Sara Nisha Adams ve svém románu boří mezigenerační hranice a dokazuje, že četba má smysl v každé době i věku

05.11.2022 | Recenze
Sara Nisha Adams ve svém románu boří mezigenerační hranice a dokazuje, že četba má smysl v každé době i věku

Cesty mladičké studentky Alíši pracující jako brigádnice v knihovně a postaršího vdovce Mukéše by se zřejmě nikdy neprotnuly, nebýt knížek. A to si představte, že donedávna ani jeden z nich nečetl!

Mukéš se ke knihám dostane, když najde zapomenutý román, který jeho zesnulá žena už nestihla vrátit do knihovny. Taky si myslí, že by knížky mohly překlenout propast neporozumění ležící mezi ním a vnučkou, k níž by Mukéš znovu rád našel cestu. A Alíša? Z nečtenářky se stane zapálenou milovnicí písmenek, objeví totiž tajemný seznam s tipy na literární díla, která by se měla dostat do povědomí čtenářů. Hned do prvního, dnes již kultovního Jako zabít ptáčka se začte, ani neví jak. Alíša a Mukéš si začnou vyměňovat názory na přečtené knížky a zapáleně diskutovat o postavách, zároveň se mezi nimi rodí křehké pouto přátelství. Romány jim pomáhají zdolat nelehké chvíle osamění, smutku a melancholie, které je oba přepadávají.

Příběhů věnovaných knihám už bylo (a doufám, že ještě bude) napsáno mnoho. Sara Nisha Adams se svým počinem nazvaným Knihovna malých zázraků řadí mezi autory, na jejichž romány se nezapomíná. Alíša a Mukéš boří mezigenerační hranice a dokazují, že četba má smysl v každé době. Zažene nudu, poučí, je skvělým prostředníkem mezi lidmi, kteří si jinak nerozumí, rozšiřuje obzory a nabízí poznání jiných světů.

Přestože knihy v románu hrají zásadní roli, není to jen o nich. Autorka také velmi citlivým způsobem popisuje mnohdy křehké rodinné vztahy, poukazuje na to, jak je důležité mluvit se svými blízkými a naslouchat jim.

Jako zabít ptáčka, Pýcha a předsudek, Milovaná, Pí a jeho život, Malé ženy, Lovec draků, to jsou některé z knížek, které tajemný autor seznamu četby doporučuje a vy máte díky zápalu hlavních hrdinů pro četbu chuť pustit se do nich hned, jakmile dočtete poslední stránku tohoto kouzelného románu.

Knihovna malých zázraků je pozvolna plynoucím, hřejivým románem pro milovníky knižního světa, který pohladí duši a připomene, co knihy pro člověka znamenají.

Text: Barbora Javorková
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Chtěl jsem vytvořit nové ztělesnění upíra, který se od ostatních liší, říká Victor Dixen a proměnil krále Slunce v despotického vampýra

27.11.2022 | Rozhovory

Knihy, které skrývají tu správnou dávku motivace, nemusí být jen od známých autorů jako je Matt Haig nebo Mark Manson

26.11.2022 | Knižní zajímavosti

Tři kila a 1150 stran. Obsáhlá historická práce o Hitlerovi a třetí říši obsahuje řadu překvapivých odhalení, říká překladatel Martin Pokorný

25.11.2022 | Rozhovory

Autobiografický román Náraz od trojice německých autorů je o Berlíně osmdesátých let s příměsí tehdejšího Československa

24.11.2022 | Recenze

Po výhře v povídkové soutěži bylo psaní intenzivnější, říká nevystupující stand-up komik Michal Ježek

23.11.2022 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.