Životu není třeba rozumět, stačí ho žít

06.01.2022 | Recenze
Životu není třeba rozumět, stačí ho žít

Není to život, není to smrt. Není to sen, ale ani skutečný život. Zkrátka něco uprostřed, čemu je třeba přijít na kloub. Je to Půlnoční knihovna, skvělý, lehce filozofický román od Matta Haiga. (text a foto: Helena Herynková)

Nora Seedová prožila (podle ní samé) třicet pět zcela zbytečných let, nic významného neudělala a nikomu nebude chybět, proto se rozhodla svůj život ukončit. Je ztělesněnou katastrofou, protože se nedostala na olympiádu, nevzala si svého snoubence, zklamala bratra, zradila rodiče. A ani o tu kočku se nezvládla postarat, takže žádná škoda, když navždy zmizí ze světa.

Nezní to jako úplně šťastný začátek románu, ale nebojte se, vše se změní, když se Nora propadne do Půlnoční knihovny. Tato knihovna je jakousi přestupní stanicí mezi bytím a nebytím, místem, kde v policích čekají různé možné i nemožné varianty jejího života. A díky hodné paní knihovnici, paní Elmové, si je Nora může vyzkoušet a zjistit, jestli by jí v nějakém jiném „jejím“ životě nebylo lépe než v tom, který právě končí. Má na to buď nekonečnou spoustu času nebo jen pár vteřin, to ukážou hodiny, zastavené právě o půlnoci. Dokud se nerozběhnou, může Nora zkoušet a pátrat. Možná přijde na to, že žádný život není lepší než ten původní, možná ne, to již prozradí román Půlnoční knihovna.

Matt Haig ve svém novém románu opět bere čtenáře na parádní jízdu. Na horskou dráhu zvanou Život, plnou zákrut, sešupů, výstupů i překvapení, z níž se dá sestoupit jen jediným způsobem. Připravte se na to, že s Norou prožijete spoustu jejích možných životů, závisejících rozhodnutích, která v daný moment udělala. A pokud nejste úplně imunní, možná se při čtení zastavíte také nad vlastním životem… Co je úspěch, kdy jsme skutečně šťastní a byl by život lepší, kdybychom tehdy udělali něco jinak? Jenže, co je měřítkem úspěchu, čím je pro nás štěstí a jaký život je lepší?! Na to neodpoví nikdo jiný než my sami. A stejně jako Nora v Půlnoční knihovně si s tím musíme také sami poradit.

Matt Haig, známý svými romány Vězeň času či Chlapec, kterému říkají Vánoce, napsal další vynikající román nutící k zamyšlení, jehož čtení si neskutečně užijete a s poslední stránkou budete chtít víc, a ještě minimálně jednou tolik.

 

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.