Tim Weaver umí ve svých románech šokovat a v dějových zvratech se vyrovná i takovému mistrovi, jakým je Jeffery Deaver

18.01.2023 | Seriál detektivové
Tim Weaver umí ve svých románech šokovat a v dějových zvratech se vyrovná i takovému mistrovi, jakým je Jeffery Deaver

David Raker pátrá po ztracených lidech, a někdy dokonce i po celých vesnicích zmizelých. A jeho úspěchy jsou nezpochybnitelné. Má totiž podle svých přátel kolem sebe něco jako gravitační pole, schopnost vytáhnout pohřešované zpět na světlo. Zároveň však postrádá pud sebezáchovy, takže mu během pátrání jde často o život. Protože každý ze ztracených nebo jeho blízkých má nějaké to toxické tajemství, které nesmí vyjít na světlo světa…

PANTEON LITERÁRNÍCH DETEKTIVŮ SOUČASNOSTI 
DAVID RAKER

Tim Weaver stvořil svého detektiva Davida Rakera před více než deseti lety. V současné době má série jedenáct příspěvků (Weaver dlouhou dobu dodržoval tempo jeden román ročně, a až po desátém díle se rozhodl trochu si od svého hrdiny odpočinout) a autor sám se tak již zařadil k renomovaným autorům detektivek.

Zaslouženě. Elegantní a vždy seriózně vypadající David Raker má totiž charisma mnoha svých nejproslulejších předchůdců a jeho případy se nebojí šokovat nejen spletitostí a překvapivými řešeními, ale často i tím, jak nekompromisní a drsné jsou.

Spletité cesty do temných zákoutí
David Raker býval úspěšným novinářem. Ve válečných zónách či během státních převratů zažil spoustu hraničních situací, kdy kolem něj umírali lidé – a on jim nemohl nijak pomoci. Poté co mu milovaná manželka v pouhých čtyřiatřiceti letech zemřela na rakovinu, se mu zhroutil svět a nezbylo mu než zcela změnit život. Stal se soukromým vyšetřovatelem – a rozhodl se soustředit na případy zmizelých, o které se policie buď nezajímá vůbec, nebo se je nepodařilo vypátrat ani po několika měsících či letech.

Raker samozřejmě řeší i spoustu banálních případů – teenageři, kteří utekli z domu, nevěrní manželé prchající za milenkami… Nebýt jich a také mravenčí, pečlivé práce, díky níž životy svých klientů odkrývá až do těch nejmenších detailů, těžko by byl ve své práci tak úspěšný a finančně nezávislý.

Tato ničím zvláštní pátrání jsou však čas od času prokládána případy, které Rakera donutí hrábnout si až na dno sil i schopností. Zavedou jej až do nejtemnějších koutů lidské mysli, k lidem v bezvýchodných situacích i ke zvráceným sadistickým vrahům.

Raker je však tvrdohlavý, neústupný a odhodlaný přijít záhadě na kloub i za cenu vlastního sebezničení. Jeho brilantní analytická mysl i pečlivost ho coby lovce samotáře zavádí do různých nebezpečných situací, kdy se ocitá na pokraji smrti – a autor se ho často nebojí poslat až za hranici možného.

Čtenáři to přináší intenzivní, neopakovatelný zážitek, kdy hrůza a strach o hrdinův život se mísí se slastným pocitem, jejž přináší konečné rozřešení záhady, výsostně logické, ale skryté v mnoha zákrutách pečlivě budované zápletky. A věřte, že v dějových zvratech, které poslední stránky románů přinášejí, se Weaver lehce vyrovná i takovému mistrovi, jakým je Jeffery Deaver.

Všichni ti ztracení, vinní i nevinní
Rakerovy nejdrsnější případy začínají vesměs zcela nevinně a nenápadně – pátrání po ztraceném manželovi, který nastoupil do vagonu metra a pak ho už nikdy nikdo neviděl. Pátrání po muži, který si jen vyšel z domu, aby donesl dříví na otop – a už se nevrátil. Pátrání po bývalé herečce, po níž na odlehlé pobřežní vyhlídce zůstalo jen opuštěné auto bez klíčků v zapalování.

Toto vše na počátku vypadá jako jednoduchý problém, jehož řešení bude patřit k těm nejobyčejnějším – nevěra, finanční problémy, maximálně nějaký ten případ pro psychiatra. Jenže realita je mnohem barvitější – a většinou Rakera zavede hluboko do minulosti pohřešovaných, která ukrývá temná a krvavá tajemství, jež měla zůstat navždy pohřbená. A protože každá akce vyvolá následně i reakci, z otevřené rány se vždy vyřine záplava toho nejodpornějšího zla, které hrozí zničit nejen okolí pohřešované osoby, ale i samotného detektiva.

Weaver zvolený mustr velice umně variuje – a tak jej jednou vyhledá muž trpící amnézií, jenž po Rakerovi chce, aby odhalil jeho minulost, jindy musí sám Raker dokázat, že žena, která se vydává za jeho mnoho let mrtvou manželku, je ve skutečnosti podvodnice, a v románu Nikdo není doma, zmizí během halloweenských oslav dokonce obyvatelstvo celé osady čítající devět lidí. A dva a půl roku po nich není ani stopa.

I vlk samotář potřebuje občas svého Watsona
Jakkoli jsou případy řešené ve Weaverových románech zcela samostatné, rozhodně je čtenářsky komfortnější číst je popořádku, tak jak byly vydávány. A nejedná se pouze o to, že se v jednotlivých knihách dá občas narazit na zmínky o předchozích zmizelých.

Rakerově světě se míhají i postavy, jež se vracejí – a jejich život má někdy velice pozoruhodný vývoj, který je zajímavější sledovat chronologicky. Typickým příkladem výše napsaného je policista Colm Healy, muž s osudem blízkým antické tragédii, jemuž čelí tu s větším, tu s menším úspěchem.

Další Rakerovi spolupracovníci se pak objevují jen velice nárazově – jako ruský hacker Spike s neznámou identitou, žijící v Londýně načerno na propadlý studentský pas, nebo Ewan Tasker, policista ve výslužbě, obří hromotluk se spoustou užitečných kontaktů. Oba slouží Rakerovi jako pouhé klíče k informacím, k nimž by se jinak dostával jen velice složitě, ale i na té malé ploše, kterou jim Weaver vyhradil, dokážou natolik zaujmout, že se na jejich camea čtenáři vždycky těší.

A podobně nárazové jako se svými „Watsony“ to má David Raker i se ženami, jež se marně snaží zaplnit místo v Rakerově životě po zemřelé manželce – jeho vztahy jsou vždy dočasné a nemají naději vytrvat delší dobu, i když se zprvu jeví idylicky a zdá se, že Raker konečně našel někoho na zbytek života.

Detektivův brzký návrat
Recept na to, jak napsat úspěšnou knihu, samozřejmě nezná nikdo. Nicméně Tim Weaver jednoznačně ukázal, že bez výrazného a zajímavého hrdiny čelícího rozličným adrenalinovým výzvám lze v současném detektivním či kriminálním žánru uspět jen stěží.

Fanoušci Davida Rakera se nemusejí obávat – jejich hrdinu čeká ještě spousta pohřešovaných klientů, a ti určitě skrývají mnoho temných a krvavých tajemství, jež je třeba odhalit a rozplést.

 

TIM WEAVER (*1977)
Britský novinář, redaktor a v současné době spisovatel na plný úvazek. Narodil se a dodnes žije s manželkou a dcerou v Bathu v jihozápadní Anglii. Proslavila jej série zatím jedenácti vydaných románů o Davidu Rakerovi, specialistovi na hledání pohřešovaných osob, z nichž dva byly prezentované i v prestižním britském knižním pořadu Richard and Judy Book Club
Kromě toho je Weaver autorem samostatného románu Ztracené střípky, kde se Raker jenom mihne.

Text: Jiří Popiolek
Foto: Bill Waters

Nepřehlédněte

Edita Vojtková: „Jsem do Bolívie zamilovaná. Každý den v kterémkoliv ročním období tu vychází slunce. Díky tomu jsou lidi veselí.“

18.04.2024 | Rozhovory

Na letošní Svět knihy dorazí dvě královny feel-good romantiky: Julie Caplinová své české fanoušky navštěvuje každý rok, pro Jenny Colganovou je to poprvé

17.04.2024 | Knižní zajímavosti

Fenomén Darcy Coates: Autorka duchařských bestsellerů se představuje v pro ni neokoukané disciplíně. V knize Smrt v domě Gillespieů najdete čtyři hororové povídky

16.04.2024 | Tipy na knihy

Karin Lednická: „Nejsem autorka, která svá témata opouští, když udělá tečku za poslední větou." Do knihkupectví právě přichází závěrečný díl trilogie Šikmý kostel

15.04.2024 | Rozhovory

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.