Před objektivem Miloše Schmiedbergera stál Karel Gott i George H. W. Bush – nahlédněte do zákulisí ateliérů Barrandov v unikátní publikaci Příběhy filmových fotografií

09.02.2024 | Tipy na knihy
Před objektivem Miloše Schmiedbergera stál Karel Gott i George H. W. Bush – nahlédněte do zákulisí ateliérů Barrandov v unikátní publikaci Příběhy filmových fotografií

Filmová fotografie má své kouzlo a nezaměnitelnou atmosféru. V dřívějších dobách, kdy neexistovaly digitální fotoaparáty a každá fotografie se musela vyvolat v temné komoře, bylo pořizování snímků technicky a časově nesrovnatelně náročnější. Své o tom ví Miloš Schmiedberger, uznávaný fotograf, kterému pózoval například Karel Gott, prezident George H. W. Bush, Jan Pivec a spousta dalších známých osobností. Aby své vzpomínky uchoval a podělil se o ně s dalšími milovníky filmů a fotografií, napsal velkou obrazovou knihu. Pojďme si ji představit.
 

O autorovi

Fotograf Miloš Schmiedberger působil přes 20 let ve Filmovém studiu Barrandov v oddělení filmové a divadelní fotografie. Po roce 1989 se s Ladislavem Štaidlem podílel na založení česko-americké umělecké agentury PragoTex, pod jejíž hlavičkou se stal manažerem populární zpěvačky Ivety Bartošové.

Vlastní filmovou a produkční společnost zaměřenou na televizní reklamu, produkci televizních pořadů a dokumentů, fotografování předních českých celebrit či zpracování obalů hudebních alb českých i zahraničních interpretů.

„Miluji fotografii a svůj život jsem jí podřídil.

 

Příběhy filmových fotografií

Miloš Schmiedberger ve své knize otevírá alespoň částečný pohled do zákulisí natáčení několika filmů. Prostřednictvím fotografií předkládá obraz nostalgických vzpomínek. Nejedná se přitom o odborný výklad, kritiku či hodnocení celovečerních filmů. Autor se snaží odkrýt čtenářům svůj vlastní příběh o naplněné touze stát se filmovým fotografem a prezentovat zákulisí některých filmů, na kterých měl možnost spolupracovat.
 


Vyšlo v nakladatelství Pangea.
 

Kniha Příběhy filmových fotografií se ovšem nezabývá pouze tématem, co obnášela práce filmového fotografa a dalších profesí. Hlavní část publikace je věnována filmům z období 1968–1990, kdy autor pracoval ve Filmových studiích Barrandov. Za tu dobu fotil pro řadu významných režisérů, jako například Jiřího Menzela, Karla Kachyňu nebo Františka Filipa, a zúčastnil se natáčení desítek filmů a seriálů. Do knihy autor vybral šestnáct z nich, které zastupují různé žánry a tvoří průřez jeho tvorbou, například Zločin v šantánu, S čerty nejsou žerty, Discopříběh a další.


Příběhy filmových fotografií zdobí stovky snímků zachycující slavné filmové osobnosti, pracovní záběry z natáčení, nebo třeba oficiální fotosky. Autor je navíc prvotřídním vypravěčem, který čtenáře neochudí o veselé historky z natáčení nebo cenné informace z oboru.


 

Text: Dagmar Topolová
Foto: se svolením Miloše Schmiedbergera, se svolením nakladatelství Pangea

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.