Odhalí školní projekt vraha studentky? Holly Jacksonová přizpůsobila drsný knižní žánr náctiletým čtenářům

05.10.2023 | Recenze
Odhalí školní projekt vraha studentky? Holly Jacksonová přizpůsobila drsný knižní žánr náctiletým čtenářům

RECENZE: Pipa Fitz-Amobiová je ctižádostivá středoškolačka se smyslem pro spravedlnost. Svůj školní projekt využije k otevření pět let starého zmizení všemi oblíbené studentky Andie Bellové, protože je přesvědčená, že vrahem není Andiin přítel Sal Singh, který bezprostředně po zmizení své dívky spáchal sebevraždu. Sala všichni automaticky odsoudili a na jeho rodinu po celou dobu hledí skrz prsty. Pipa věří, že pravda je někde jinde a má v úmyslu Salovu pověst očistit. Čím víc se noří do vyšetřování, tím víc někdo chce, aby přestala. Pipa nachází vzkazy s výhružkou, aby se do případu nepletla a nechala to být. Hrozí dívce nebezpečí? Co když je vrah stále na svobodě?

Pro mladou generaci čtenářů, tzv. „young adult“ už bylo napsáno mnoho knih, většinou cílených na romantiku. A co takhle kriminální příběh? Právě s touto tematikou přichází Holly Jacksonová, která drsný žánr nenásilně přizpůsobila náctiletým, ale na své si přijdou i čtenáři starší.

Svůj počin pojala originálním způsobem. Střídá klasické vyprávění v er formě s pracovními protokoly, které si Pipa během vyšetřování vedla. Ty jsou obohaceny o přepisy telefonických nebo mailových konverzací, dopisy, či facebookové statusy, jež se vztahují k případu. Tento styl je akční, udržuje pozornost a působí autenticky, vyvolává pocit, že jste uprostřed dění společně s hlavní hrdinkou.

Pipa je sympatická dívka, jejíž myšlenkové pochody a odvážné akce vás budou bavit. Zdárně jí sekunduje Salův starší bratr Ravi, jenž chce také očistit bratrovo jméno. Společně tvoří příjemnou dvojici, která vás bude bavit díky inteligenci, odvaze a urputnosti hlavní hrdinky a nenucenému humoru, kterým oplývá Ravi.

Holly Jacksonová napsala dynamickou detektivku, jež má potenciál zaujmout širší masu čtenářů, nejen cílovou skupinu. Dala si záležet na zápletce prošpikované letitými tajemstvími a zvraty, které přicházejí tehdy, když je vůbec nečekáte.

Návod na vraždu pro hodné holky doporučuji všem, kteří hledají inteligentní detektivní příběh.Poznámka redakce: V říjnu vychází v nakladatelství Cosmopolis pokračování této série s názvem Mrtvá holka, dobrá holka.Text: Barbora Javorková
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.