Oprah Winfrey a psychiatr Bruce D. Perry v knižním rozhovoru o traumatech – zraněních, která nejdou jednoduše vydezinfikovat a zalepit náplastí

16.06.2023 | Recenze
Oprah Winfrey a psychiatr Bruce D. Perry v knižním rozhovoru o traumatech – zraněních, která nejdou jednoduše vydezinfikovat a zalepit náplastí

Receneze Silvie Ulrichové: Psychologické a terapeutické vody čím dál víc ovládá postmoderna. Ta svou pozornost obrací na budoucnost, výsledek, cíl, záměr. Je na čase přestat věnovat tolik pozornosti minulosti, vzpomínkám. Hlavu vzhůru, dívejme se vpřed! Ale...
 

Na scénu vstupuje výrazná osobnost, kterou zná asi každý, dokonce i ten, kdo nemá televizi a nezajímá se o bulvár. Moderátorka, herečka, držitelka ceny Emmy. Oprah Winfrey. Diváky na celém světě si jednoznačně získala. Jak se zhostila role spoluautorky? Úspěch často ovlivní i okolí a lidé, se kterými spolupracujeme. Oprah vsadila na jistotu a šla do tandemu s americkým psychiatrem a neurologem Brucem D. Perrym. Ten se mimo jiné zabývá dětským duševním zdravím. Patří mezi přední odborníky v této oblasti a podílel se na uzdravování tisíce dětí.

Věříte na zázraky? Celá kniha je totiž zázrakem už svým názvem: Co se ti stalo? Proč? Tak to nám na 304 stranách budou vysvětlovat Oprah a Bruce. A jak jinak než formou rozhovoru. Oprah je totiž královnou této formy získávání informací. Sama doplňuje výkladovou část doktora Perryho osobními zážitky, zkušenostmi, příběhy jiných osob. Slyšela a viděla neuvěřitelně pestrou a rozsáhlou mozaiku lidských osudů a životních křižovatek.

Celá kniha se točí kolem traumat. Tušili jste, že o traumatu najdeme zmínku v Homérově spise už v roce 800 př. n. l.? Zranění, která nejdou jednoduše vydezinfikovat a zalepit náplastí s obrázkem. Pokud se nám podaří změnit perspektivu náhledu na sebe i ostatní, můžeme pochopit význam toho, co a jak děláme my i ti druzí. Skrze nápravu, odhalení a pochopení můžeme žít lépe a šťastně.

Ačkoli čteme o násilí, zanedbání, týrání, z každé stránky doslova čiší neuvěřitelná energie, nadšení a snaha autorů přesvědčit čtenáře o tom, že každý „zakopaný kořen“ traumatu jde odstranit. K tomu může pomoci komunita, sdílení, blízkost a pečování o vztahy. V sounáležitosti a všímavosti lze nalézt obklad, pomoc a naději pro radostný den.

Kniha se čte překvapivě lehce a svižně. Formát konverzačního rozhovoru dvou přátel dodává svěžest odborným vhledům Perryho o stresu, biologii a fyziologii mozku. Výsledkem je jakási demonstrace dalšího zázraku – tentokrát mozku. Ten je schopen se traumatickým zkušenostem přizpůsobit nebo se z nich v budoucnu uzdravit.

Prožitky z dětství ovlivňují nejen biologii našeho mozku, ale i fungování po zbytek života. A my máme moc zabalit naše děti do lásky a empatie. Z této energie budou těžit na celé své životní cestě.

Vztahy, rodina, přátelé. Na síti spřízněných duší lze vybudovat cestu ke spokojenějšímu životu. Díky této knize vznikne nová komunita. Nadšení čtenáři na celém světě zcela jistě posunou knihu na nejvyšší příčky bestsellerů. A tím vzniká naděje pro nás všechny. Budeme lepší verzí sebe samých?

Teď by bylo na místě uvést, pro koho je kniha určena. Jaké publikum čtenářů by mohla zaujmout? Odpovím takto. Knihu ať nečte ten, koho se téma traumatu netýká. Přesto se i takový jedinec v této knize mnohému naučí.

Upozornění: Kniha vnese nové kvality do vašeho života.

 

Text: Silvie Ulrichová
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.