Rebecca Zanetti debutuje na českém knižním trhu thrillerem, kde zvrácený sériový vrah zanechává zohavená těla mladých žen

10.02.2023 | Recenze
Rebecca Zanetti debutuje na českém knižním trhu thrillerem, kde zvrácený sériový vrah zanechává zohavená těla mladých žen

Existence tzv. zázračných dětí nás nejen fascinuje, ale i baví. Vzpomeňme si například na Sheldona Coopera z úspěšného amerického sitcomu Teorie velkého třesku, který má sice IQ 187, ale v běžném životě je prakticky nepoužitelný. Svět takto výjimečných a nadaných dětí musí mít často přesný řád, své zvyklosti a pro nás i občas nepochopitelnou strukturu. Nemusíte se ale bát. Rebecca Zanetti nám přináší o dost sympatičtější hrdinku se stejně geniálním mozkem.

Agentce FBI Laurel Snowové zavolá její matka Deidre a poprosí ji o pomoc. V jejich rodném městečku Genesis Valley totiž hora odkryje hned několik zohavených těl mladých žen. Místní šerif hned poté zadrží agentčina strýce Carla a podrobí ho dost nepříjemnému výslechu. Strach o rodinu i jistá zvědavost Laurel nakonec donutí nasednout do letadla.

DÍVKA S ĎÁBLOVÝMA OČIMA
Laurel Snowová je drobné postavy s neobvyklou barvou vlasů, vysokou inteligencí
a heterochromií. Její různobarevné oči buď člověka vyděsí, nebo uhranou. A to se svým způsobem stane i kapitánovi horských rangerů Hucku Riversovi. Právě jeho agentka poprosí
o pomoc při průzkumu hory Snowblood Peak, kde byla nalezena mrtvá těla. Z Hucka se však po posledním těžkém případu stal vlk samotář, a tak mu přirozeně společnost federála, a ještě takto otravného, není nikterak příjemná. Jejich spolupráce nezačíná úplně dobře, jelikož Huck Rivers musí malou agentku neustále zachraňovat. Jenže i on nakonec musí uznat, že jako policistka a zejména odbornice na profilování sériových vrahů, je zkrátka neocenitelná. Laurel se nad nikoho nepovyšuje a možná i díky dobré výchově své matky zvládá komunikaci s ostatními kolegy velmi dobře. Možná je někdy dost přímočará, ale nikdy není k nikomu necitelná či dokonce zlá. Musím uznat, že to byla docela fajn změna od detektivů s těžkou minulostí a výraznými problémy s alkoholem.

Začíná mrazivý boj o nalezení nejen zvráceného a evidentně i duševně nemocného sériového vraha, který se zaměřuje na mladé ženy s blond vlasy. Celkem rychle je jasné, že oním vrahem je někdo z místních, který je posedlý organizací a řádem a má rád věci pod kontrolou. Do toho všeho musí agentka řešit i svá rodinná tajemství, která nám sice můžou přinést menší úzkost, ale i trochu té pravé thrillerové nálady.

SRDCE V MRAZIVÉM OPOJENÍ
Laurel si v městečku zřizuje provizorní kancelář, sestaví vlastní tým a s pomocí nově získané přítelkyně Kate se pouští do nepříjemného pátrání. Máme tak možnost seznámit se s klasickými postupy vyšetřování, které díky autorčinu neuvěřitelně čtivému stylu psaní nejsou ani trochu nudné. A je to právě styl psaní, který je polovinou úspěchu snad každé dobré knihy. I zde má čtenář pocit, že společně s hlavní hrdinkou emočně roste. Chemie, která mezi Laurel a Huckem každým dnem narůstá, funguje báječně, a to i navzdory tomu, k jakým zvratům v knize postupně dochází. Myslím, že tato výrazná, ale rozhodně ne prvoplánová romantická linka potěší každou ženu milující detektivní příběhy. Laurel nás baví svým specifickým jednáním s lidmi a Huck zase svým neotřelým ochranitelským komplexem. Autorka do příběhu vkládá samozřejmě i další vedlejší postavy, ze kterých čtenáři nebude úplně dobře a do případu vnesou víc otázek než odpovědí.

Rebecca Zanetti se českým čtenářům představuje vůbec poprvé. Tento první díl nové thrillerové série skvěle doplní řadu báječných knižních počinů zavedených autorek jako je například oblíbená Lisa Regan, kterou český čtenář zkrátka miluje. Uteč, dokud můžeš je kniha plná napětí, nečekaných zvratů a osobních vítězství i proher.

Text: Zuzana Špringlová
Foto: Štěpánka Levá

 

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.