Smrt mezi řádky: Zářivá knižní novinka nejen pro fanoušky true crime a pro knihomoly

21.09.2023 | Recenze
Smrt mezi řádky: Zářivá knižní novinka nejen pro fanoušky true crime a pro knihomoly

RECENZE: True crime je literární žánr, jehož podstatou je rekonstrukce kriminálního činu, typicky vraždy nebo sériových vražd. A je to také jedno z důležitých témat debutu britské spisovatelky Alice Slaterové Smrt mezi řádky, který nás zavede do tradičního anglického knihkupectví v době předvánočního shonu.
 

Smrt mezi řádky řeší vzájemný vztah dvou mladých žen, které se stanou kolegyněmi v jednom starém londýnském knihkupectví. Roach je nepříliš oblíbená samotářka, která žije s matkou, moc o sebe nedbá a jako domácího mazlíčka si chová hlemýždě. Co ji ale doslova definuje, to je její posedlost žánrem true crime. Nejvíc ze všeho miluje sériové vrahy, čte o nich knihy (které si pravidelně objednává do práce a nikdy za ně neplatí), sleduje televizní seriály na Netflixu, poslouchá speciální podcasty, v knihkupectví dokonce vytvořila knižní sekci skutečných zločinů.

Druhá dívka, Laura, je Roachin opak. Milá, přátelská, umí to s kolegy i se zákazníky. Normál, holka, co si objednává dýňové lattéčko, takhle Roach tyhle typy lidí označuje. Podobně onálepkuje i Lauru, která přichází do knihkupectví s novým vedením. Pak ale objeví v Lauřině kabelce (kterou bez ostychu v její nepřítomnosti prohrabe) knížku o skutečných zločinech. A o něco později navštíví autorské čtení, kde Laura čte své básně, také inspirované vraždami. Že by spřízněná duše? Roach je nadšením bez sebe a snaží se s Laurou skamarádit. Netuší ale, že Laura se o zločiny zajímá z úplně jiného důvodu než ona sama. Její matka před lety zemřela rukou sériového vraha, Lauřina poezie se proto zaměřuje na uctění oběti a ani náhodou nehodlá adorovat zločince, který tragédii způsobil. Zájem o zločiny, který vidí u Roach, je jí odporný, její nadbíhání je jí víc než nepříjemné. 

Roach ovšem stále fantazíruje o tom, že Laura jednoho dne prozře, a její poněkud zvrácená mysl rozehrává hru zahrnující stalking, tajné návštěvy Lauřina bytu a čtení jejích deníků. Podaří se jí odhalit, který z jejích oblíbených vrahů zavraždil Lauřinu matku? Laura se snaží držet se od Roach dál, ale i ona sama prožívá náročné období umocněné pracovním vypětím. Nadbíhání zadanému kolegovi, přemíra alkoholu, špatná životospráva, psychické problémy, to přivádí Lauru do stále větších potíží. Kde tahle hra na kočku a myš skončí? Spokojí se Roach s tím, že objeví všechna Lauřina tajemství? Nebo snad naznačuje název knihy, kam se bude děj ubírat?


Velkou roli v knize hraje prostředí knihkupectví, po většinu roku ospalé místo s minimálním obratem, které se ale před Vánoci mění v nefalšované knižní peklo. Nové knihy, otravní zákazníci, unavení prodavači, noční směny, marketingové fígle, jak udělat z vybraných titulů bestseller. K tomu ale také docela vtipné literární debaty a sympatičtí knihkupci. To vše dává nám čtenářům příležitost podívat se trochu jinak na místa, která si nejspíš dost idealizujeme. 


Smrt mezi řádky by se asi nejlépe dala zařadit do kategorie psychologický thriller. Čtenář se probírá toxickými vztahy mezi dvěma odlišnými (a přitom vlastně podobnými) hrdinkami, autorka dává nahlédnout do jejich nevyrovnané psychiky, odkrývá jejich motivace i posedlosti, to vše na pozadí úvah o opravdovém zločinu. Kniha vás přinutí zamyslet se i nad tím, jestli vy sami částečně nepřispíváte ke zvrácenému kultu sériových vrahů (kdo neviděl ani jeden díl seriálu Monstrum – Příběh Jeffreyho Dahmera, či aktuální sérii Bez lítosti, ať hodí kamenem).  Příběh plyne značně znepokojivým způsobem, pod povrchem na první pohled poklidného děje vzrůstá napětí, takže se od knihy nemůžete odtrhnout. Rozhodně není jen pro fanoušky true crime a pro knihomoly, atmosféra londýnského knihkupectví pohltí všechny čtenáře bez rozdílu. Máte-li rádi thrillery, pak si Smrt mezi řádky určitě užijete.


 

Alice Slaterová je britská spisovatelka a bývalá knihkupkyně. Vystudovala tvůrčí psaní, aktuálně spolumoderuje literární podcast Na které stránce jste? (What Page Are You On?). Žije v Londýně se svým manželem, recenzuje sbírky povídek pro časopis  Mslexia, organizuje literární akce a rediguje beletrii. Smrt mezi řádky je jejím prvním románem.
Text: Hana Kubíková
Foto: Barbora Mikešová

Nepřehlédněte

Vykouzlete si letní náladu knihou! Moje velké řecké léto a Toskánské dědictví: Dvě knižní novinky, které vás přenesou na sluncem zalitý jih Evropy

17.05.2024 | Tipy na knihy

Tim Weaver: „Mám obrovské štěstí, že se psaní můžu věnovat na plný úvazek.“ V květnu vychází už třináctý díl detektivní série o Davidu Rakerovi

16.05.2024 | Rozhovory

Šikmý kostel: Literární zpráva o kraji, kde to bylo všechno trochu jinak. Knižní fenomén rozebírá ve svém eseji publicista a pedagog Martin Groman

15.05.2024 | Ostatní

Žhavá láska mezi krasobruslařkou a kapitánem hokejového týmu: Kniha Na ledě by neměla uniknout žádné fanynce romantického bestselleru Hypotézy lásky

14.05.2024 | Recenze

„Česko mi přirostlo k srdci,“ říká Julie Caplinová. Oblíbená spisovatelka v rozhovoru prozradila, že právě odevzdala rukopis příběhu, který se odehrává v Praze

13.05.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.