Dekadentní fantasy příběh jiskří sexuálním napětím a je plný šťavnaté magie

29.09.2022 | Recenze
Dekadentní fantasy příběh jiskří sexuálním napětím a je plný šťavnaté magie

Milovníci fantasy, zpozorněte! O vaši pozornost a přízeň se uchází nová tvář žánru, spisovatelka Olivie Blake s knihou Atlasova šestka. Držte si klobouky, tohle bude jízda, která otřese nejen vašimi emocemi, ale zabrat dostanou i mozkové buňky. Milujete magii? Akci, napětí, intriky? Tak to jste tady správně. Vítejte ve světě, v němž mají největší slovo kouzla a moc.

Alexandrijská společnost, to je spolek správců střežících znalosti dávných civilizací. Jeho členové se volí jednou za deset let a pokud si své místo mezi Alexandrijci zaslouží, mají zaručený život, o jakém se obyčejným smrtelníkům ani nesní. Pouze šest čarodějů, jejichž nadání je naprosto unikátní a mimořádné, má šanci dostat se mezi vyvolené. Aktuálně se o tento post ucházejí Libby Rhodesová a Nico de Varona, jenž se navzájem nenávidí, přesto díky svým schopnostem tvoří jedinečnou dvojici, naturalistka Reina Mori, telepatka Parisa Kamaliová, empat Callum Nova a Tristan Caine, který dokáže prohlédnout každou iluzi. Ale pozor, naše šestice ještě nemá nic jisté! Mladí čarodějové jsou nuceni společně strávit rok, během kterého musí prokázat, že jsou hodni zasvěcení, k němuž bude moci jít pouze pět z nich. Jeden bude vyloučen a jen tak jednoduchý odchod to nebude. Připravte se, začíná boj o přežití, a konkurence je silná.

Atlasova šestka je poměrně zajímavým počinem, který zaujme příznivce Hunger Games – půjde přece o život – i napínavých, lehce mysteriózních příběhů se špionážním nádechem. Připravte se na to, že se budete muset soustředit a vnímat každou větu knížky, Olivie Blake vám nedá nic zadarmo. Magie, paranormální jevy a fyzika jdou spolu ruku v ruce, zatímco vy nestačíte sledovat, co všechno hrdinové díky svému nadání dokážou. Tohle nechcete vyprávět, ale rovnou zažít. Milovníci kouzel si přijdou na své, čeká na ně manipulace s iluzemi i s časem, řekněme, že na některé věci by i Harry Potter koukal jako zjara. Autorka si libuje v detailních popisech prostředí i jednání postav, které mezi sebou vedou filozofické debaty a nebrání se ani sexuálním vztahům. Ano, bavíme se o fantasy pro čtenáře, kteří občanský průkaz vlastní už nějaký ten pátek.

Libby, Nico, Reina, Callum, Parisa a Tristan procházejí vztahovými propletenci, milují se i nenávidí a užívají si nespoutaného sexu i přes vyhlídku, že jeden z nich si zákonitě vytáhne Černého Petra. Kdo to bude? Zlikviduje se sám, nebo ho dostanou jeho souputníci? Napětí houstne každou stránkou, každým kouzlem a iluzí, které mladí mágové využívají. Olivie Blake vytvořila šest unikátních postav, každou úplně jinou, co se charakteru i nadání týče. Troufám si říct, že ani jeden z šestice není vyloženě sympatickou osobou, je velmi těžké si je oblíbit a přilnout k nim. Panuje mezi nimi rivalita, soutěživost, jsou draví a nebojí se využívat intriky a manipulativní techniky, aby dosáhli svého. Autorka si s nimi záměrně pohrává (nebo si pohrávají oni s ní, jsou to přece kouzelníci?), aby čtenáře držela v neustálém napětí, což je někdy dost únavné a náročné, ale závěrečná třetina knihy vám to vynahradí. Navíc končí tak, že máme jasno – Olivie Blake má připraveno pokračování!

Jestli o některém fantasy příběhu můžeme říct, že je dekadentní a zároveň sofistikovaný, je to Atlasova šestka jiskřící sexuálním napětím a nasáklá alkoholovým oparem. Nebylo snadné se do ní dostat, ale čím déle jsem četla, tím víc se mi svou originalitou vrývala pod kůži.

Hledáte-li neotřelý příběh, kde je možné prakticky všechno, Atlasova šestka se hlásí o slovo.

Text: Barbora Javorková
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Chtěl jsem vytvořit nové ztělesnění upíra, který se od ostatních liší, říká Victor Dixen a proměnil krále Slunce v despotického vampýra

27.11.2022 | Rozhovory

Knihy, které skrývají tu správnou dávku motivace, nemusí být jen od známých autorů jako je Matt Haig nebo Mark Manson

26.11.2022 | Knižní zajímavosti

Tři kila a 1150 stran. Obsáhlá historická práce o Hitlerovi a třetí říši obsahuje řadu překvapivých odhalení, říká překladatel Martin Pokorný

25.11.2022 | Rozhovory

Autobiografický román Náraz od trojice německých autorů je o Berlíně osmdesátých let s příměsí tehdejšího Československa

24.11.2022 | Recenze

Po výhře v povídkové soutěži bylo psaní intenzivnější, říká nevystupující stand-up komik Michal Ježek

23.11.2022 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.