Román "Zprávu nelze doručit" – citlivě napsaná sonda do života mladé teenagerky, kterou zaskočí náhlá a nečekaná smrt kamarádky

20.07.2023 | Recenze
Román "Zprávu nelze doručit" – citlivě napsaná sonda do života mladé teenagerky, kterou zaskočí náhlá a nečekaná smrt kamarádky

Recenze Barbory Javorkové: Láska může mít mnoho podob. Bezmezně milujeme své rodiče, děti, partnery, nebo nejlepší přátele. Velmi těsný vztah mezi sebou mají nerozlučné kamarádky, studentky Bailey a Vanessa. Neexistuje nic, co by mohlo narušit jejich pevné přátelství, to si obě myslí, zatímco se dělí o své nejniternější pocity, společné zážitky i oblíbené dobroty.

Ale pak dojde k nehodě a všechno se změní. Vanessa se zabije v autě a Bailey najednou zůstává sama s milionem otázek, čekajících na odpovědi, které však nepřichází. Zoufalá dívka sdílí svůj smutek s Vanessiným přítelem Masonem a také s umělou inteligencí. Z uchované korespondence se svou nejlepší kamarádkou totiž vytvoří chatbota, s nímž si povídá. Čím víc informací do něj vloží, tím víc se jí zdá, že je Vanessa s ní, zároveň však zjistí, že všechno může být jinak. Její přítelkyně zřejmě před Bailey něco tajila a nebyla k ní stoprocentně upřímná. Mohlo tajemství vést k její smrti? Najde Bailey odpovědi?

 

Srdceryvný román Zprávu nelze doručit, jehož autorkou je spisovatelka Dante Medema, primárně cílí na mladé čtenáře, na své si však přijdou i dříve narození, kteří se rádi noří do příběhů plných emocí a zároveň si rádi připomenou vlastní studentská léta.

 

Děj je zasazen do atraktivního prostředí ledově chladné Aljašky. Sněhové vánice tak rámují dojemný příběh, v němž hlavní roli hraje intenzivní smutek a pocit bezmoci, kdy víte, že už nemůžete být s milovanou osobou. Emočně náročný román je vyprávěn z pohledu Bailey a je proložen chatovou konverzací. Dante Medema dokázala věrohodně a sugestivně nastínit portrét citlivé dívky, která se nedokáže smířit se ztrátou nejlepší kamarádky. Zároveň přiblížila aktuální moderní technologii, s jejíž pomocí můžeme své blízké svým způsobem uchovat „naživu“. Je to nadějeplné, ale zároveň děsivé, neboť s umělou inteligencí je to jako s ohněm – je dobrý sluha, ale zlý pán.

 

Young adult román je citlivě napsanou sondou do života mladé teenagerky, kterou zaskočí náhlá a nečekaná smrt. Autorka hlavní hrdinku vykresluje s pochopením a empatií, zároveň plasticky líčí způsob života dnešní mládeže, tak jedinečný a zároveň komplikovaný.

 

Tento příběh vás zasáhne, ohromí a možná i rozpláče. A hlavně přinutí k přemýšlení nad tím, jestli je vhodné využívat moderní technologie, zejména umělou inteligenci, k tomu, abychom chod světa svým způsobem vrátili zpět.

 

Text: Barbora Javorková
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Podmanivé Divé ženy jako klenot vaší knihovny. Debutový román australské rodačky Emilie Hart ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení

23.07.2024 | Tipy na knihy

Legendy a latéčka namlsaly čtenáře na feel-good fantasy, prequel Knihkupectví a kostní prach pokračuje ve vytyčené cestě. Co dělala sympatická orkyně Viv, než si založila kavárnu?

22.07.2024 | Recenze

Barbaři z ledové planety: Ze zajetí do víru vášně na planetě ledu. Tato knih přivodí ruměnec na tváři i zběhlým čtenářům erotických románů

19.07.2024 | Recenze

Naučte se cizí jazyk poslechem: Díky audioknihám se můžete pomalu zlepšovat po celý rok a na dovolené se pak v klidu domluvíte sami

18.07.2024 | Ostatní

Nejpodivnější muzea, o kterých jste kdy slyšeli: V knize Bizarní Česko najdete desítky tipů na neobvyklé prázdninové výlety pro celou rodinu

16.07.2024 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.