„Knihy shromažďuju a těším se, že si jednou nechám postavit zakázkovou knihovnu, kam je všechny abecedně seřadím.“ Alexandra Langošová z kapely November 2nd miluje hudbu i knihy

09.05.2024 | Rozhovory
„Knihy shromažďuju a těším se, že si jednou nechám postavit zakázkovou knihovnu, kam je všechny abecedně seřadím.“ Alexandra Langošová z kapely November 2nd miluje hudbu i knihy

Od pondělí do čtvrtka se věnuje advokacii, od pátku do neděle má čas na milovanou muziku a svou kapelu November 2nd, se kterou nedávno získala prestižní Cenu Anděl v kategorii Album roku. Jaká je Alexandra Langošová čtenářka?
 

Jakou knihu právě čtete?

Rozečtených jich mám několik. Soubor povídek O kočkách a kocourech (které ovšem milovníkům koček nemůžu doporučit), Čapkovy Anglické listy, Ohnivý keř od Karla Weinfurtera a po letech jsem si z tátovy knihovny znovu vypůjčila Příběh kriminálního rady od Ladislava Fukse. Fukse miluju!


Je pro vás lepší papírové vydání nebo čtečka?

Jednoznačně papír! Držet v ruce krásně typograficky provedenou knihu je zážitek sám o sobě. Čtečku nevlastním, ale v telefonu mám stažených pár knih, kterými si krátím čas při nejrůznějších prostojích.


S jakou literární postavou byste šla na víno?

Nedávno jsem četla Pasažéra od Cormaca McCarthyho a hlavní postava Bobby Western by byl dost zajímavý společník.


U které knihy jste se smála nahlas?

U Zahradníkova roku Karla Čapka. Sama zahradničím a moc dobře znám nekončící úsilí a pěstitelské trampoty, které Čapek popisuje s geniálním humorem.


Oblíbený citát z knihy?

„Náhoda je prostředek, jímž si Bůh chrání svou anonymitu“ ze Stehlíka Donny Tartové. Moc se mi líbí, jak celou knihou prostupuje motiv nesmrtelnosti umění.


Jakou knihu byste si vzala na pustý ostrov?

Valerii a týden divů. Tenhle magický román Vítězslava Nezvala čas od času beru do ruky, když mám potřebu se zasnít. I když praktičtější by byla asi příručka pro přežití v divočině.


Kde knihy nejčastěji kupujete?

V knihkupectvích a antikvariátech, když hledám něco ke čtení bez konkrétního cíle. Když chci konkrétní titul, většinou objednávám on-line.


Co děláte s knihami, které už nechcete?

To se mi stává opravdu výjimečně. Knihy shromažďuju a těším se, že si jednou nechám postavit zakázkovou knihovnu, kam je všechny abecedně seřadím. V případě ojedinělých výjimek je pošlu dál někomu z kamarádů.


Proč je podle vás dobré číst?

Těch důvodů je spousta a jsou odborně podložené. Já osobně na čtení miluju, že člověka dokáže přenést do unikátního světa, který vzniknul a ožil v hlavě spisovatele. 


Jakého spisovatele byste si vybrala, aby napsal váš životní příběh?

Moc by mě zajímalo, jak by ho literárně zpracoval třeba Haruki Murakami a jaké putování za hranice běžné reality by přidal. Vlastně by mě spíš zajímalo, jakou literární postavu by mi vytvořil. 

 

Text: Martina Vlčková
Foto: se svolením A. Langošové

Nepřehlédněte

Vykouzlete si letní náladu knihou! Moje velké řecké léto a Toskánské dědictví: Dvě knižní novinky, které vás přenesou na sluncem zalitý jih Evropy

17.05.2024 | Tipy na knihy

Tim Weaver: „Mám obrovské štěstí, že se psaní můžu věnovat na plný úvazek.“ V květnu vychází už třináctý díl detektivní série o Davidu Rakerovi

16.05.2024 | Rozhovory

Šikmý kostel: Literární zpráva o kraji, kde to bylo všechno trochu jinak. Knižní fenomén rozebírá ve svém eseji publicista a pedagog Martin Groman

15.05.2024 | Ostatní

Žhavá láska mezi krasobruslařkou a kapitánem hokejového týmu: Kniha Na ledě by neměla uniknout žádné fanynce romantického bestselleru Hypotézy lásky

14.05.2024 | Recenze

„Česko mi přirostlo k srdci,“ říká Julie Caplinová. Oblíbená spisovatelka v rozhovoru prozradila, že právě odevzdala rukopis příběhu, který se odehrává v Praze

13.05.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.