Pečlivě vybudovaný svět, alternativní historie, magie a vzrušující příběh, který nadchne především čtenáře Leigh Bardugo

18.02.2023 | Recenze
Pečlivě vybudovaný svět, alternativní historie, magie a vzrušující příběh, který nadchne především čtenáře Leigh Bardugo

Vítejte v Londýně roku 1821, v době, kdy magie čeká na svou další šanci. Minulost je zapomenuta, Temný pán zapuzen a obyvatelstvo je pod ochranou Strážců. Bitva mezi dobrem a zlem sice skončila, to ale neznamená, že bylo zlo dokonale poraženo. Své o tom ostatně ví například Will, mladík, který je na útěku před vrahy, jež mají na svědomí brutální vraždu jeho matky.

Will se skrývá a pracuje v londýnských docích a snaží se zjistit, kdo stojí za matčinou smrtí. Osud a magie mají ale s chlapcem jiné plány. Nadešel čas dospět, pokud se totiž Temný pán vrátí, přinese konec takového světa, jaký Will zná. Dospívající muž tak začne hledat roli, kterou má sehrát v nadcházející bitvě. 

Dalo by se říct, že je Úsvit temna vzrušující od začátku do konce, ano, i zde se sem tam vyskytnou pasáže, které děj zpomalí a které někomu mohou připadat vleklé, do celkového konceptu knihy vše však dokonale zapadá. Ačkoliv je zde romantiky poskrovnu, silné, téměř hmatatelné napětí mezi Willem a Jamesem na čtenáře přímo dýchá.

Ostatně jsou to právě postavy, díky kterým kniha vybočuje z velkého množství jím podobným, ale rozhodně také počítejte s tím, že vás bude hlavní hrdina strašně vytáčet. Zpočátku se mnohým může vše jevit značně komplikované, je zde mnoho postav, zápletek, a tak není nic neobvyklého se v ději ztratit. S tolika postavami se toho děje prostě tolik, že je zpočátku těžké je sledovat. Vše se ale v další části zlomí a obrátí k lepšímu.

Autorka se ve světě zapsala do paměti čtenářů již svou sérií Captive Prince, která obecně sklízí pozitivní ohlasy. Podle toho, co C. S. Pacat „předvedla“ v prvním díle Úsvitu temna, se dá očekávat, že své čtenáře nezklame a laťku žánru posune opět o příčku výš.

Pokud jste fanoušky alternativní historie, máte rád magii, souboje, hluboké city bez ohledu na pohlaví, budete spokojeni. Celý svět je skutečně vybudován pečlivě a autorčin styl snadno čtenáře pohltí.

Text: Pavel Polcar
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Krieglovi jsem se věnoval průběžně posledních dvacet let. Kniha má 608 stran a její rukopis byl ještě rozsáhlejší, říká Martin Groman

30.03.2023 | Rozhovory

Autobiografický příběh byl kvůli norskému dialektu těžký na překlad. Náročné práce se ujala skandinavistka Jarka Vrbová

29.03.2023 | Knižní zajímavosti

Vždy mám rozečtenou více než jednu knihu. Na jejich vůni a šustění stránek nedám dopustit, říká Martina Preissová

28.03.2023 | Rozhovory

Romantická komedie, která zbořila sociální sítě, konečně v češtině. Příběh Ali Hazelwood chytne za srdce i ty největší tvrďáky

27.03.2023 | Recenze

Jedině čtenáři mají ve svých rukách osudy knihkupectví ve svém městě, říká Erika Frýbortová, vedoucí sítě kamenných prodejen Kosmas

26.03.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.