Tajuplné dětství: Před více než osmdesáti lety napsala Maria Montessori knihu, která je i dnes aktuální a plná AHA momentů. Ve své době ale způsobila revoluci

09.08.2023 | Recenze
Tajuplné dětství: Před více než osmdesáti lety napsala Maria Montessori knihu, která je i dnes aktuální a plná AHA momentů. Ve své době ale způsobila revoluci

RECENZE: Montessori. Co vás napadne? Alternativní výchova? Nebo vidíte rudě, protože to je jen další marketingová nálepka pro oprávnění předražených škol a školek? Knihu jsem otevřela s mírnými pochybnostmi. Má mi co nabídnout? Maria Montessori založila první jesle před více než sto deseti lety. Přesto jsou její myšlenky, postřehy a návody nadčasové a překvapující. Stejně jako tato kniha.
 

Myslíte si, že se vše točí jen kolem dětí? Zbytečnost? To za nás…! A jak to tedy je? Co je víc? Péče, pozornost anebo volnost, přirozenost? 

Dospělost je zrcadlem toho, co se člověk naučil a zažil během dětství. Dětská psychika, výchova, rodičovský přístup jsou klíčové pro budoucnost každého. Kniha je plná příběhů, vysvětlení, reprodukce vlastních zkušeností. Může i dnes přispět k lepšímu světu nejen pro děti, ale pro nás všechny.

A jak je to s vámi? Frčíte na vlně výchovy našich rodičů a prarodičů? Egocentrická výchova spojená s pohledem na dítě jako na dílo, které tvořím a posuzuji jako dobré nebo špatné. Co nás dospělé opravňuje k tomu, stát se prubířským kamenem pro rozlišení dobra a zla?
Autorka v knize ukazuje možnosti přístupu ve výchově. Vhodné prostředí k růstu. Respekt, vzdělání zaměřené na dítě. Učitel není bohem udělujícím pravidla, povinnosti a vynucený směr. Je to průvodce.

Maria Montessori byla lékařkou, antropoložkou, pedagožkou. Zabývala se filozofií, psychologií, biologií i náboženstvím. Upozorňuje nás všechny mimo jiné na to, že jsme zapomněli být dětmi. Dětská duše je pro nás záhadou.

Kniha musela ve své době způsobit revoluci, odmítnutí, skepsi. Od jejího vzniku byla realizována řada výzkumů a studií z oblasti psychologie, sociologie nebo pedagogiky. Všechny vyúsťují v závěry, které Maria dokázala shrnout a představit v knize Tajuplné dětství. Některá doporučení a tvrzení nejsou úplně líbivá a nezapadají do konceptu dnešního světa. Musíš jít spát, je pozdě, jsi unavený(á)! Najez se, obuj se, nastydneš! Každodenní rutina i u vás doma? Začtěte se do knihy a pochopíte, proč takto ne.

Spousta doporučení a zjištění je podložena vědeckými výzkumy nebo pokusy. Na demonstracích psychiatra a neurologa Charcota pochopíte, jak je snadné dítě zmanipulovat, jakým způsobem je možno ho ovládnout.

Zajímavý je nástin konceptu normálnosti dětí. Společnost si libuje v normálnosti a v nějaké zvnitřnělé představě o tom, jak má dítě vypadat. Cokoliv se vymyká je špatně a je nutné to předělat a upravit. Maria vám nasadí brýle prozření a vy přestanete škatulkovat. Nebo to budete dělat méně často. 

Někdy stačí málo. Uvědomit si, že nás dítě hluboce miluje a chce být s námi. Když usíná, když se ráno probouzí. Nechce nás budit, rušit nebo okrádat o drahocenný čas. Chce si jen užívat naší přítomnosti. My si této lásky nedokážeme vážit. Ale to malé dítě vyroste a vytratí se.

Je neskutečné, k jakým objevům a závěrům Montessori dospěla jen na základě pozorování. Každá stránka knihy pulzuje láskou k dětem. Autorka dokázala i ve své době myšlenky, postřehy a přístupy přiblížit mase lidí, a to díky analogiím. Ať už z Bible nebo z živočišné říše.

 

Kniha je i v dnešní době aktuální, čtivá, plná AHA momentů. Kombinace vlastních názorů, příkladů z praxe, výzkumů, úvah, kazuistik vytváří dokonalou synergii, kterou přečtete lehce. 
Počítejte ale s tím, že montessori pro vás přestane být alternativou. Neměl by být tento směr něčím samozřejmým a většinovým?

 

Kniha Tajuplné dětství je pro každého. Nejen pro rodiče, budoucí rodiče, prarodiče nebo pedagogické pracovníky. I vy jste byl(a) dítětem. A etapa dětství nás ovlivňuje po celý zbytek života. Maria Montessori vám pomůže nejen v komunikaci s dětmi, ale i v přístupu k sobě samým.

 


Text: Silvia Ulrichová
Foto: pikisuperstar on Freepik

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.