René Nevřela: Češi a Slováci jsou čtenářské národy

04.04.2022 | Rozhovory
René Nevřela: Češi a Slováci jsou čtenářské národy

Na vysoké škole si Ing. René Nevřela přivydělával jako kamelot, dnes je z něj obchodní ředitel akciové společnosti Pemic Books. Ta už mnoho let patří mezi přední distributory knih a navíc se může pochlubit vlastní sítí kamenných knihkupectví, internetovým obchodem Knihcentrum a mobilní službou s audioknihami Audiotéka.  A to není zdaleka všechno… (text: Martina Vlčková, foto: Petr Koláska)

Máte za sebou vyhlášení cen Český bestseller za rok 2021. Jak jste si slavnostní večer užil?

Pracovně. Přestože se jedná primárně o slavnostní večer, tak je třeba zajistit spoustu věcí, aby vše proběhlo, jak má. Hlavně jsem ale rád, že se v pořadí už 23. ročník Českého bestselleru vrátil zpátky do své tradiční podoby a že se vyhlašovaní nakladatelé, autoři a partneři mohli konečně sejít osobně a bez větších omezení. To považuji za největší úspěch.

 

Jak tuhle akci vnímáte? V čem vidíte její největší přínos?

Záměrem každoročního předávání cen Český bestseller je ocenit nakladatele a samotné autory za vydání knižních novinek, které se staly v uplynulém kalendářním roce na českém knižním trhu těmi nejprodávanějšími. Na rozdíl od jiných cen jsou tato ocenění udělována podle prodejních výsledků jednotlivých titulů. Cílem je tak upozornit především na ty knihy, kterých si zákazníci v uplynulém roce zakoupili největší množství. V obecné rovině je to pak skvělá příležitost setkat se na jednom místě s mnoha nakladateli, autory a dalšími lidmi z knižního odvětví.

 

Měl jste mezi nominovanými svého favorita či favority?

Ano, osobně jsem byl nadšen četbou druhého dílu Šikmého kostela, spisovatelky Karin Lednické, který má zároveň velký přesah do našeho regionu. Jedná se o neuvěřitelně silný příběh vystavěný na skutečných událostech. Myslím, že celá tato románová kronika by se měla stát povinnou četbou na školách. Dále mě zaujala kniha egyptologa Miroslava Bárty Sedm zákonů: Jak se civilizace rodí, rostou a upadají nabízející pohled na dnešní svět jako součást celé řady dějin a událostí, jež charakterizuje sedm univerzálních zákonů, kterým podléhají bez výjimky všechny civilizace. Tyto dvě knihy jsem rovněž favorizoval na vítězství v příslušných kategoriích.

 

Svého vítěze má i audio kategorie – román Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel načtený hercem Martinem Hofmannem. Co vy a audioknihy? Máte je rád?

Ano, přiznám se, že poslední dobou čtu spíše ušima. Jsem velkým příznivcem Audiotéky, která byla vůbec první tuzemskou platformou umožňující poslouchat knihy v digitální podobě prostřednictvím mobilních aplikací. Dnes má v nabídce už přes 7000 titulů nejrůznějších žánrů. Ať už milujete příběhy, které napsal sám život, anebo se rádi odreagujete u oblíbených komedií, audioknihy vám nabídnou zcela nový rozměr prožitku. Mohu je poslouchat třeba při venčení čtyřnohého miláčka, cestou do práce, u vaření večeře nebo v posteli při usínání. Streamovat v předplatitelském programu Audiotéka Klub mohu navíc takřka kdykoliv a kdekoliv. V rámci členství mám neomezený přístup k více než 1 000 titulů od světových bestsellerů po exkluzivní novinky. V poslední době mě lákají takzvané superprodukce, které přinášejí zážitek srovnatelný s filmovým zpracováním, a právě v těchto produkcích je naše Audiotéka leaderem na trhu.

 

Jak byste fungování vaší společnosti popsal někomu, kdo se na knižním trhu neorientuje?

Původní firmu PEMIC založil Petr Michálek v Ostravě v roce 1991 za účelem distribuce inzertních periodik a prodeje novin a časopisů ve zdejším regionu. Až později se k této činnosti přidala distribuce knih. V průběhu 90. let se dodávky knih rozšířily na celé území České republiky, do obchodních řetězců a staly se hlavním předmětem obchodování firmy. Postupně vznikly nové distribuční uzly v Praze a Brně a centrální sklad v Ostravě. Součástí těchto dopravních uzlů se stal stálý vozový park specializující se na přepravu knih. V roce 2004 společnost rozšířila svoji působnost i na slovenský trh jako Knižný Vel’koobchod PEMIC. Dalším milníkem pak bylo založení vlastní sítě kamenných knihkupectví a internetového obchodu KNIHCENTRUM.cz. Dnes patří PEMIC BOOKS a.s. mezi největší české distributory knih, s vlastní dopravou a moderním velkoskladem.

 

Jak se tohle všechno dá ukočírovat?

Lze to jen díky výbornému kolektivu spolupracovníků, jejich osobnímu přístupu a dlouhodobému nadšení. Každá z dceřiných společností má manažera, na kterého se za všech okolností mohu spolehnout, přičemž mají vysokou míru autonomie v rozhodování. Na pravidelných koordinačních poradách pak společně definujeme jednotlivé cíle a rozhodujeme o směřování celé společnosti. Touto cestou bych rád všem spolupracovníkům poděkoval za jejich píli a nasazení s kterou uspokojují potřeby našich zákazníků a obchodních partnerů. 

 

V Ostravě-Porubě máte vlastní velkosklad BOOKLOGISTICS, který patří k nejmodernějším v Evropě. Co o něm můžete prozradit?

Náš centrální sklad patří skutečně k těm nejmodernějším, minimálně ve střední Evropě určitě. Vyskladňujeme z něj cca 80 000 druhů sortimentu pro knihkupectví, e-shopy a další partnery. Aktuálně máme na skladě 8 mil. knih a pracujeme na tom, abychom jich dokázali efektivně skladovat a nabídnout čtenářům ještě více.

 

Jak vzpomínáte na už zmíněného zakladatele Petra Michálka, který bohužel před téměř třemi lety nečekaně zemřel?

17. března tohoto roku by se dožil padesáti let… Nejen já, ale všichni ostatní zaměstnanci společnosti, kteří ho „zažili“, na něj vzpomínáme a snažíme se pokračovat v jeho odkazu. Velkou inspirací pro Petra Michálka byla společnost Amazon, která rovněž začínala s prodejem knih a osobnost Tomáše Bati, jehož způsob řízení společnosti byl sice tvrdý, ale spravedlivý. Metody těchto firem a osobností, které je vedly, uplatňujeme v našich společnostech částečně dodnes.

 

Jaké jeho vlastnosti vám imponovaly?

Petr byl především velký vizionář, který naši společnost neustále posouval dál, já osobně jsem si od něj vzal především důraz na důslednost a schopnost dotáhnout věci do úspěšného konce.

 

Máme za sebou dva covidové roky – když se za nimi ohlédnete, co vidíte?

V první řadě mě napadnou zcela bezprecedentní omezení maloobchodního prodeje, zavřená knihkupectví, odložená vydání knih a nejistota napříč celým knižním trhem. Na toto všechno jsme museli pružně reagovat a přizpůsobit tomu naše služby. Ze dne na den jsme byli nuceni přesunout naše aktivity z kamenného retailu do on-line prostředí, tam kde to bylo možné jsme zaměstnance alokovali na práci z domova, upravili jednotlivé business plány a snažili se především ochraňovat zdraví našich pracovníků a zákazníků. Přes všechny tyto těžkosti si myslím, že se podařilo společnosti přestát tyto zkoušky se ctí a že je firma celkově v dobré kondici.

 

Změnil covid vkus čtenářů?

Kromě zvýšeného zájmu o motivační literaturu a knih o zdravém životním stylu jsme zaznamenali i nárůst prodejů knih pro děti a společenských her všeobecně, což nepochybně souvisí s tím, kolik času lidé během covidu strávili doma. Zároveň stouply o desítky procent i prodeje audioknih, které se staly vítaným společníkem v mnoha domácnostech.

 

Už nějakou dobu se spekuluje o budoucnosti, papírových knih? Myslíte si, že se udrží?

Knihy jako takové určitě nezaniknou, Češi i Slováci jsou čtenářské národy, které papírové knihy milují a knižní trh jako celek dlouhodobě neklesá. V době před covidem jsme pozorovali mírný nárůst prodejů, a ani v pocovidové době to nevypadá, že by lidé přestali číst a věnovali se místo toho jiným koníčkům. Pravděpodobně už nebude na trh přicházet takové množství nových titulů jako v minulosti, ale o papírové knihy se nebojím. Oproti jiným způsobům zábavy jsou totiž stále relativně cenově dostupné a nadále zůstávají i nejčastějším vánočním dárkem. 

 

Jakou cestou jste se ke knihám vlastně dostal?

Už během studií na vysoké škole jsem s Petrem Michálkem prodával jako kamelot noviny a časopisy na nejrušnějších místech Ostravy. Byla to opravdová škola života, ze které těžím dodnes. Postupně jsme k tomu přidávali vybrané knižní tituly. Například knihy Arthura Haileyho nebo Dicka Francise se tehdy prodávaly v desetitisícových nákladech. Musím říct, že na toto období vzpomínám velmi rád.

 

Jak vypadá váš běžný pracovní den?

Běžně vstávám okolo šesté hodiny a hned prohlédnu na telefonu nově došlé zprávy. Během cesty do práce zavezu děti do školy. Dopoledne řeším běžnou agendu a po obědě se rozbíhá koloběh pravidelných či nepravidelných porad a schůzek s kolegy či obchodními partnery. Mezitím vyřídím desítky telefonických hovorů. V pozdních odpoledních hodinách řeším především administrativní záležitosti a před odchodem domů si pravidelně mapuji novinky z knižního světa.

 

Vydáváte spoustu energie, jak ji dobíjíte?

Když to čas dovolí, rád se věnuji sportu, obzvláště mám rád ty zimní, třeba lyžovaní a bruslení, ale rád se projedu i na kole. Většinu volného času se pak snažím věnovat své rodině, manželce a třem dětem.

 

A co se vám jako obchodnímu řediteli honí hlavou, když vstoupíte do knihkupectví?

Při návštěvě našich prodejen Knihcentrum.cz neustále přemýšlím o tom, jak knihy lépe vystavit, jestli je jich na prodejně dostatečné množství, zda-li jsou správně umístěny propagační materiály a vůbec o tom, jak knihkupectví působí na zákazníky. Při návštěvě konkurenčních knihkupectví naopak sleduji, jak se můžeme inspirovat. Obdobně přemýšlím i v rámci internetových knihkupectví.

 

Jaro je v plném proudu, jaké máte ve firmě plány?

Aktuálně pracujeme na novém systému plánování dopravy a expedice, jehož cílem je optimalizace procesů. Neustále rovněž inovujeme náš sklad, který považujeme za vlajkovou loď našeho businessu a kde se pozvolna pouštíme do procesu částečné robotizace. Věřím, že se jednou dočkám toho, že lidem v našem skladu budou pomáhat roboti. Jinak se jako velkoobchod těšíme na vydání dlouho očekávaného románu Kateřiny Tučkové Bílá voda, který se nepochybně stane bestsellerem roku 2022.

 

Hezké počasí láká k výletům. Máte pro nás nějaký osobní tip přímo z vašeho kraje?

Velmi rád zdolávám vycházkovým tempem vrcholy Beskyd a Jeseníků, jako jsou například Lysá hora, Smrk, Travný nebo Praděd. V souvislosti s fenomenálním úspěchem prvního a druhého dílu Šikmého kostela bych ale čtenáře určitě pozval k návštěvě kostela sv. Petra z Alkantary a vůbec k putování Karvinskem a Ostravou.

 

Ing. René Nevřela (*1973) je obchodní ředitel PEMIC BOOKS, a.s. Do firmy nastoupil hned po ukončení vysoké školy a prošel několika pozicemi (např. obchodní zástupce, nákupčí, vedoucí nákupu). Je ženatý a má tři děti. Další informace najdete na stránkách www.pemic.cz.

Nepřehlédněte

Naděje umírá poslední

29.06.2022 | Recenze

Raději nechat historii spát

28.06.2022 | Recenze

Iluze: thriller ze světa magie

27.06.2022 | Recenze

Druhá jízda s Coco Pinchardovou

24.06.2022 | Recenze

Čekám na příchod nové klientky

23.06.2022 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.