Svět knihy Praha: Výstaviště ve Stromovce se opět na čtyři dny zaplní fanoušky literatury. Co nás letos čeká nového a kdo na Svět knihy dorazí?

08.05.2024 | Ostatní
Svět knihy Praha: Výstaviště ve Stromovce se opět na čtyři dny zaplní fanoušky literatury. Co nás letos čeká nového a kdo na Svět knihy dorazí?

I když je měsícem knihy nazýván březen, všichni milovníci literatury vědí, že ta skutečná oslava čtení probíhá v květnu. Tehdy se totiž už tradičně v pražských Holešovicích koná Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha. Na čtyři dny se výstaviště ve Stromovce zaplní čtenáři všech věkových kategorií, kteří nadšeně poslouchají přednášky svých oblíbených spisovatelů, neúnavně sbírají podpisy a plní své tašky, batohy a dokonce i cestovní kufry knižními novinkami. Mezi nimi se proplétají knihkupci, knihovníci, nakladatelé, ale také světoznámí spisovatelé a další osobnosti z knižního světa. Letos se koná 23. až 26. května.
 

Literární program Das Buch je letošním čestným hostem

Svět knihy má každoročně hlavní téma – letošní ročník je věnovaný aktuální literární tvorbě německojazyčných zemí. Program připravuje Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice. Das Buch prezentuje současnou literaturu Německa, Rakouska i Švýcarska v celé její šíři: od beletrie a dětské literatury přes filozofii až po komiks, slam poetry či zin. Svou tvorbu, mnohdy v nových českých překladech, představí prvotřídní autorky a autoři v čele s velkými jmény německojazyčné beletrie.

K hostům patří například držitel Německé knižní ceny za rok 2023 Tonio Schachinger, autorka bestselleru Všechno bychom si řekli Judith Hermannová nebo jeden z nejvýznamnějších současných švýcarských autorů Peter Stamm.

 

Franz Kafka speciálním „hostem“ Světa knihy

Celý letošní program ovlivní významné literární výročí: 3. června uplyne sto let od úmrtí Franze Kafky – německy píšícího a v Praze žijícího spisovatele. Mottem letošního ročníku se stal Kafkův citát: „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás,“ program nabídne besedy o Kafkově tvorbě i inspiracích, které z ní čerpají, zahájení obstará koncert pro veřejnost v podání Kafka Bandu, kapely zhudebňující Kafkovy texty. Kafkovské výročí akcentuje i vizuál studia dvorního grafika Světa knihy Praha Pavla Fuksy, ve kterém můžete objevit stylizovaného brouka z povídky Proměna.  

Franze Kafku najdou návštěvníci letošního Světa knihy Praha rovněž v názvu jednoho z programových sálů. Ty se pořadatelé rozhodli nově přejmenovat podle významných českých autorů, aby těmto osobnostem vzdali hold a zároveň upozornili na rozmanitost české literatury.

 

Nezávislí nakladatelé po boku velkých nakladatelských domů

Bohatý doprovodný program doplňují každoročně také prezentace nakladatelů. Najdete zde ty největší nakladatelské domy, jejichž stánky vypadají jako malá knihkupectví s pódiem, kde se střídá jedna spisovatelská hvězda za druhou. Zároveň mají na Světě knihy jedinečnou šanci ukázat svou produkci i malá nakladatelství, která běžný čtenář možná ani nezná. Je pro ně dokonce vyhrazený prostor hned za vstupem ve Stanu nezávislých nakladatelů, takže je nemůžete minout.

 

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival SVĚT KNIHY PRAHA 24 se koná 23. až 26. května na Výstavišti Praha Holešovice.

 

Výběr z programu veletrhu

Pátek 24. 5.

 • 14:00 Beseda a autogramiáda Julie Caplinové, autorky série Romantické útěky – Sál Bohumila Hrabala
 • 16:15 Setkání s Lin Rina, autorkou knihy Kroniky prachu – Stánek Albatros Media & Palmknihy
 • 17:00 Beseda s Blankou Malou, která představí novinku Srdce nemá vrásky – Sál Pavla Šruta (rozhovor s Blankou Malou z magazínu Knihkupec najdete ZDE)
 • 18:00 Literární stand-up Pavla Tomeše – Sál Pavla Šruta (rozhovor s Pavlem Tomešem najdete ZDE)

 

Sobota 25. 5.

 • 10:00 až 19:00 HumbookStage – festival young adult literatury – Sál Bohumila Hrabala
 • 10:00 Rozhovor Vladimíra Kořena a Maroše Kramára o knize Řeka zázraků – Sál Václava Havla (rozhovor s Vladimírem Kořenem najdete ZDE)
 • 11:00 Beseda s Karin Lednickou, autorkou trilogie Šikmý kostel – Sál Franze Kafky (rozhovor s Karin Lednickou najdete ZDE)
 • 15:30 Radka Třeštíková: Za hranice autofikce – Stánek Albatros Media & Palmknihy
 • 16:00 Beseda s Jenny Colganovou, autorkou romantických knih – Sál Milana Kundery (rozhovor s Jenny Colganovou najdete ZDE)
 • 16:00 Beseda s Lars Kepler – úspěšnou autorskou dvojicí – sál Franze Kafky
 • 17:00 Beseda s Bernhardem Schlinkem, autorem knihy Předčítač – Sál Franze Kafky

 

Text: Markéta Havlová
Foto: se svolením Svět knihy, s.r.o.

Nepřehlédněte

Vykouzlete si letní náladu knihou! Moje velké řecké léto a Toskánské dědictví: Dvě knižní novinky, které vás přenesou na sluncem zalitý jih Evropy

17.05.2024 | Tipy na knihy

Tim Weaver: „Mám obrovské štěstí, že se psaní můžu věnovat na plný úvazek.“ V květnu vychází už třináctý díl detektivní série o Davidu Rakerovi

16.05.2024 | Rozhovory

Šikmý kostel: Literární zpráva o kraji, kde to bylo všechno trochu jinak. Knižní fenomén rozebírá ve svém eseji publicista a pedagog Martin Groman

15.05.2024 | Ostatní

Žhavá láska mezi krasobruslařkou a kapitánem hokejového týmu: Kniha Na ledě by neměla uniknout žádné fanynce romantického bestselleru Hypotézy lásky

14.05.2024 | Recenze

„Česko mi přirostlo k srdci,“ říká Julie Caplinová. Oblíbená spisovatelka v rozhovoru prozradila, že právě odevzdala rukopis příběhu, který se odehrává v Praze

13.05.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.