"Knihy nakupuji v kamenných obchodech, potřebuji je držet v ruce a povídat si o nich s prodavači," říká Radka Folprechtová, autorka obálky ke knize Bábovky Radky Třeštíkové

23.02.2024 | Rozhovory
"Knihy nakupuji v kamenných obchodech, potřebuji je držet v ruce a povídat si o nich s prodavači," říká Radka Folprechtová, autorka obálky ke knize Bábovky Radky Třeštíkové

Na kontě má logo města Poděbrady, obal románu Bábovky, sérii knížek pro nejmenší děti nebo katalogy k několika velkým výstavám. Její doménou je grafický design, ale v posledních letech se čím dál více věnuje volné tvorbě. Nejraději maluje květiny a jejich krásu, která podle ní nikdy úplně nezmizí. Jen se (stejně jako u žen) přirozeně proměňuje v čase. Jaká je Radka Folprechtová čtenářka?
 

1. Jakou knihu právě čtete?

Mám jich rozečtených víc, třeba Kunderovu Nesmrtelnost. A z poezie zas a znova jedinečnou a velmi silnou sbírku básníka Miloše Doležala s názvem Jana bude brzy sbírat lipový květ, která se stala Knihou roku 2022 a hlavním vítězem knižních cen Magnesia Litera. Kvůli své profesi ještě často otevírám knížku o kráse nedokonalých věcí Wabi-sabi pro umělce, designéry a filozofy od Leonarda Korena.
 

2. Je pro vás lepší papírové vydání, nebo čtečka?

Určitě a jedině papír! Kvůli doteku, listování, vůni a opět kvůli tomu, čemu se věnuji – ráda knihy graficky upravuji, vybírám co nejlépe čitelný font, gramáž a typ papíru, vymýšlím kultivovanou obálku. I proto mi jako čtenářce záleží na výtvarné podobě knih.
 

3. S jakou literární postavou byste šla na víno?

S Georgem Virdonem z Posledního kabrioletu. Vždycky mi byl sympatický svou citlivostí, velkorysostí a loajalitou ke svým přátelům. Prostě spolehlivý a věrný George.
 

4. U které knihy jste se smála nahlas?

U Co život dal a vzal Betty McDonaldové, což je volné pokračování jejího dalšího slavného románu Vejce a já. Psala autenticky a nechyběl jí optimismus, odstup, ironie a veselý pohled na svět.
 

5. Oblíbený citát z knihy?

Přijmout, poděkovat, zvládnout a nekecat do toho.“ Pochází z knížky Poslední deník Květy Fialové od jejího kamaráda Josefa Kubáníka. Květa a její příběh, hledání duchovní cesty, důvěra, přitakání životu a veliká pokora, to všechno mě velmi zasáhlo.
 

6. Jakou knihu byste si vzala na pustý ostrov?

Bibli a prázdný sešit – takovou nelinkovanou malou knihu (a hlavně i tužku), abych mohla psát, skicovat, zaznamenávat myšlenky a zážitky.
 

7. Kde knihy nejčastěji nakupujete?

V kamenných obchodech, potřebuji je držet v ruce a povídat si o nich s prodavači. Miluji atmosféru a vůni antikvariátů. Hledám je v každém nově navštíveném městě stejně jako řeku, kostel a kavárnu.
 

8. Co děláte s knihami, které už nechcete?

Posilám je mamince a sestře, aby nebyly moc daleko… Ale hodně si jich nechávám, naštěstí máme velkou knihovnu. Musím se přiznat, že byty bez knih jsou naprosto mimo moje chápání. Já je vyloženě potřebuji k životu, umím díky nim i cestovat v čase.
 

9. Proč je podle vás dobré číst knihy?

Je to možnost utéct do jiných příběhů, rozšiřovat si slovní zásobu, vnímat jinak, prostřednictvím autora. Vrátit se třeba i díky ilustracím do dětství…
 

10. Jakého spisovatele byste si vybrala, aby napsal váš životní příběh?

Ernesta Hemingwaye. Baví mě ta jeho úspornost, jak jde až na dřeň, a k tomu silná intuice a mužnost. A líbil by se mi i Anton Myrer, který v již zmíněném Posledním kabrioletu vystavěl velký příběh o letitém přátelství, osudové ženě a nekonečné lásce. Navíc psal velmi citlivě a empaticky.

 

Text: Martina Vlčková
Foto: Monika Navrátilová

Nepřehlédněte

Edita Vojtková: „Jsem do Bolívie zamilovaná. Každý den v kterémkoliv ročním období tu vychází slunce. Díky tomu jsou lidi veselí.“

18.04.2024 | Rozhovory

Na letošní Svět knihy dorazí dvě královny feel-good romantiky: Julie Caplinová své české fanoušky navštěvuje každý rok, pro Jenny Colganovou je to poprvé

17.04.2024 | Knižní zajímavosti

Fenomén Darcy Coates: Autorka duchařských bestsellerů se představuje v pro ni neokoukané disciplíně. V knize Smrt v domě Gillespieů najdete čtyři hororové povídky

16.04.2024 | Tipy na knihy

Karin Lednická: „Nejsem autorka, která svá témata opouští, když udělá tečku za poslední větou." Do knihkupectví právě přichází závěrečný díl trilogie Šikmý kostel

15.04.2024 | Rozhovory

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.