Nevědomost neomlouvá, a právě proto je potřeba už od dětství znát to, jak funguje stát a jaká má pravidla

31.01.2023 | Recenze
Nevědomost neomlouvá, a právě proto je potřeba už od dětství znát to, jak funguje stát a jaká má pravidla

Příběh Standy, Romana a Štěpána – tři kluci, kteří, aniž by to tušili, se stali zločinci. Schovali něco, co už vlastně nepatří jednomu z nich a kvůli tomu začne kolotoč nedorozumění, a dokonce se dostanou až na policii. Nevědomost neomlouvá, a právě proto je potřeba znát to, jak funguje stát a jaká má pravidla.

Autorka na příběhu jednoduše a přehledně ukazuje, jak neporušit zákony, kam se obrátit, když člověk potřebuje pomoc. Vysvětlí pojmy jako příjmy a výdaje, ale třeba i dluhy a exekuce. Díky příběhu tu nejsou jen holá fakta a poučky, ale děti mohou spoustu věcí pochopit ze situací, které jim jsou blízké a znají je ze svého okolí. Kromě peněz tu autorka otevře téma sociálních služeb, policie, bydlení, zaměstnání i soudů.

K této knize si sedněte společně s vašimi dětmi, ať už jim je 8 nebo 12 (taková kombinace věku dětí je u nás doma a myslím, že se to skvěle hodilo). Společně pak pročítejte nejen příběh, ale i vysvětlení jednotlivých pojmů. Čeká na vás nejeden kvíz, třeba o tom, co dělat, když mám málo peněz. Jako odpovědi jsou tu pak různé tipy, jak můžeme ušetřit, nebo kde získat peníze navíc.

Dětem doma samozřejmě vysvětluji hodnotu peněz a co mají a nemají dělat. Někdy mi však chybí ta správná slova a nevím přesně, jak to vysvětlit. Díky této knize mám pomocníka, který najde ty správné věty a vysvětlení místo mě.

Byla jsem překvapena, co všechno dokázala Petra Štarková do knihy zařadit, kromě příběhu a vysvětlení tu na vás čekají i třeba vtipy, úkoly a odkazy na další knihy nebo pořady, které se více věnují konkrétnímu tématu.

Rozhodně se podívám i po dalších knihách autorky. Nejvíce mě zaujala Jak to chodí v lidské hlavě, kde je dětem představena psychika tak, aby ji pochopily.

Kniha bavila nejen děti, ale i mě samotnou. Ať jste jakkoliv mladí nebo staří, určitě v knize najdete zajímavé a poučné věci podané jasně, přehledně a zábavně.

Text: Eva Francová
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Vařečkou proti válce: Hrdinky historického románu Na kuchyňské frontě předvádějí vrcholné kuchařské umění z potravin na přídělový systém

26.09.2023 | Recenze

Kvalitní literatura pro dlouhé podzimní večery: Novinka Ráj od nositele Nobelovy ceny za literaturu a další tituly, které se jistě zařadí mezi nejlepší knihy vašeho života

25.09.2023 | Tipy na knihy

U těchto příběhů se vám napětím rozbuší srdce: Tři tipy na temné knihy, jako stvořené pro podzimní čtení

24.09.2023 | Tipy na knihy

Josef Káďa Kadeřábek doporučuje svou novou knihu fanouškům seriálu Volha: "Na panáka myslivecké na ledu se dalo trochu skotské whisky jenom nahoru, takzvaně na plavanou. A host nic nepoznal."

23.09.2023 | Rozhovory

Královna českého hororu – Kateřina Surmanová: Autorka bestselleru Šepot z lesa přichází s děsivou novinkou, která se odehrává na jižní Moravě

22.09.2023 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.