
Nemám. Já citáty nesbírám a tak si je nepamatuji, i když bych i rád, člověk díky nim vypadá mnohem chytřejší.

6. Jakou knihu byste si vzal na pustý ostrov?
Kromě těch svých (a je pochopitelně mojí povinností je zde vyjmenovat: Příběh lásky, Snílek, Leopolda Bumbáce největší tajemství a Princ Mamánek – filmové vydání), bych si vzal Malého prince. Ale nejspíš bych si nevzal nic, protože na pustý ostrov si člověk kufřík nebalí, tedy pokud neodpovídá na otázku z ankety.

7. Kde knihy nejčastěji nakupujete?
V obchodě s knihami anebo v e-shopu s knihami. Málokdy v železářství nebo galanterii.

8. Co děláte s knihami, které už nechcete?
Nechávám je s pošetilou opatrností v knihovně – co kdybych je zase začal chtít?

9. Proč je podle vás dobré číst knihy?
Protože jsou výživnou potravou pro naše srdce, duši i tělo. Dávají nám příběhy, v nichž se zrcadlí naše životy a my skrze katarze zažíváme lásku a soucit tak intenzivně, že je to jako lázně. Lázně, které nás očišťují od strachu a zoufání. 

10. Jakého spisovatele byste si vybral, aby napsal váš životní příběh?
Pan John Ronald Reuel Tolkien.

Text: Martina Vlčková
Foto: se svolením Jana Budaře

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.