Rowlingová sleduje současné detektivní trendy, problém jí nedělá korupce ani masový vrah

07.09.2022 | Seriál detektivové
Rowlingová sleduje současné detektivní trendy, problém jí nedělá korupce ani masový vrah

Cormoran Strike a Robin Ellacottová
On válečný veterán bez nohy, s rozvráceným osobním životem a spoustou dluhů. Ona čerstvě přestěhovaná do Londýna, zasnoubená, dychtivá po nové práci. Bolestivě se srazí ve dveřích jeho kanceláře právě v okamžiku, kdy se blíží první jejich společný případ. Mrtvá modelka, která vypadla z okna svého bytu, z nich posléze udělá skutečný tým…

S detektivními dvojicemi je to složité, protože mnohdy bývá jeden člen dvojice upozaděn – jako v případě doktora Watsona, pomocníka slovutného Sherlocka Holmese. A ještě markantněji je to vidět v případě nebohého Archieho Goodwina, který sice za svého otylého šéfa Nero Wolfa, sedícího po většinu času ve skleníku s oblíbenými orchidejemi, všechno oběhá a případy posléze i odvypráví – ale jeho jméno si pamatuje málokdo.

Cormoran, nebo Cormoran a Robin?
I v případě Cormorana Strikea a Robin Ellacottové je situace trochu jiná než u v současnosti patrně nejpopulárnější přiznané detektivní dvojice – Harryho Bosche a Renée Ballardové, u níž oba hrdinové existovali v literárním světě i před tím, než se je jejich duchovní otec, Michael Connelly, rozhodl spojit dohromady.

Cormoran a Robin sice v knihách vystupují víceméně rovnocenně, ale i samotná J. K. Rowlingová, která detektivky pod pseudonymem Robert Galbraith píše, má sérii na svých stránkách pojmenovanou jenom podle prvního z nich.

Ve skutečnosti by se ale těžko našel příklad tak dokonale vyrovnaného profesního partnerství jako u Cormorana a Robin – a protože detektivní dvojice do tohoto seriálu stoprocentně patří, zvolil jsem právě je.

Trampoty válečného veterána
Cormoran Strike, pětatřicetiletý muž mohutné tělesné konstrukce a nepříliš vybraného chování, utekl do vojska před svou neuspořádanou rodinou. Matka si jej pořídila jako správná groupie s muzikantem své oblíbené kapely, a protože i celkově se její život podobal spíš splněnému snu těch nejradikálnějších hippies, tahala malého Cormorana i s mnoha nevlastními sourozenci od čerta k ďáblu.

Cormorana tak k armádě přitáhlo zejména přání trochu si uspořádat život – a opouštěl ji posléze po nepříliš šťastném angažmá v Afghánistánu bez jedné nohy a bez ideálů. Založení detektivní agentury se zdálo být logickým krokem – ovšem jakkoli měl inteligentní a při práci s důkazy systematický Cormoran k této práci vlohy, klienti se nikterak nehrnuli.

Divoký vztah s bohatou, ale nezvladatelnou Charlotte, který posléze dospěl k bouřlivému rozchodu, jej připravil i o zbytek prostředků, a tak se na začátku prvního dílu ocitá v nezáviděníhodné situaci – spí na polním lehátku v kanceláři, je takřka bez práce a každou chvíli očekává příchod věřitelů s baseballovými pálkami v rukou.

Mezi dvěma muži
Robin Ellacottová, pětadvacetiletá dívka ze slušné středostavovské rodiny, je ve chvíli, kdy ji pracovní agentura pošle na týdenní zkoušku do Cormoranovy kanceláře, na emočně zcela opačné části spektra.

Přestěhovala se čerstvě do Londýna, kde předpokládá, že brzy najde zajímavou a dobrou práci, její snoubenec Matthew, uhlazený, i když poněkud škrobený muž s perspektivním zaměstnáním, ji romanticky požádal o ruku, a tak se jí budoucnost jeví v růžových barvách.

Nástupem do detektivní agentury se však všechno značně zkomplikuje – Matthew Cormoranem i jeho prací pohrdá (není to práce pro lepší lidi) a Robin od ní odrazuje. A Robin… Cormoranova drsná slupka ji něčím přitahuje, a tak se ocitá v sevření mezi dvěma muži, kteří se vzájemně nemusejí, a navíc oba představují naprostý protiklad toho druhého. Toto latentní, podprahově až erotické napětí Rowlingová velice umně stupňuje až na nejzazší mez – a těžko říct, kam ho chce letos v srpnu, v šestém dílu série, dovést.

Chvála anglické detektivce
Pokud nejste fanatickými a nekritickými fanoušky Harryho Pottera, vzpomínáte si, co vás na knihách J. K. Rowlingové štvalo nejvíc? Právě ten fanouškovský servis. Něco, co pro miliony čtenářů udělalo z jejích knih nepřekonatelný kult, a pro jiné znamenalo spoustu vaty a nudy, kvůli nimž rozsah jednotlivých dílů stále víc nabobtnával.

Není úplně fér používat tahle slova, protože Rowlingová už tehdy přesně věděla, co dělá, postavila na hlavu všechny redakční teorie o tom, jak má vypadat literatura pro mládež, a stvořila geniální, propracovaný svět, který bez přehánění ovlivnil celou jednu generaci čtenářů a naučila číst spoustu těch, kteří by jinak knihu neotevřeli.

Cormoranem a Robin je to v mnohém podobné. Na jednu stranu je zde klasická anglická detektivka, skvěle vygradovaná a promyšlená, se spoustou podezřelých, falešných stop a motivů, které čtenáře svádějí z té správné stopy.

Navíc Rowlingová tím, že nešetří rozsahem, dokáže dokonale vykreslit prostředí, v němž se její knihy odehrávají. Politika, rockové hvězdy, spisovatelé, modeling – všechno to tam je plastické, realisticky popsané, rozpitvané do nejmenšího detailu Cormoranovým analytickým mozkem, jehož sledovat při práci je čirá radost, a Robininou invencí, dodávající celému ději na přitažlivé dynamice.  

Dokonalý servis pro fanoušky
Na stranu druhou Rowlingová stejně důkladně a precizně jako v Potterovi (nebo jako s výše popsanou detektivní zápletkou) pracuje i se svými postavami, s jejich uvažováním, s motivy jednání – a okolím v podobě rodinných příslušníků, bývalých partnerů, kolegů a přátel. Čtenář tedy se svými hrdiny doslova žije, a pokud se s nimi díky sugestivnímu způsobu, jímž Rowlingová vypráví, ztotožní, nemůže se dočkat jejich dalších osudů.

Tím zároveň jako by dostal dva zážitky v jednom – jednak samotnou detektivní zápletku, jednak společenský román o problémech lidí žijících v současném Londýně s dvojicí charismatických a nesmírně sympatických (i když často chybujících) hrdinů v čele.

Rowlingová navíc dokonale sleduje současné detektivní trendy – a jako kdyby na své věrné pomrkávala, že to umí taky. Hlavní hrdina ve smrtelném ohrožení? Proč ne. Korupce a zločin v nejvyšších patrech politiky? Ale jistě. Démonický masový vrah spolupracující na vyřešení zločinu? Bez problémů.

A když se k tomu připočte i výborný seriál BBC, který ve svých několikadílných sériích zpracovává první čtyři romány a s nímž RowlingováGalbraith dokonale pracuje i na svých webových stránkách (kde postavy Cormorana a Robin dostaly definitivně tváře svých představitelů Toma Burkea a Holliday Graingerové), je jasné, že paní Joanne se podařil další zásah přesně do černého. Všechna čest a naprostý respekt. Je to zasloužené.

text: Jiří Popiolek
foto: se svolením BBC

Nepřehlédněte

Edita Vojtková: „Jsem do Bolívie zamilovaná. Každý den v kterémkoliv ročním období tu vychází slunce. Díky tomu jsou lidi veselí.“

18.04.2024 | Rozhovory

Na letošní Svět knihy dorazí dvě královny feel-good romantiky: Julie Caplinová své české fanoušky navštěvuje každý rok, pro Jenny Colganovou je to poprvé

17.04.2024 | Knižní zajímavosti

Fenomén Darcy Coates: Autorka duchařských bestsellerů se představuje v pro ni neokoukané disciplíně. V knize Smrt v domě Gillespieů najdete čtyři hororové povídky

16.04.2024 | Tipy na knihy

Karin Lednická: „Nejsem autorka, která svá témata opouští, když udělá tečku za poslední větou." Do knihkupectví právě přichází závěrečný díl trilogie Šikmý kostel

15.04.2024 | Rozhovory

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.