Shari Lapena: „Lži jsou v románech skvělá přísada, v životě je nedoporučuji.“ Právě v těchto dnech vychází královně thrillerů novinka s názvem Všude samí lháři

07.05.2024 | Rozhovory
Shari Lapena: „Lži jsou v románech skvělá přísada, v životě je nedoporučuji.“ Právě v těchto dnech vychází královně thrillerů novinka s názvem Všude samí lháři

Říká se jí královna thrillerů ze sousedství, protože v jejích knihách se to hemží vraždícími sousedy, zmizelými dětmi, nevěrnými manžely a prolhanými manželkami. Kanadská spisovatelka Shari Lapena se proslavila bestsellery jako Manželé odvedle, Nevítaný host nebo Nepříliš šťastná rodina a nyní v květnu česky konečně vychází její nový thriller Všude samí lháři.
 

Jak si užíváte letošní jaro, Shari? Píšete? Čtete? Máte volno? Na vašem Instagramu vidím, že hodně jezdíte na koni!

Já mám víceméně každý rok stejný, protože mám smlouvu na jednu knihu ročně. Takže teď na jaře přepisuju a upravuju text, který jsem napsala přes zimu. Naštěstí je to příležitost pro konzumaci velkého množství čokolády a jak říkáte, užívám si projížďky na svém koni. Žijeme na farmě, takže na jaře se na zahradě a pozemcích opravdu nenudíme (smích).


Před dvěma lety jste navštívila Česko. Já na vaši návštěvu dodnes hrozně rád vzpomínám. Co nejvíc utkvělo v paměti vám?

V Česku se mi neskutečně líbilo! Všichni tam byli hrozně milí a přátelští a pořád nemůžu uvěřit tomu, kolik lidí dorazilo na mé besedy a autogramiády. Ve vaší zemi žije opravdu spousta nadšených čtenářů. Moje nejoblíbenější vzpomínka je, jak jsem s manželem projela Prahu křížem krážem na skútru, jak jsme popíjeli koktejly v jednom baru a dodnes se mi zdá o svíčkové, kterou jste mi doporučil!


Čtenáři v Česku se už nemůžou dočkat vaší nové knihy Všude samí lháři. Jak byste tenhle thriller popsala vlastními slovy?

Rozčilený muž se vrátí domů a najde tam svou devítiletou dcerku. Jsou tam sami, on ztratí trpělivost a uhodí ji. O pár hodin později dívka zmizí, ale brzy se ukáže, že otec není jediný, kdo něco tají. Přihoďte si do toho nedůvěryhodné svědky a podivínské sousedy a máte tady pořádnou hádanku. Je to hodně napínavá kniha, kde se snažíte odhalit nejen co se stalo se zmizelou dívkou, ale kdo tady co tají. S oblibou říkám, že pokud něco tajíte, modlete se, aby ve vaší ulici nikdo nezmizel nebo tam nedošlo k vraždě, protože pak dorazí policie a začne klást nepříjemné otázky.


Bylo pro vás psaní sedmé knihy v něčem snazší než u předchozích šesti?

Každá je v něčem těžká a v něčem snadná. Pokaždé je to trochu výzva. Bohužel jsem zjistila, že ať mám na kontě jakékoliv množství knih, psaní lehčí není. Zdaleka nejtěžší je pro mě vymyslet strukturu příběhu. První verzi knihy vždycky píšu bez jakéhokoliv plánu, takže mě pak zákonitě čeká spousta přepisování. A zrovna v knize Všude samí lháři hraje důležitou roli chytrá devítiletá holčička, kterou rozhodně nebylo snadné psát.


Co vás napadne jako první, když slyšíte ten název – Všude samí lháři (v originále Everyone Here Is Lying, tedy doslova Všichni tady lžou, pozn. red.)?

Popravdě by to asi mohl být název pro kteroukouliv mou knihu. Snad pokaždé tam je přehlídka postav, které něco skrývají a lžou o tom.Radek Blažek: "Když Shari Lapena v roce 2022 navštívila Česko, měl jsem možnost s ní strávit několik dní jako její doprovod, proto mě redakce magazínu Knihkupec požádala, abych s autorkou udělal rozhovor právě já."


Na besedě v Praze jste říkala, že nápady na vaše thrillery sbíráte z novin a sousedských drbů. Jak to bylo s knihou Všude samí lháři?

Původní nápad na tuhle knihu byla scéna, kdy otec udeří dítě, a to nedlouho poté zmizí. Na začátku jsem měla jenom tohle. Chtěla jsem ukázat, jak náročné je někdy rodičovství, jak nevhodně někdy i dospělí můžou zareagovat a co všechno může následovat. Pamatuju si, jak mě od samého začátku tahle rodina fascinovala, protože tady všichni něco tají a mají své problémy a nezdravé vztahy. A jak jsem psala dál a dál, postupně se začaly vynořovat další a další věci. Ale ty už prozrazovat nebudu, musíte si knihu přečíst!


Vím, že tohle je velice osobní otázka, ale co vy a lži? Protože ačkoliv občas zalžu, většinou mám zkušenost, že přinášejí víc starostí než užitku…

Všichni lžeme. Nejčastěji proto, abychom se někoho nedotkli. Chtěla bych o sobě říct, že jsem upřímný člověk, ale sem tam si něco vymyslím, abych se vyvlékla z věcí, do kterých se mi moc nechce. Prostě nikoho nechci na rovinu odmítnout. Ale to jsou maličkosti. Velké lži všechno komplikují a jak říkáte, většinou se to nevyplácí. Řídím se pravidlem říkat pravdu, kdykoliv to jen jde. Ale při psaní románů jsou lži skvělá přísada! (smích)


Anglicky letos v létě vyjde vaše osmá kniha What Have You Done (doslovný překlad Co jste to udělali, pozn. red.) a podle anotace opět půjde o váš klasický thriller ze sousedství. Poslední dobou řada autorů zkouší nové žánry. Neláká vás to také?

What Have You Done se od mých obvyklých knih trochu liší. Odehrává se na venkově, a navíc tam je duchařská zápletka, ale jinak máte pravdu, pořád je to typický příběh v mém stylu. Zatím mě to pořád baví a čtenáře podle všeho taky, ale kdoví, třeba jednou zkusím napsat něco jiného. Ostatně, než jsem prorazila s thrillery, psala jsem humorné knihy, ale možná na ně tehdy nebyla vhodná doba. Teď by se třeba prodávaly víc…Vydalo nakladatelství Kalibr.


Romantické komedie jsou teď v literatuře velký trend. Sledujete knižní trendy?

Ano a taky jsem si té popularity romantických komedií všimla. Všechny ty roztomilé barevné ilustrované obálky v knihkupectví nejde přehlédnout. Ale co teď frčí úplně nejvíc je romantasy – mix romantiky a fantasy. A cozy crime taky zažívá chvilku na výsluní. Mám takovou teorii, že v těžkých dobách lidé hledají oddech a útěk. A řekněme si na rovinu, že od covidu jsme si vlastně pořádně neoddechli. Můj manžel mě pořád přesvědčuje, že bych měla psát kromantiku, mix krimi a romantiky. Ano, název toho žánru sám vymyslel a je na to opravdu pyšný (smích).


Když jsme u názvů, ještě se musím zeptat na ty úžasně chytlavé názvy vašich knih. Jeden z nás. Všude samí lháři. Nepříliš šťastná rodina… Vymýšlíte si je sama? Nebo je za nimi nějaký marketingový génius?

Jediný název, který jsem vymyslela sama, byli Manželé odvedle. Což je skvělý název, jsem na něj dodnes pyšná! (smích) Ale všechny ostatní vymysleli lidé z mého nakladatelství – redaktoři nebo marketingový tým. Vymyslet dobrý název knihy je skoro stejně těžká disciplína jako napsat samotnou knihu, protože hromada skvělých názvů už je zabraná. Skoro jsem nemohla uvěřit, že Všude samí lháři ještě nikdo nepoužil.


Takže název vždycky řešíte až nakonec?

Ano, přesně tak. Ještě se mi nestalo, že bych měla název dřív než hotový rukopis. Většinou to mám v počítači uložené prostě jako Kniha č. 9. Vymyslet dobrý název prostě zabere čas.


A poslední otázka: máte nějaký vzkaz pro české čtenáře?

Mám vás moc ráda! Neskutečně mě dojalo, s jakým nadšením jste v Česku přijali mé knihy – a i mě, když jsem přijela. Doufám, že brzy budu moct přijet znovu!
 Shari Lapena, bývalá právnička a učitelka angličtiny, je spisovatelkou na plný úvazek. Debutovala titulem Manželé odvedle (2016), který se stal psychologickým thrillerem roku, vydaným ve 35 zemích.


 

Text: Radek Blažek (@radablazek)
Foto: Zuzana Schedová

Nepřehlédněte

Vykouzlete si letní náladu knihou! Moje velké řecké léto a Toskánské dědictví: Dvě knižní novinky, které vás přenesou na sluncem zalitý jih Evropy

17.05.2024 | Tipy na knihy

Tim Weaver: „Mám obrovské štěstí, že se psaní můžu věnovat na plný úvazek.“ V květnu vychází už třináctý díl detektivní série o Davidu Rakerovi

16.05.2024 | Rozhovory

Šikmý kostel: Literární zpráva o kraji, kde to bylo všechno trochu jinak. Knižní fenomén rozebírá ve svém eseji publicista a pedagog Martin Groman

15.05.2024 | Ostatní

Žhavá láska mezi krasobruslařkou a kapitánem hokejového týmu: Kniha Na ledě by neměla uniknout žádné fanynce romantického bestselleru Hypotézy lásky

14.05.2024 | Recenze

„Česko mi přirostlo k srdci,“ říká Julie Caplinová. Oblíbená spisovatelka v rozhovoru prozradila, že právě odevzdala rukopis příběhu, který se odehrává v Praze

13.05.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.