Nádherná rodinná historie

13.06.2022 | Recenze
Nádherná rodinná historie

Barvité vyprávění o jedné neobyčejné rodině, cirkusu, hroších, lásce a naději, která hory i všechna hoře přenáší. Annette Bjergfeldtová rozeznívá vášnivé vyznání lásky ve své prvotině Kodaňská Píseň písní. (text: Helena Herynková, foto: Helena Herynková)

Esther má dvojče Olgu a křehkou starší sestru Filipu. Její maminka bývala letuška, tatínek je vášnivý holubář. Babička ráda sází na psí dostihy a zamlada bývala královnou cirkusu svého otce. Esther má ráda všechny barvy světa a tvrdí, že úplně všechno na světě má svou barvu. A stejná Esther se rozhodla vyprávět příběh své neobyčejné rodiny.

Když si Estheřin dědeček přivezl v roce 1921 babičku Varinku z Petrohradu, jeho největším snem bylo, aby nový dům na Palermské ulici ožil láskou, kupou dětí, operou a bohémským duchem. Chtěl žít a milovat stejně opojně jako v Šalomounově Písni písní. Jenže milovaná Varinka to viděla trochu jinak. Hannibal svou touhu nevzdal a vložil veškeré naděje do jediné dcery Evy. Ta jeho vroucná slova vyslyšela, vdala se za krotitele holubů a přivedla na svět tři malé zázraky. To byl však jen začátek dobrodružné životní horské dráhy, kterou prožili hrdinové rodinné ságy Kodaňská Píseň písní.

Některé literární debuty nastavují laťku velmi vysoko a čtenář se pak skoro bojí o jejich autory… jak se po tak neuvěřitelném díle popasují s další knihou?! Stejně je to i s románem Kodaňská Píseň písní. Autorka Annette Bjergfeldtová stvořila román, přímo překypující láskou, sounáležitostí, vášní, ale také správnou špetkou bláznovství a kouzla. Její postavy přímo vyskakují z děje, živě je vidíte před sebou, máte pocit, že když zavřete knihu, musí před vámi stát ona rodina s hrochem. Jako při ohňostroji (za kterého se Esther a Olga narodily) na vás vyskakují fantastické obrazy, do nichž se s chutí propadáte. Hlavní hrdinka vypráví o překot, málem ji nestíháte ani sledovat. Občas jako by jí to samotné došlo, zpomalí a vrátí se k původnímu příběhu, aby se za chvíli opět rozjela na plné obrátky. Zábavné jsou rovněž pasáže ponechané v ruštině, které vyprávění dodávají na autenticitě.

Příběh se dočkal také skvělé audioknižní podoby. Role vypravěčky Esther (i všech ostatních postav) se skvostně a nádherně ujala herečka Magdaléna Borová. Její klidný a příjemný přednes vám pomůže vyznat se ve zběsilém tempu vyprávění bez toho, abyste přišli o jakékoliv kouzelné nuance.

Kodaňská Píseň písní vám bude ještě chvilku rezonovat v hlavě, jistě se zamyslíte nad tím, že je třeba pohlížet i na vlastní život s nadějí, a tak nějak mírumilovněji. A možná se stane jednou z těch knih, k nimž se budete pravidelně vracet. Tenhle román je zkrátka jako výborný hrnek kakaa se skořicí za chladného podzimního podvečera.

 

Nepřehlédněte

Vykouzlete si letní náladu knihou! Moje velké řecké léto a Toskánské dědictví: Dvě knižní novinky, které vás přenesou na sluncem zalitý jih Evropy

17.05.2024 | Tipy na knihy

Tim Weaver: „Mám obrovské štěstí, že se psaní můžu věnovat na plný úvazek.“ V květnu vychází už třináctý díl detektivní série o Davidu Rakerovi

16.05.2024 | Rozhovory

Šikmý kostel: Literární zpráva o kraji, kde to bylo všechno trochu jinak. Knižní fenomén rozebírá ve svém eseji publicista a pedagog Martin Groman

15.05.2024 | Ostatní

Žhavá láska mezi krasobruslařkou a kapitánem hokejového týmu: Kniha Na ledě by neměla uniknout žádné fanynce romantického bestselleru Hypotézy lásky

14.05.2024 | Recenze

„Česko mi přirostlo k srdci,“ říká Julie Caplinová. Oblíbená spisovatelka v rozhovoru prozradila, že právě odevzdala rukopis příběhu, který se odehrává v Praze

13.05.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.