Robinsoni a donkichoti žijí mezi námi

26.08.2022 | Knižní zajímavosti
Robinsoni a donkichoti žijí mezi námi

Neukrývají se v šumavské divočině, naopak je můžeme denně potkávat. Někteří je považují za blázny, jiní se jim raději vyhnou. Svérázné figurky, které nejdou s proudem, ale našly si svůj vlastní neobvyklý vesmír. Robinsoni a donkichoti z nové knihy Aleše Palána. 

Gavin je ve svém nitru stále chlapcem a rozumí si víc s dětmi než s dospělými, vyzdvihuje čest a chlapecké přátelství jako z Foglarovek, Flyp kreslí obrázky ve spolupráci s plísní a bydlí v krechtu na brambory, Šimon skládá básně a oslovuje lidi na ulici, Lenka pase krávy, Ivan sbírá staré artefakty a vypráví neuvěřitelné historky ze svého dětství, Mojmír je kandidát věd, ale žije v zahradním domku, aby byl blíž přírodě, Petr si vytvořil domov ve středověké zřícenině.

Aleš Palán, spisovatel a publicista je známý především svými úspěšnými knižními rozhovory. Například v knize Jako v nebi, jenže jinak, za niž získal ocenění Magnesia Litera 2020, nebo v knize Raději zešílet v divočině, jež byla oceněna v anketě Kniha roku Lidových novin, či Návrat do divočiny nebo Nevidím ani tmu, rozhovory se ženami, které měly v životě setsakramentskou smůlu, ale nevzdaly to; ve všech těchto dílech přibližuje svět osobností, které nezapadají do žádných škatulek, ale jejich postoje a přístup k životu stojí za to přiblížit druhým.

Robinsonech a donkichotech opět dokazuje svoji neuvěřitelnou schopnost pokládat otázky tak, aby tyto jedince, jakkoli jsou plašší, rozpovídal. On sám říká, že to není žádný fígl, že jen prostě naslouchá. Vzbudit v lidech, kteří žijí stranou od davu a běžného nalinkovaného života, pocit, že se mu mohou otevřít a že jim naslouchá s porozuměním, je obrovským uměním.

A uvést jejich příběhy v knižní podobě spolu s jedinečnými a originálními fotografiemi Karla Cudlína, oceňovaného a renomovaného českého fotografa, je dílo, jež je po zásluze přijímáno čtenáři, kteří by si do takovéhoto jiného způsobu života nikdy netroufli, ale rádi si o něm přečtou, anebo je kniha povzbudí v jejich tajných snech učinit i svůj život nezávislým na tradičních zvycích obecně pojímaného stylu většiny.

(text: Zuzana Dorogiová, foto: Štěpánka Levá)

Nepřehlédněte

Dekadentní fantasy příběh jiskří sexuálním napětím a je plný šťavnaté magie

29.09.2022 | Recenze

Michal Viewegh oslaví šedesáté narozeniny a zúčastní se udílení státních vyznamenání na Pražském hradě

28.09.2022 | Ostatní

Martin Pilař: Abych vydal druhou audioknihu, prodal jsem auto

27.09.2022 | Rozhovory

Oceňovaná kniha inspirovaná životem Williama Shakespeara, jeho jméno v ní však nenajdete

26.09.2022 | Knižní zajímavosti

Hana Robinson: Ráda bych šla na skleničku s Alenou Mornštajnovou

25.09.2022 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.