Paměť, všechno a nic

30.07.2022 | Recenze
Paměť, všechno a nic

Fenomén, který tvoří minulost i budoucnost. Zaostřit svůj zrak na novou knihu Lisy Genovy by měl úplně každý. Lisa vystudovala psychologii a titul Ph.D. získala na Harvardu v oboru neurovědy. Kdo se tohoto faktu zalekne, snáz zapomene. Nepronikne do tajů fungování částí mozku a nervové soustavy. Preferujete napětí při krimi románu, nečekané rozuzlení detektivek anebo lyriku v beletrii? I toto v nové knize najdete. Věda, co zaujme? Jde to, pokud si téma bere na paškál Lisa Genova. (text: Silvie Ulrichová, foto: Štěpánka Levá)

Proč si pamatujeme tak málo z našeho dětství? Souvisí to s tím, že vzpomínky se vyvíjí společně s osvojováním jazyka. Proč nejsou křížovky a hlavolamy všespásné v prevenci Alzheimerovy choroby a v budování kognitivní rezervy?

Co se dělo v den narození nebo úmrtí blízkého člověka, jak vypadalo naše první rande, jak se jezdí na kole... fakta, pocity, dovednosti, které se jen tak nezapomenou. Mají silný emocionální náboj. Jméno učitelky v šesté třídě, rande číslo osm. Toto náš mozek nejspíš neuchová. Proč? I na to najdete odpovědi. Navíc získáte spoustu cenných rad, návodů, vysvětlení a tipů, jak paměť podpořit nebo jí přinejmenším neublížit. Učíte se na zkoušku? Co si dáváte k učení? Kávu, matcha chai nebo colu? Stejný nápoj si dopřejte i během výkonu, pokud možno, a sledujte, co to udělá s vaší mozkovou aktivitou. Pomoci může i to, když zkoušíte sami sebe. Fakta si lépe zapamatujete.

Kniha Zrádná paměť odhalí vše o paměti. Jak funguje a jak moc důležitý je hippocampus. Autorka věnuje víc než jednu kapitolu Alzheimerově chorobě, o které přináší zajímavá a nepříliš známá fakta.

Pokud chcete podpořit svoji paměť, dopřejte si dostatek spánku. Je to ten nejlepší a nejlevnější prostředek, který vám neprodá sebelepší farmaceutický koncern. Co má co dělat s pamětí? Nalistujte stranu 202. Chtěla jsem napsat ještě něco. Mám na to na jazyku. Ale ani za nic si nemohu vzpomenout.

Každá mince má dvě strany a je třeba myslet v kontextu. Schopnost zapomínat je stejně důležitá jako schopnost si pamatovat.

 

Nepřehlédněte

Chtěl jsem vytvořit nové ztělesnění upíra, který se od ostatních liší, říká Victor Dixen a proměnil krále Slunce v despotického vampýra

27.11.2022 | Rozhovory

Knihy, které skrývají tu správnou dávku motivace, nemusí být jen od známých autorů jako je Matt Haig nebo Mark Manson

26.11.2022 | Knižní zajímavosti

Tři kila a 1150 stran. Obsáhlá historická práce o Hitlerovi a třetí říši obsahuje řadu překvapivých odhalení, říká překladatel Martin Pokorný

25.11.2022 | Rozhovory

Autobiografický román Náraz od trojice německých autorů je o Berlíně osmdesátých let s příměsí tehdejšího Československa

24.11.2022 | Recenze

Po výhře v povídkové soutěži bylo psaní intenzivnější, říká nevystupující stand-up komik Michal Ježek

23.11.2022 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.