Nejskvělejší prázdniny na světě

24.03.2022 | Recenze
Nejskvělejší prázdniny na světě

Pět dětí, hromada zvířat a legrace, jedna Polívka a k tomu nezapomenutelné léto. To a mnohem víc skrývá Slon v Polívce, nová knížka nejen pro děti, od skvělého spisovatele a kastelána Jiřího Holuba. (text: Helena Herynková, foto: Helena Herynková)

Vypadá to na další obyčejné, nudné prázdniny ve vesnici, kde se nikdy nic neděje. Všechno změní jedno zakázané zakokrhání kohouta a následně chvíle, kdy do Polívky zahučí Jolanda Vomáčková i se svou maringotkou. Čtyřem hlavním hrdinům (skoro nejlepším kamarádům) je okamžitě jasné, že tyhle prázdniny budou jiné.

Kde berou tu jistotu? Abyste rozuměli, Polívka je rybník, Jolanda slon indický a táta Vomáčka se sympatickou dcerou Šehrezádou dříve vlastnili cirkus. Jolanda a její majitelé způsobí ve vesnici pořádný poprask a dá rozum, že o neobyčejné zážitky nebude nouze. Naši malí dobrodruzi budou muset vypátrat pachatele únosu, zloděje z Jednoty a vyřešit spoustu dalších záhad. A na své si přijdou nejen oni, ale všichni obyvatelé jejich díry od granátu (jak něžně říká vesnici vypravěč).

Nový příběh spisovatele a kastelána Jiřího Holuba je sice primárně určený dětem, ale legraci si jako vždy užijí i dospělí. Jiří Holub totiž umí skvěle skloubit dětský styl vyprávění s dokonalou měrou napětí a vtipu. A nebyl by to snad ani on, kdyby také nepřimíchal řádnou dávku humoru pro dospělé čtenáře. No, netoužili byste pracovat jako návrhářka písmenek do polévky, nebo starostovat ve vesnici, kde je jedinou dramatickou událostí krádež uheráku u Nguyenů v Jednotě?

Bláznivé vyprávění knihy Slon v Polívce začíná prvním Maradonovým „kykyryký“ a jako bytelná kola maringotky se točí k poslednímu písmenku. Potěší všechny malé hravé čtenáře a ukrátí jim to dlouhatánské čekání na léto a prázdninová dobrodružství.

Slon v Polívce je podle autora prvním příběhem, který kompletně dopsal na území naší krásné republiky. A pokud jste se ještě s knihami Jiřího Holuba nesetkali, směle začněte právě s touto. Možná pak seženete i všechny ostatní, samozřejmě pro děti, a potají je zhltnete se slzou smíchu v oku.

 

Nepřehlédněte

Z téhle knížky vám bude větší horko než ze sluníčka: Zakázané uvolnění je svůdným rozptýlením, které si užijete nejen o letní dovolené

25.07.2024 | Tipy na knihy

Podmanivé Divé ženy jako klenot vaší knihovny. Debutový román australské rodačky Emilie Hart ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení

23.07.2024 | Tipy na knihy

Legendy a latéčka namlsaly čtenáře na feel-good fantasy, prequel Knihkupectví a kostní prach pokračuje ve vytyčené cestě. Co dělala sympatická orkyně Viv, než si založila kavárnu?

22.07.2024 | Recenze

Barbaři z ledové planety: Ze zajetí do víru vášně na planetě ledu. Tato knih přivodí ruměnec na tváři i zběhlým čtenářům erotických románů

19.07.2024 | Recenze

Naučte se cizí jazyk poslechem: Díky audioknihám se můžete pomalu zlepšovat po celý rok a na dovolené se pak v klidu domluvíte sami

18.07.2024 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.