Proslulá houslistka židovského původu Alma Rosé je hlavní postavou dojemného románu oceňované autorky Ellie Midwoodové

24.01.2023 | Recenze
Proslulá houslistka židovského původu Alma Rosé je hlavní postavou dojemného románu oceňované autorky Ellie Midwoodové

Alma Rosé byla skutečná proslulá houslistka, která hrála ve Vídeňské filharmonii pod taktovkou svého otce. Jenže rozpínající se nacistická agrese ve válkou zmítané Evropě změnila jejich životy k nepoznání. Alma koncertovala, dokud to šlo, po zemích dosud neobsazených německou armádou, posléze umístila svého otce do relativního bezpečí anglického venkova a sama ještě nějakou dobu hrála v Holandsku, kde dosud mohli židovští hudebníci sehnat práci. Ani to netrvalo dlouho a Alma se ocitla v nechvalně proslulém koncentračním táboře v Osvětimi.

Velitelka ženského tábora, když zjistí, o jakou osobnost se jedná, chce, aby Alma hrála v ženském táborovém orchestru nejen vězňům do pochodu, ale i nacistickým pohlavárům. Ta zprvu odmítá, ale pak si uvědomí, kolik může zachránit židovských hudebnic před smrtí, a přijme místo dirigentky. Mezi vysokými německými důstojníky jsou milovníci hudby a Almu si oblíbí a drží nad ní ochrannou ruku. Dokonce i doktor Mengele, jenž jí slíbí ochranu pro čtyřicetičlenný orchestr, jejž Alma vybudovala i z ne zrovna šikovných hudebnic. Podmínkou je vánoční koncert ve špičkovém provedení. Alma zkouší, učí dívky drilu, ale schází jí dobrá klavíristka.

V mužském orchestru hraje na klavír maďarský žid Miklós. Když slyší jeho hru, je unesena a hluboce zasažena pocity, které dosud nepoznala. Přesvědčí Miklóse, aby jí pomohl, a postupně se do sebe zamilují. Na koncertech hrají spolu a radují se z maličkostí, které jim prostředí v rámci možností skýtá. Vedle hrůz koncentráku prožívají své malé štěstí a plánují, až to všechno skončí, společný život. Jenže osud má s nimi jiné plány.

Oceňovaná americká autorka Ellie Midwoodová dovedně propojuje fakta s fikcí v dojemném příběhu z druhé světové války, do jejíhož prostředí zasazuje řadu svých románů. Její nasměrování ovlivnil dědeček, jenž se bojů druhé světové zúčastnil a vyprávěl jí o šílenostech války i o lidech, kteří překonali strachy svou odvahou, i o těch, kteří se neštítili žádných zrůdností.

Text: Zuzana Dorogiová
Foto:  Štěpánka Levá
 

 

Nepřehlédněte

Julie Caplin svým vyprávěním probouzí nezkrotnou touhu cestovat, ale také ochutnávat pokrmy, o kterých píše

30.01.2023 | Recenze

Bianca Bellová získala několik prestižních literárních cen, román Ostrov v audioknižní podobě zvárnili Taťjana Medvecká a Jan Vlasák

29.01.2023 | Recenze

Jeffery Deaver stvořil nyní již legendárního detektivka Lincolna Rhyma, jeho filmovou podobu ztvárnil Denzel Washington

28.01.2023 | Seriál detektivové

Martin Servaz je oblíbený kriminalista Bernarda Miniera, nový případ odstartuje nahý mladík s maskou jelena na hlavě

27.01.2023 | Recenze

O Životické tragédii se ve školách neučí, vyprávění pamětníků podmanivě zaznamenala Karin Lednická, autorka Šikmého kostela

26.01.2023 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.