Vinařské knihobraní: Rty s příchutí vína jsou knihou pro mladé čtenářky, které už "vyrostly" z kategorie young adult

28.08.2023 | Tipy na knihy
Vinařské knihobraní: Rty s příchutí vína jsou knihou pro mladé čtenářky, které už "vyrostly" z kategorie young adult

Začíná období vinobraní a my tu pro vás máme tip na vášnivou new adult romantiku, která se odehrává právě uprostřed moravských vinic. Letní novinka Aleše Novotného Rty s příchutí vína dokazuje, že láska může být stejně opojná jako doušek vína. Zejména, pokud jste ještě ve věku, kdy prázdniny nejsou jen prázdným slovem...

Elena zažívá krušné časy. Nedávno se rozešla se svým žárlivým přítelem. V jednom kuse se dohaduje se svým tátou, protože nedokáže skousnout jeho sexistické manýry, které začíná přebírat i její mladší bratr Lukáš. Navíc začaly letní prázdniny a máma jí domluvila tu nejhorší možnou brigádu. Elu tak teď místo pohodičky v klimatizované kanceláři čeká úmorná dřina na rozpálené vinici.

Všechno má ale svoji světlou stránku – ta se v tomto případě zhmotnila v osobě Nikolase, Elenina sexy parťáka z vinohradu. Mezi mlčenlivým dlouhánem a svéráznou dívkou brzy přeskočí jiskra. Jenže i pan Dokonalý má svá tajemství a pokud se má jejich vztah změnit v něco víc než jen letní milenecké vzplanutí plné vášně, budou muset překonat nejednu překážku.
 

Novinka Aleše Novotného právem spadá do kategorie new adult. Zde se nesoustředí na středoškolské prostředí, ale ukazuje hrdiny na prahu dvacítky takové, jací skutečně jsou - jako mladé dospělé, kteří nejen že nejsou už tak naivní, jak si jejich rodiče myslí, ale na denním pořádku řeší vztahy, sex, ale i vážná společenská témata, mezi kterými nechybí ani sexuální obtěžování nebo transfobní chování. Nejedná se ale o žádné těžké čtení – ústředním motivem je láska, navíc tak silná, že odolává všem těžkostem. Kulisa moravských vinohradů uprostřed horkého léta je už jen třešničkou (nebo spíš hroznem vína) na dortu a už jen umocňuje pocit, že tohle bylo možná to nejlepší léto, které jste zažili.

V knize Rty s příchutí vína najdou čtenáři klasickou letní romanci, jen okořeněnou aktuálními tématy. Na své si přijdou jak vrstevníci hrdinů, tak starší čtenáři, kteří v novince Aleše Novotné pocítí vůni nostalgie.

Rozhovor s Alešem Novotným si přečtěte ZDE.


 

ALEŠ NOVOTNÝ se narodil 13. 1. 1990 ve Valticích. Vystudoval Střední školu pro knihkupce a nakladatelské pracovníky v Brně a později i obor geologie na MU. Psaní se věnuje od svých třinácti let. Na literární scéně debutoval prvním českým young adult thrillerem Pamatuj na smrt. Celkem má na svém kontě 7 románů pro mládež i dospělé čtenáře a svými povídkami přispěl též do knižní antologie Nejkrásnější dárek a e‑zinu Sententias. V nakladatelství Cosmopolis vydal v roce 2021 psychologické drama s prvky krimi Šepot v bouři, svou první knihu pro dospělé čtenáře, a o rok později pak mrazivý YA krimi thriller Já, Smrt.


 

Text: Markéta Havlová
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Vařečkou proti válce: Hrdinky historického románu Na kuchyňské frontě předvádějí vrcholné kuchařské umění z potravin na přídělový systém

26.09.2023 | Recenze

Kvalitní literatura pro dlouhé podzimní večery: Novinka Ráj od nositele Nobelovy ceny za literaturu a další tituly, které se jistě zařadí mezi nejlepší knihy vašeho života

25.09.2023 | Tipy na knihy

U těchto příběhů se vám napětím rozbuší srdce: Tři tipy na temné knihy, jako stvořené pro podzimní čtení

24.09.2023 | Tipy na knihy

Josef Káďa Kadeřábek doporučuje svou novou knihu fanouškům seriálu Volha: "Na panáka myslivecké na ledu se dalo trochu skotské whisky jenom nahoru, takzvaně na plavanou. A host nic nepoznal."

23.09.2023 | Rozhovory

Královna českého hororu – Kateřina Surmanová: Autorka bestselleru Šepot z lesa přichází s děsivou novinkou, která se odehrává na jižní Moravě

22.09.2023 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.