Toulky mezi Labem a Sázavou: Ideální průvodce na prázdninové výlety do míst, která zatím turisti neobjevili

25.07.2023 | Recenze
Toulky mezi Labem a Sázavou: Ideální průvodce na prázdninové výlety do míst, která zatím turisti neobjevili

Recenze Lucie Bednářové: Možná vás stejně jako mě děsí šílené množství turistů, které lze potkat hlavně o letních prázdninách a dovolených prakticky všude. Jenže já chci taky občas nějaký výlet, něco nového vidět, poznat, trošku se protáhnout, užít si volno a přírodu a nemít přitom dva autobusy turistů za zády a tři autobusy před sebou… Průvodce Toulky mezi Labem a Sázavou mě zaujal hlavně proto, že se nejedná o tipy na notoricky turisticky „profláklá“ místa. Těch je tu opravdu pomálu.
 

Lokality jako Českobrodsko, Kouřimsko, Černokostelecko, Kutnohorsko, Zbraslavicko, Čáslavsko, Podhůří Železných hor a kousek Vysočiny přesto zaručují půvabnou krajinu a zajímavá místa, která stojí za vidění. Zkušená autorka a cestovatelka Jana Jůzlová všechna místa osobně prošla, nasbírala spoustu materiálu a nafotila skoro 4500 fotografií, z nichž je v knížce samozřejmě jen zlomek. Její tipy na 34 výletů potěší ty cestovatele, kteří mají rádi historii, hrady, zámky, památky a pamětihodnosti, ale nepohrdnou ani kratšími výlety nádhernou přírodou. 11 kapitol představí města, 14 kapitol uvede zajímavé turistické trasy včetně kilometráže a údaje, zda se jedná o trasu okružní či nikoliv. Líbí se mi dodatek, zda lze na trase navštívit občerstvení či nikoli. Jako bonus najdete na samém konci knihy tipy na regionální pivovary, které vždycky přijdou vhod.

Zříceniny, bučiny, starobylá hradiště, historické budovy, židovské památky, lomy, muzea, kostelíky, tvrze, rozhledny, přírodní útvary. Pro mě je ideální kombinace napůl historie nebo pamětihodnost a k tomu příjemná procházka krásnou přírodou s manželem či přáteli. Hlavně nesedět doma. Osobní zkušenost máme s výletem do Voděradských bučin mezi Louňovicemi a Jevany, k mohyle u Lipan připomínající bitvu ukončující období husitských válek, a na rozhlednu Bohdanka u Bohdanče. Knize dávám palec nahoru za to, že ukazuje méně známá, avšak nádherná místa naší země, kde se můžete zkusit toulat a objevovat. Kdo nezažil, nepochopí.

Průvodce Toulky mezi Labem a Sázavou navazuje na publikace Toulky Polabím a Toulky Pojizeřím

Vyšlo v nakladatelství Universum.

 

Text: Lucie Bednářová
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.