Michael Žantovský s nadsázkou odhaluje skutečnou povahu světového dění, potvrdí všechna vaše podezření, se kterými se bojíte někomu svěřit

07.04.2023 | Ostatní
Michael Žantovský s nadsázkou odhaluje skutečnou povahu světového dění, potvrdí všechna vaše podezření, se kterými se bojíte někomu svěřit

Spisovatel, překladatel a diplomat Michael Žantovský ve svém novém literárním díle s okouzlující nadsázkou a vtipem líčí nesmazatelné zážitky s významnými osobnostmi světového dění: od Václava Havla, George Bushe staršího, Françoise Mitterranda, Margaret Thatcherové a Michaila Gorbačova přes nizozemskou a britskou královnu a Rolling Stones až po papeže Jana Pavla II. a 14. tibetského dalajlámu.

Díky autorovi čtenář prožije znovu, i když trochu jinak, převratné dějinné události konce dvacátého století – rozšíření Severoatlantické aliance, peripetie mírového procesu na Blízkém východě a vývoj Evropské unie k „čím dál užšímu svazku“. Navštíví skutečné hlavní město Spojených států Georgetown, nashvillskou Grand Ole Opry i olympijské hry v Londýně, zavítá mezi hollywoodské hvězdy velikosti Jacka Nicholsona, Sylvestera Stallona či Woodyho Harrelsona, a zúčastní se dokonce též jednoho ze zasedání tajemné organizace Bilderberg, kde se za našimi zády rozhoduje o osudu nás všech.

Ve třinácti kapitolách své knihy odhalí autor skutečnou povahu světového dění a potvrdí nám všechna podezření, se kterými jsme se dosud neodvažovali svěřit nikomu kromě svého psychiatra.

Dílo ilustrované fotografiemi slavných a mocných vydává nakladatelství PROSTOR.

S Michaelem Žantovským se mohou čtenáři setkat v sobotu 13. května v 16 hodin na Světě knihy Praha, kde svoji knihu představí.

 

Ukázka z knihy S prominutím řečeno:

          Někdy počátkem devadesátých let minulého století jsme byli s jedním kamarádem pracovně v New Yorku na konferenci OSN o dětech. Kamarád psal divadelní hry, ale tenkrát zrovna dělal československého prezidenta. Měl také rád filmy a muziku, a tak mě napadlo, že bychom mohli zajít na návštěvu k Woodymu Allenovi. Woody točí filmy, ale také má rád muziku a občas píše i divadelní hry. Zazvonili jsme u Woodyho na Páté avenue, ale právě nebyl doma, a tak mě napadlo, že bude možná u Mii Farrowové, jež bydlela na protější straně Central Parku. Woody tenkrát s Miou chodil, dával jí hlavní role ve svých filmech a měli spolu i malého Satchela, ale nemohli se domluvit, kdo bude jednou týdně vytírat schody, a proto bydleli dál odděleně. To bylo samozřejmě ještě předtím, než Woody Mie zahnul s její devatenáctiletou adoptovanou dcerou a než Mia obvinila Woodyho z pedofilie a znásilnění její jiné adoptované dcery. Satchel si pak raději začal říkat Seamus, a když se na to přišlo, přejmenoval se na Ronana. Následoval čtvrt století dlouhý konflikt, proti kterému jsou dějiny americké občanské války idylickým leporelem. Vydrhnout jednou za týden schody se někdy nezdá být přemrštěně vysoká cena za zachování rodinného klidu.

Procházka přes Central Park byla moc příjemná. Mého kamaráda, jenž byl bytostně zvědavý, zajímalo, kdo jsou ti dva příjemní mladí muži, kteří jdou celou cestu za námi, ale všechno se vyjasnilo, když nás zdvořile požádali o peněženky. Snažil jsem se jim vysvětlit, že můj kamarád dělá prezidenta a nemá moc peněz, ale ze způsobu, jakým jeden z nich mával baseballovou pálkou, se zdálo, že nejsou logickým argumentům přístupní. Transakce nicméně proběhla bez vážnějších incidentů a oba mladíci se i s peněženkami spokojeně vzdálili. Navrhl jsem, abychom kontaktovali policii, ale kamarád se obával, že by z toho mohl vzniknout mezinárodní incident, který by ohrozil náš vstup do NATO. Kromě toho měl při své vrozené slušnosti strach, že by policie chtěla, aby oba útočníky popsal, což by ho mohlo vystavit podezření z rasismu.

Přišli jsme na Park West a já okamžitě poznal dům, kde Mia bydlí, protože jsem si ho pamatoval z filmu Rosemary má děťátko. Když jsem ale portýrovi řekl, že jdeme s kamarádem za Miou, odbyl nás s tím, že tohle je Dakota House a že Mia bydlí o dům dál a na natáčení Rosemary si Dakotu jenom půjčila. Abych se blýskl svými encyklopedickými znalostmi, informoval jsem prezidenta, že v Dakota House zastřelil o deset let dříve Mark David Chapman Johna Lennona. Kamarád, jenž byl bytostně zvědavý, navrhl, že bychom se tedy mohli jít podívat za Yoko Ono, jenže portýr mu ten nápad s pomocí automatické osmatřicítky rozmluvil.

Zazvonili jsme o dům dál u Mii, ale otevřel nám sám Woody Allen. Podíval se na nás a řekl, že Mia zrovna není doma, ať se stavíme někdy jindy. Než stačil zabouchnout dveře, strčil jsem do nich nohu a řekl mu, že vlastně hledáme jeho a že jsme až z Československa a tady kamarád je dramatik a prezident a rád by ho poznal, protože je bytostně zvědavý. Woodymu zalichotilo, že jsme za ním vážili cestu až z Československa, a pozval nás dál, i když jsem si všiml, že poplašné zařízení nechal zapnuté.

 

Michael Žantovský (* 1949)
Vystudoval psychologii na Karlově univerzitě a na McGill University v Montrealu. V listopadu 1989 spoluzakládal Občanské fórum a stal se jeho tiskovým mluvčím. Od ledna 1990 zastával funkci tiskového tajemníka a mluvčího prezidenta Václava Havla, byl také politickým koordinátorem kanceláře prezidenta. Zastával post velvyslance Československa a České republiky ve Spojených státech amerických (1992–1997), v Izraeli (2003–2009) a ve Velké Británii (2009–2015).

Do češtiny přeložil téměř sedmdesát děl moderní angloamerické prózy, poezie a dramatu. Je autorem knižní monografie Woody Allen (1990) a překládal též Allenovy filmy a povídky. V nakladatelství PROSTOR vydal pod pseudonymem Daniel Wolf špionážní thriller Ochlazení (2008). Napsal rovněž rozsáhlý životopis zesnulého českého prezidenta Havel (2014), který vyšel anglicky a česky a byl přeložen do mnoha dalších jazyků.

Od srpna 2015 je ředitelem Knihovny Václava Havla, kde pečuje o politický, literární a duchovní odkaz této významné osobnosti našich novodobých dějin.

Text: se svolením nakladatelství PROSTOR
Foto: se svolením Michaela Žantovského

Nepřehlédněte

Romantika čtyřikrát jinak: Tyto romány vám zajistí noc plnou lásky a vášně. Vybírejte mezi pokračováním série o miliardářích, příběhem plným intrik a romantasy

21.06.2024 | Tipy na knihy

Robert Kett: typický detektiv solitér, který se vrhá do všeho po hlavě. Série z pera Alexe Smitha je jako obří detektivní cukrárna, ve které nechybí sérioví vrazi, úplatní policisté ani drogy

20.06.2024 | Seriál detektivové

Tři sekery – horor, thriller, psychologické drama i detektivka v jednom. Kateřina Surmanová dokáže vykreslit atmosféru tak, až máte pocit, že jste součástí celého příběhu

19.06.2024 | Recenze

Živá planeta Davida Attenborougha ukazuje, jak jsme propojeni s přírodou. Nadčasový text z roku 1984 doplněný o nejnovější vědecké poznatky a nádherné fotografie

18.06.2024 | Tipy na knihy

„V doku románu je fikce přípustná pouze v případě, že narazíte na nějaké bílé místo.“ Markéta Dočekalová v knize Kde domov můj? přibližuje neznámý život autora české hymny

17.06.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.