Román Kde zpívají raci se stal literární senzací i díky Reese Witherspoon, dívka z bažin nyní míří na plátna kin

21.09.2022 | Ostatní
Román Kde zpívají raci se stal literární senzací i díky Reese Witherspoon, dívka z bažin nyní míří na plátna kin

Román Kde zpívají raci se stal literární senzací roku 2020, ve světě se prodalo více než 15 milionů výtisků. Úchvatný a tajemný příběh o opuštěné dívce zaujal nedlouho po vydání také herečku a producentku Reese Witherspoon, a tak od září můžete zhlédnout jeho filmovou podobu.

Příběh románu Kde zpívají raci zavádí čtenáře do oblasti zátoky Barkley Cove, kde se roky šíří legendy o „dívce z bažin“. Kyu Clarkovou z neznámých důvodů opustila celá rodina a zanechala ji samotnou uprostřed bažin, jimž říká domov. Houževnatá dívka žije v souladu s přírodou, pozoruje volavky, sbírá mušle, loví ryby a drží se stranou od lidí. Když ji však začnou přitahovat dva mladíci z města, objevuje nový a překvapivý svět. Poté, co je jeden z nich nalezen mrtvý, členové místní komunity bez zaváhání usoudí, že hlavní podezřelou je právě Kya. Jak při vyšetřování případu vycházejí na světlo další nové skutečnosti, je stále méně jasné, co se doopravdy odehrálo, a narůstá riziko, že budou odhalena mnohá tajemství, dávno ukrytá v bažinách…

Kniha se vyšvihla na nejvyšší příčky žebříčků knižních bestsellerů poté, co ji Reese Witherspoon představila v rámci svého „Reesina knižního klubu“, a prodejní rekordy následně bořila po více než 191 týdnů. Herečka knihu přečetla a zamilovala se do ní během jediného dne, a začala uvažovat o možnostech přenesení výjimečného příběhu do filmu. Českým čtenářům se kniha dostala do rukou v roce 2020, aby je rovněž téměř okamžitě uchvátila.

Filmová adaptace Kde zpívají raci, která v září vstupuje do českých kin, je mimo jiné výjimečná tím, že za vznikem filmu podle příběhu silné a inteligentní dívky stojí téměř výhradně ženský tvůrčí tým a ženy tvořily také většinu štábu. Produkční společnost se totiž zaměřuje na hledání filmařek, které přinášejí divákům nový pohled na věci a příběhy, které jsme ještě na filmových plátnech neviděli. Režisérkou filmu se stala Olivia Newman, scénář napsala Lucy Alibar. A ústřední píseň Carolina složila Taylor Swift, kterou čtení inspirovalo natolik, že obratem napsala původní skladbu. Při nahrávání dokonce použila nástroje z doby, v níž se film odehrává, aby umocnila zážitek.

V hlavní roli se představí britská herečka Daisy Edgar-Jones, která excelovala například v seriálové adaptaci Normální lidi, románu spisovatelky Sally Rooneyové. Herečka přistupovala k roli Kyi skutečně zodpovědně. Kvůli zamaskování londýnského přízvuku brala hodiny u dialektové instruktorky, a dokonce s profesionálním malířem rozvíjela své kreslířské dovednosti, aby jí diváci uvěřili, že je skutečně tak talentovanou výtvarnou umělkyní, jakou je její hrdinka. V dalších rolích se můžete těšit na neméně zvučná jména, jakými jsou například Taylor John Smith, Harris Dickinson, Michael Hyatt, David Strathairn či Sterling Macer Jr.

Důležitou úlohu hraje ve snímku také samotná příroda. Román Kde zpívají raci je totiž nejen příběhem opuštěné dospívající dívky, ale také překrásnou ódou na divokou krajinu. Není divu, když autorka Delia Owensová je vystudovanou zooložkou. Takže se režisérka Olivia Newman musela hodně soustředit na výběr lokací. Film se natáčel v exteriérech v blízkosti New Orleans v Louisianě. Filmaři si tuto oblast vybrali kvůli velkému množství bažin a močálů a přítomnosti řady historických jižanských měst, které měly ve filmu zastoupit jak městečko Barkley Cove, tak i Kyin domov v bažinách.

Režisérka Olivia Newman se prý na natáčení nedočkavě těšila, takže nezbývá než doufat, že své nadšení přenesla také do filmu a jedinečný román Kde zpívají raci se dočká stejně kvalitní adaptace.

Delia Owensová (*1949) je americká zooložka a spisovatelka. Společně se svým manželem sepsala tři knihy, v nichž vypráví o svém životě a výzkumu divokých zvířat v Africe. Na University of Georgia získala bakalářský titul ze zoologie a na University of California v Davisu pak dokončila doktorské studium. Je laureátkou Ceny Johna Burroughse za texty o přírodě a její práce vycházejí v mnoha odborných přírodovědných časopisech, mimo jiné Nature, African Journal of Ecology a International Wildlife. V současné době žije v Severní Karolíně. Román Kde zpívají raci je jejím beletristickým debutem.

text: Helena Herynková
foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Chtěl jsem vytvořit nové ztělesnění upíra, který se od ostatních liší, říká Victor Dixen a proměnil krále Slunce v despotického vampýra

27.11.2022 | Rozhovory

Knihy, které skrývají tu správnou dávku motivace, nemusí být jen od známých autorů jako je Matt Haig nebo Mark Manson

26.11.2022 | Knižní zajímavosti

Tři kila a 1150 stran. Obsáhlá historická práce o Hitlerovi a třetí říši obsahuje řadu překvapivých odhalení, říká překladatel Martin Pokorný

25.11.2022 | Rozhovory

Autobiografický román Náraz od trojice německých autorů je o Berlíně osmdesátých let s příměsí tehdejšího Československa

24.11.2022 | Recenze

Po výhře v povídkové soutěži bylo psaní intenzivnější, říká nevystupující stand-up komik Michal Ježek

23.11.2022 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.