Paměť, všechno a nic

30.07.2022 | Recenze
Paměť, všechno a nic

Fenomén, který tvoří minulost i budoucnost. Zaostřit svůj zrak na novou knihu Lisy Genovy by měl úplně každý. Lisa vystudovala psychologii a titul Ph.D. získala na Harvardu v oboru neurovědy. Kdo se tohoto faktu zalekne, snáz zapomene. Nepronikne do tajů fungování částí mozku a nervové soustavy. Preferujete napětí při krimi románu, nečekané rozuzlení detektivek anebo lyriku v beletrii? I toto v nové knize najdete. Věda, co zaujme? Jde to, pokud si téma bere na paškál Lisa Genova. (text: Silvie Ulrichová, foto: Štěpánka Levá)

Proč si pamatujeme tak málo z našeho dětství? Souvisí to s tím, že vzpomínky se vyvíjí společně s osvojováním jazyka. Proč nejsou křížovky a hlavolamy všespásné v prevenci Alzheimerovy choroby a v budování kognitivní rezervy?

Co se dělo v den narození nebo úmrtí blízkého člověka, jak vypadalo naše první rande, jak se jezdí na kole... fakta, pocity, dovednosti, které se jen tak nezapomenou. Mají silný emocionální náboj. Jméno učitelky v šesté třídě, rande číslo osm. Toto náš mozek nejspíš neuchová. Proč? I na to najdete odpovědi. Navíc získáte spoustu cenných rad, návodů, vysvětlení a tipů, jak paměť podpořit nebo jí přinejmenším neublížit. Učíte se na zkoušku? Co si dáváte k učení? Kávu, matcha chai nebo colu? Stejný nápoj si dopřejte i během výkonu, pokud možno, a sledujte, co to udělá s vaší mozkovou aktivitou. Pomoci může i to, když zkoušíte sami sebe. Fakta si lépe zapamatujete.

Kniha Zrádná paměť odhalí vše o paměti. Jak funguje a jak moc důležitý je hippocampus. Autorka věnuje víc než jednu kapitolu Alzheimerově chorobě, o které přináší zajímavá a nepříliš známá fakta.

Pokud chcete podpořit svoji paměť, dopřejte si dostatek spánku. Je to ten nejlepší a nejlevnější prostředek, který vám neprodá sebelepší farmaceutický koncern. Co má co dělat s pamětí? Nalistujte stranu 202. Chtěla jsem napsat ještě něco. Mám na to na jazyku. Ale ani za nic si nemohu vzpomenout.

Každá mince má dvě strany a je třeba myslet v kontextu. Schopnost zapomínat je stejně důležitá jako schopnost si pamatovat.

 

Nepřehlédněte

Vstupte do života jednoho z nejoblíbenějších herců dnešní doby. Alan Rickman vás ve svých denících vezme na dovolenou, ale i na natáčení Harryho Pottera

31.05.2023 | Ostatní

Pavel Tomeš je nejen stand-up komik, ale také spisovatel a sám sobě nakladatelem. Jeho poslední kniha získala Kosmas Cenu čtenářů v rámci Magnesie Litery

30.05.2023 | Rozhovory

Romány, v nichž vystupují silné ženské hrdinky, které boří stereotypy a bojují za rovnoprávné vzdělávání mužů a žen

29.05.2023 | Ostatní

Své příběhy nepovažuji za čistokrevnou romantiku, označila bych je spíš jako společenské romány, říká Ruth Kvarnström-Jonesová

28.05.2023 | Rozhovory

C. J. Tudor napsala sbírku hororových povídek, při jejichž čtení vás bude mrazit v zádech. Skutečnost však může být mnohem znepokojivější než fikce

27.05.2023 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.